Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine u 2024. godini zabilježila je značajno slabije rezultate u poređenju s prethodnom godinom, ukoliko se posmatraju broj zasjedanja oba doma Parlamenta BiH i broj usvojenih zakona. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan pad aktivnosti parlamentaraca, što izaziva zabrinutost građana i postavlja pitanje odgovornosti njihovog rada.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH održao je svega 15 sjednica, dok je Dom naroda održao osam sjednica. Kada je riječ o zakonodavnim aktivnostima, rezultat je još porazniji – pored budžeta, usvojen je samo jedan novi zakon, dok su izmjene i dopune napravljene na četiri postojeća zakona. Ovo je izrazito nizak rezultat za instituciju koja bi trebala biti ključna u donošenju zakonskih rješenja koja utiču na svakodnevni život građana.

Osim zakona, aktivnosti parlamentaraca mjere se i brojem postavljenih pitanja, inicijativa i učestvovanjem u raspravama tokom sjednica. Međutim, podaci pokazuju da su neki od zastupnika i delegata bili izrazito neaktivni tokom cijele godine. Na osnovu informacija objavljenih na web stranici Parlamentarne skupštine BiH, postoji grupa parlamentaraca koji tokom 2024. godine nisu postavili nijedno pitanje niti uputili ijednu samostalnu inicijativu. Među njima su:

  • Darijana Filipović (HDZ)
  • Denijal Tulumović (SDA)
  • Čedomir Stojanović (Demos)
  • Milan Petković (Ujedinjena srpska)
  • Miroslav Vujičić (SNSD)
  • Obren Petrović (SNSD)
  • Vlatko Glavaš (DF)
  • Amor Mašović (SDA)

Njihova neaktivnost nije stala samo na nedostatku inicijativa i pitanja. Podaci sa portala Parlameter otkrivaju da većina ovih zastupnika nije učestvovala ni u raspravama tokom sjednica. Konkretno, Filipović, Tulumović, Petrović, Glavaš i Mašović nisu se uopšte javljali za riječ, dok su Stojanović, Petković i Vujičić imali minimalan broj javljanja. Stojanović se javio samo na jednoj sjednici, Petković na četiri, a Vujičić na dvije. Ovi rezultati govore o izrazito niskom nivou angažmana i zanemarivanju uloge koju bi trebali obavljati kao predstavnici građana.

Slična situacija je zabilježena i kod drugih zastupnika, poput Elvise Hodžić (NES), koja nije imala nijednu raspravu i postavila je samo dva pitanja tokom cijele godine. Ljubica Miljanović (SNSD) nije se javljala za riječ, a postavila je tek jedno pitanje, što je isti rezultat kao i kod Slavka Matića (HDZ).

Što se tiče Doma naroda, situacija je jednako alarmantna. Samo dva delegata – Zlatko Miletić (Za nove generacije) i Džemal Smajić (SBiH) – uputili su inicijative tokom 2024. godine. Iako je broj postavljenih pitanja bio nešto veći, određeni delegati, uključujući Zdenka Ćosića (HDZ), Sredoja Novića (SNSD), Radovana Kovačevića (SNSD) i Safeta Softića (SDA), nisu postavili nijedno pitanje. Ova statistika ukazuje na ozbiljno odsustvo inicijative i angažmana u radu Doma naroda.

Jedan od ključnih problema je što parlamentarcima plata ne zavisi od njihovog učinka. Bez obzira na to koliko su aktivni, njihova mjesečna primanja prelaze 7.000 KM, što izaziva dodatno nezadovoljstvo građana. Mnogi imaju osjećaj da su njihova prisustva na sjednicama svedena samo na podizanje ruku, bez ozbiljnijeg doprinosa donošenju odluka.

Zaključno, učinak parlamentaraca Bosne i Hercegovine u 2024. godini ostavio je snažan utisak neangažovanosti i nedostatka odgovornosti prema građanima. Ove institucije, koje bi trebale biti stub demokratije i zakonodavne aktivnosti, sve više gube povjerenje javnosti zbog neispunjenih očekivanja. Građani BiH imaju pravo da traže veći nivo angažmana od svojih predstavnika, jer se u konačnici njihove odluke direktno reflektuju na kvalitet života svih stanovnika zemlje prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here