U nedavnoj akciji pod nazivom “Klaster”, na području Banje Luke, Mostara i Brčkog, uhićeni su rektori, profesori fakulteta i njihovi posrednici zbog trgovine falsificiranim diplomama. Ova grupa je godinama “poslovala” kroz unaprijed razrađenu shemu prodaje diploma iz različitih oblasti kao što su medicina, pravo, zaštita na radu, šumarstvo, ekonomija i druge. Njihove aktivnosti su bile toliko dobro uhodane da su funkcionisale gotovo rutinski, a diplome su prodavane bez ikakvih akademskih zasluga.
Prema optužnici koja broji 50 stranica, članovi ove kriminalne mreže otvoreno su dogovarali detalje vezane za prodaju diploma putem poruka i emailova, koji su kasnije poslužili kao ključni dokazni materijal. Iz optužnice se vidi da su cijene lažnih diploma bile slične vrijednosti polovnih automobila, zavisno od dužine “studiranja”. Diplomantima su diplome obećavane za dva do devet mjeseci, a cijene su se kretale od 3.500 do čak 10.000 maraka. Istražitelji su dosad utvrdili da je ova kriminalna grupa zaradila najmanje 370.000 maraka prodajući najmanje 49 lažnih diploma.
Jedna od ključnih osoba u ovoj aferi je rektor banjalučkog Nezavisnog univerziteta (NUBL), Zoran Kalinić, koji je ranije bio čak i kandidat za predsjednika Republike Srpske. Uz njega, u optužnici se nalazi i Dragan Ilić, suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, gdje je i Veljko Ražnatović, sin poznate pjevačice Svetlane Ražnatović, stekao diplomu. Još jedna istaknuta figura je Vladimir Stojanović, vršilac dužnosti rektora Univerziteta modernih nauka “CKM” i direktor Visoke škole “Union” iz Mostara.
Među optuženima su i profesori Denis Pračić, Mirko Tufegdžija, Vojislav Škrbić, Ljubiša Todorović i Dragan Golijanin, a ključne uloge imali su i posrednici koji su bili zaduženi za naplatu i distribuciju lažnih diploma. Dušan Perić, jedan od posrednika, vodio je detaljnu evidenciju o transakcijama i dogovorima, a mnogi studenti nikada nisu ni kročili na fakultet.
Posebno je zanimljiva činjenica da su mnogi studenti ispite polagali kod kuće, a odgovore slali poštom, dok su profesori dostavljali već gotove seminarske radove. Neki su studenti unaprijed dobijali pitanja za ispite, a diplome su preuzimali na mjestima kao što su benzinske pumpe. Čitav ovaj slučaj razotkriva sistemsku zloupotrebu akademskih institucija, a istraga obuhvata 15 fizičkih i šest pravnih osoba koje se terete za udruživanje radi činjenja kaznenih djela, zloupotrebu položaja, falsificiranje isprava i nedopuštenu trgovinu.
Tužiteljstvo BiH posjeduje preko 3.000 dokaza i 70 svjedoka koji potvrđuju ove nezakonite aktivnosti. Iako su diplome koje su dosad otkrivene u procesu poništavanja, još uvijek nije jasno hoće li i osobe koje su kupile ove diplome snositi odgovornost za lažiranje svojih kvalifikacija prilikom zapošljavanja.