Elmedin Konaković, lider stranke Narod i Pravda, istaknuo je ozbiljnu zabrinutost u vezi s djelovanjem Bakira Izetbegovića, vođe Stranke demokratske akcije (SDA), koje Konaković smatra potencijalno opasnim za stabilnost Bosne i Hercegovine. Tokom svog obraćanja, Konaković je otvoreno izrazio sumnju da Izetbegović, svjestan svojih postupaka, zapravo djeluje u korist velikosrpskih interesa, a ne same države Bosne i Hercegovine. U njegovoj izjavi naglašeno je kako određeni pojedinci povezani s bivšim Kontraobavještajnim sistemom (KOS) djeluju u političkom životu BiH, te da je Izetbegović vjerovatno pod njihovim uticajem.

Izdvojio je specifične primjere takvih osoba, među kojima su pojedinci koji su direktno angažirani u kabinetu predsjednika SDA, Bakira Izetbegovića. Po njegovim riječima, dok neki možda nenamjerno djeluju protiv interesa Bosne i Hercegovine, postoji ozbiljan broj onih koji su svjesni svojih postupaka, pa tako i posljedica koje oni mogu izazvati.

Konakovićeve optužbe idu toliko daleko da dovode u pitanje Izetbegovićeve poteze u vezi s raznim državnim institucijama. Konaković otvoreno dovodi u pitanje Izetbegovićevu ulogu u pokušajima revizije presuda i u napadima na institucije, poput Suda BiH, što prema njegovom mišljenju, ima krajnji cilj destabilizacije zemlje. Njegovo upozorenje ide do te mjere da je izjavio kako se „ne bi smio zakleti da Izetbegović nije u vezi s pojedincima iz KOS-a“, što sugeriše mogućnost da bi vođa SDA mogao biti usklađeno vođen u pravcu slabljenja bh. institucija kako bi se stvorila politička i institucionalna nestabilnost.

Konaković naglašava da ovakvi postupci direktno pogoduju onima koji ne vole Bosnu i Hercegovinu, što dodatno otežava ionako napetu političku situaciju u zemlji. On smatra da bi političke strukture trebale težiti stabilnosti i zaštiti nacionalnih interesa, no prema njegovom mišljenju, pojedini politički akteri djeluju potpuno suprotno.

Tokom svog govora, Konaković je istaknuo nekoliko ključnih elemenata koji prema njegovom mišljenju predstavljaju ugrozu po stabilnost Bosne i Hercegovine:

  • Uticaj pojedinaca s KOS-ovskom pozadinom u državnim institucijama i političkim strukturama.
  • Izetbegovićeva, kako tvrdi, svjesna podrška potezima koji slabe integritet države.
  • Nesigurnost koju ovakva situacija donosi, posebno za budućnost BiH u okviru evropskih integracija.

Između ostalog, Konaković naglašava da ovo nije izolirani problem, nego se veže i za način na koji je SDA već godinama pozicionirana na političkoj sceni BiH, gdje često koristi oštru retoriku prema državnim institucijama i pravosudnom sistemu, što, kako tvrdi, direktno slabi oslonac države na sopstvene kapacitete i podriva povjerenje građana u vlastite institucije.

U svom obraćanju Konaković ukazuje i na potrebu za političkom transformacijom i promjenom prioriteta u Bosni i Hercegovini. Iz perspektive njegovog stava, za jačanje stabilnosti države neophodno je odvojiti se od političkih tokova koji narušavaju unutrašnju koheziju i raditi na izgradnji politika koje uvažavaju interese svih naroda, bez opstrukcija koje, po njemu, dolaze iz redova SDA.

U zaključku, Konaković se osvrnuo na važnost očuvanja državnih institucija kao temelja stabilnosti Bosne i Hercegovine, naglašavajući da je ključno da se politički akteri zalažu za interese države, a ne da rade na njenom slabljenju kroz političku artiljeriju ili podršku pojedincima sa, kako on vjeruje, skrivenim namjerama.

Konaković je dodatno naglasio potrebu za budnošću kada je riječ o ulozi političkih elita u Bosni i Hercegovini, ukazujući na rizik da neka od ključnih političkih figura djeluju iz vlastitih interesa ili pod uticajem stranih faktora, a ne za dobrobit države. Izetbegovićeva dugogodišnja pozicija u stranci i njegovo rukovodstvo, prema Konakoviću, omogućili su da se unutar SDA stvori prostor za osobe koje otvoreno podrivaju jedinstvo Bosne i Hercegovine. Smatra da bi svaki politički akter koji nosi odgovornost prema građanima trebao biti podložan transparentnosti i odgovornosti, a ne vođen stranačkim interesima. Ovakva, kako je opisuje, nelojalnost interesima Bosne i Hercegovine dovodi do sve većeg nepovjerenja među građanima, naročito kada dolazi od lidera velikih političkih partija.

Osim toga, Konaković ističe da je prisustvo stranih uticaja, poput ruskih i velikosrpskih, dodatni faktor destabilizacije države. Dok građani traže pravdu i ekonomski napredak, prisustvo KOS-ovaca i povezanost određenih političara s njima može otežati ili čak onemogućiti napore da se Bosna i Hercegovina približi evropskim integracijama i ostvari suverenitet. Prema Konakoviću, samo će političko sazrijevanje i usmjerenje ka modernizaciji sistema moći odgovoriti na ove izazove, ali za to je potrebno da svi akteri djeluju iskreno u korist države, a ne svojih skrivenih saveza i ličnih interesa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here