Pitanje:

Es-selamu alejkum. Ja sam student stomatologije i uskoro ću, kao dio vježbi, početi raditi sa pacijentima. Moje pitanje je: da li je meni, kao muškom doktoru, dozvoljeno liječiti ženske pacijente? Konkretno, da li smijem vaditi, popravljati i liječiti zube ženama, te kako će se ovo pitanje primijeniti na moj rad nakon studija? Da vas Allah nagradi za vaš odgovor.

Odgovor:

Alejkumusselam.

Vaše pitanje ulazi u širu temu o kojoj su islamski pravnici već raspravljali, a odnosi se na to da li je muškarcima dozvoljeno liječiti žene, i obrnuto, ženama liječiti muškarce.

U vezi s ovim pitanjem, postoje hadisi koji govore o dozvoli da muškarci liječe žene i da žene liječe muškarce. Na primjer, Buharija u svom Sahihu prenosi hadis od Rubeijje bint Muvvaez, radijallahu anha, koja kaže da su žene učestvovale u borbama, napajale ljude i služile ih, te vraćale ubijene i ranjene u Medinu. Iako u tekstu ovog hadisa nije izričito navedeno da su liječile ranjenike, iz drugih rivajeta možemo zaključiti da su žene to činile, što Buharija koristi kao osnovu za zaključivanje u vezi s ovim pitanjem.

Pored toga, Ibn Hadžer u svom djelu Fethul-bari navodi da je dozvoljeno međusobno liječenje muškaraca i žena u slučaju nužde, s tim da se nužda određuje u skladu s potrebom gledanja, dodirivanja i drugih sličnih radnji.

Neki učenjaci, također, navode hadis kojeg bilježi Muslim, a u kojem Ummu Seleme traži dozvolu od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da uradi hidžamu. Poslanik je tada zatražio od Ebu Tajbe da joj učini hidžamu. Iako ovaj hadis može biti doveden u pitanje zbog specifičnih okolnosti (jer je Ebu Tajbe bio brat po mlijeku ili još nije bio polno sazrio), postoji drugi hadis, također zabilježen od Muslima, u kojem Enes, radijalalhu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, išao u borbu sa Ummu Sulejm i ženama od Ensarija, koje su napajale vodom i liječile ranjenike. Ovaj hadis direktno ukazuje na dozvolu liječenja muškaraca od strane žena koje im nisu mahremi u slučaju nužde, a putem analogije, dozvoljeno je i obrnuto, tj. da muškarci liječe žene u sličnim situacijama.

Međutim, ova dozvola ima svoja ograničenja i uslove. Prema šerijatskim propisima, opće je zabranjeno da muškarac gleda ili dodiruje tijelo žene koja mu nije mahrem, osim u slučaju nužde ili velike potrebe. Ova dozvola se odnosi na liječenje u hitnim situacijama, kada nema drugog načina da se pruži medicinska pomoć.

Šerijatski učenjaci četiri mezheba uglavnom se slažu da je dozvoljeno liječenje žene od strane muškarca koji joj nije mahrem u slučaju nužde, ali uz određene uslove:

  1. Nema dostupnog ljekara istog spola – Ako nema žene ljekara za liječenje žene ili muškarca ljekara za liječenje muškarca, tada je dozvoljeno obratiti se ljekaru suprotnog spola.
  2. Prisutnost mahrema – Liječenje žene od strane muškarca treba se odvijati u prisustvu njenog mahrema ili u okruženju gdje nema osamljivanja sa ljekarom.
  3. Ograničavanje na nužno – Prilikom liječenja smije se gledati, otkrivati i dodirivati samo onaj dio tijela koji je nužno potreban za liječenje.

Prema tome, možete liječiti ženske pacijentice, uključujući vaditi, popravljati i liječiti zube, ali uz poštivanje ovih uslova. Na vama je da procijenite situaciju u kojoj se nalazite i postupite u skladu sa šerijatskim propisima. Neka vas Allah subhanehu ve te’ala uputi na pravi put i pomogne vam u vašem radu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here