Refik Lendo o Trenutnoj Situaciji u Federaciji BiH i Predstojećim Izborima

Refik Lendo, potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine i član Stranke demokratske akcije (SDA), nedavno je podijelio svoja razmišljanja o trenutnom stanju u Federaciji BiH. Njegova izjava na Federalnoj televiziji (FTV) oslikava kompleksnost situacije u kojoj se nalaze institucije, iako formalno funkcionišu. Lendo naglašava da se suočavaju s dubokim i dugotrajnim problemima koji zahtijevaju hitnu pažnju svih aktera, uključujući građane, političke stranke i međunarodnu zajednicu.

Prema Lendi, situacija u Federaciji nije nimalo optimistična. U posljednjim godinama svjedoci smo sve većeg gašenja radnih mjesta, dok javna uprava postaje sve više opterećena budžetom. “Najgori problem je gašenje sredstava informisanja”, naglasio je, dodajući kako je potrebno prepoznati ključne uzroke ovih problema kako bi se pronašla odgovarajuća rješenja. Ove tvrdnje ne dolaze iz praznog hoda, već su rezultat više od dvije decenije političkih i ekonomskih turbulencija koje su ostavile traga na svakodnevni život građana.

Politički Okvir i Budućnost

Lendo je naglasio da bi politički dijalog trebao biti otvoren i bez uvjetovanja. “Krajnje je vrijeme da počnemo razgovarati bez obzira na razlike”, rekao je, dodajući kako rješenja ne mogu biti jednostrana. U tom kontekstu, Lendo je komentarisao nedavno usvojeni budžet Federacije BiH, ukazujući na njegovu problematičnu strukturu i potencijalne dugoročne posljedice. “Budžet od preko osam milijardi KM, uz smanjenje broja zaposlenih i rast broja penzionera, jasno ukazuje na to da imamo potrošački i izborni budžet”, rekao je Lendo. Ovakva politika ne vodi ka održivoj ekonomiji, već stvara dodatne izazove koji se prvenstveno odražavaju na najslabije slojeve društva.

Također, Lendo se osvrnuo na nivo zaduženja u Federaciji, ističući kako se zadužujemo više od dvije milijarde KM, dok ove godine moramo vratiti oko milijardu i 300 miliona. “Ostaje vrlo malo sredstava za investicije, razvoj infrastrukture i stvaranje novih radnih mjesta”, istakao je, pozivajući se na potrebu za hitnim akcijama kako bi se preokrenula trenutna situacija. Ova zabrinjavajuća dinamika može imati dugoročne posljedice na ekonomsku stabilnost i životni standard građana, te se postavlja pitanje održivosti trenutnog modela upravljanja.

Razvoj i Infrastruktura

Lendo je također ukazao na zabranu raspolaganja državnom imovinom kao na ozbiljnu prepreku razvoju Federacije. “Ova zabrana predstavlja potpunu blokadu razvoja lokalnih zajednica”, kazao je, dodajući da se ne mogu graditi putevi niti privlačiti investitori.

U tom kontekstu, Lendo smatra da je važno da visoki predstavnik ponudi rješenja koja bi mogla olakšati situaciju. Sve to ukazuje na potrebu za promjenama u zakonodavstvu koje će omogućiti efikasnije korištenje resursa i potencijala koje Bosna i Hercegovina ima.

Također, govorio je o Južnoj plinskoj interkonekciji, ističući kako dolazak američkih investitora može biti pozitivna i realna šansa za budući razvoj. Ova investicija može otvoriti vrata za razvoj energetskog sektora, ali i stvoriti nova radna mjesta, što je ključni faktor za oporavak ekonomije. Ukoliko se uspješno realizuje, ovo bi moglo biti od presudnog značaja za stabilizaciju najugroženijih sektora ekonomije, kao što su građevinarstvo i proizvodnja.

Predstojeći Izbori i Politički Kapacitet SDA

Kada je riječ o predstojećim izborima, Lendo je uvjeren da SDA ima kapacitet da ponudi snažnog kandidata. “Važno je da kandidat ne dolazi samo iz SDA, već da bude legitiman i da uživa povjerenje članstva i birača”, naglasio je.

Ova izjava ukazuje na potrebu za unutrašnjim konsenzusom unutar stranke, kao i na potrebu da se birači vide kao aktivni učesnici u političkom procesu.

U odgovoru na pitanje o mogućem kandidatu, Lendo je istakao da još uvijek ništa nije sigurno, ali je otvoren za različite mogućnosti, uključujući i mogućnost kandidature žene.

“SDA ima sposobne i politički aktivne žene koje bi mogle biti kandidatkinje za članicu Predsjedništva”, zaključio je, čime je otvorio vrata za različite perspektive unutar stranke.

Na kraju, Lendo je podvukao da su pred nama izazovni trenuci, ali i prilike za stvaranje boljeg i stabilnijeg okruženja za sve građane Federacije BiH. Njegova poruka je jasna: potrebna su zajednička rješenja i dugoročna vizija kako bi se prevazišli trenutni problemi i osigurao napredak. U tom smislu, Lendo poziva na suradnju svih političkih aktera i građana, naglašavajući da samo zajedničkim snagama možemo izgraditi budućnost koja će biti bolja za sve nas.