Ivo Komšić, nekadašnji član ratnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine i bivši gradonačelnik Sarajeva, izazvao je veliku pažnju javnosti svojim izjavama u emisiji Centralni dnevnik sa Senadom Hadžifejzovićem. On je iznio tvrdnje o tajnim pregovorima između lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića i predsjednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragana Čovića. Prema Komšiću, razgovori su se odnosili na stvaranje tzv. trećeg entiteta u BiH, ali je te namjere navodno osujetio visoki predstavnik za BiH, Christian Schmidt.

Komšić je također osudio nametanje Izbornog zakona, koje je uslijedilo nakon Općih izbora u BiH, istaknuvši da je Schmidt spriječio nastavak pregovora o podjeli zemlje. Ova intervencija, prema njegovim riječima, dodatno je uticala na političku kampanju SDA, koja je profitirala od novog zakonskog okvira. Svojim tvrdnjama Komšić je ponovo oživio raspravu o dubokim političkim neslaganjima u zemlji.

Pregovori iz 2019. godine

Jedan od ključnih događaja na koje se osvrnuo Komšić desio se u aprilu 2019. godine, kada su se delegacije SDA i HDZ-a sastale u Hercegovini. Tokom tog sastanka, lideri su otvoreno razgovarali o osjetljivim pitanjima, uključujući oživljavanje ideje Herceg-Bosne, mogućnost formiranja trećeg entiteta i pokretanje TV-kanala na hrvatskom jeziku.

Bakir Izetbegović je nakon tog sastanka izjavio da su razgovori bili neobično iskreni i da su adresirali brojne nesporazume. “HDZ je jasno rekao da nema namjeru stvarati treći entitet, osim ako ih bošnjačka politika na to ne primora,” kazao je Izetbegović. Međutim, Čović je u svojim izjavama bio znatno suzdržaniji, napominjući da su ovakve teme često pogrešno interpretirane.

Čović je tada izjavio: “Treći entitet može nastati samo kao rezultat neodgovorne politike prema Hrvatima. Trenutno se bavimo dugoročnim pitanjima koja su prisutna već dvadeset godina.” Njegov oprezni stav nije spriječio špekulacije o stvarnim namjerama HDZ-a.

Dodikove tvrdnje o tajnim dogovorima

Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, već godinama istupa s tvrdnjama o mogućim dogovorima između lidera SDA i HDZ-a. U novembru 2020. godine, gostujući u Centralnom dnevniku, Dodik je iznio stav da su Izetbegović i Čović postigli sporazum o formiranju trećeg entiteta. Na pitanje Senada Hadžifejzovića da li je riječ o njegovom i Čovićevom dogovoru, Dodik je kategorično odgovorio: “Ne, to je dogovor između Čovića i Izetbegovića, koji ja pratim.”

Ova izjava dodatno je podgrijala političke tenzije u zemlji. Dodik je naglasio kako je, prema njegovim saznanjima, i Alija Izetbegović ranije obećao Hrvatima mogućnost formiranja trećeg entiteta. “To je obećanje koje sada izaziva otpor među Hrvatima,” dodao je Dodik.

Zaključne misli

Politička scena Bosne i Hercegovine ostaje podijeljena između različitih etničkih i političkih interesa. Izjave Ive Komšića, Bakira Izetbegovića, Dragana Čovića i Milorada Dodika svjedoče o složenosti situacije u zemlji. Iako su pregovori o podjeli zemlje naišli na otpor visokog predstavnika, jasno je da ovakve teme i dalje oblikuju političku dinamiku u BiH.

Ključni zaključci:

  • Postoji stalna nesigurnost u vezi sa stvarnim ciljevima vodećih političkih aktera.
  • Intervencije međunarodnih zvaničnika, poput Schmidta, često mijenjaju tok pregovora.
  • Osjetljiva pitanja, poput trećeg entiteta, i dalje su predmet političkih špekulacija i sukoba.

Ovo gostovanje Ive Komšića, kao i ranije izjave Milorada Dodika, pokazuju koliko su teme političke podjele BiH i dalje aktuelne i duboko polarizirajuće.

Unatoč svim polemikama i razmjenama optužbi među političkim liderima, jasno je da budućnost Bosne i Hercegovine zavisi od iskrenog dijaloga i kompromisa između svih stranaka. Međunarodna zajednica, iako često prisutna u ulozi posrednika, može pružiti samo privremena rješenja. Održavanje mira i stabilnosti u zemlji zahtijeva odgovornost domaćih lidera, koji moraju staviti interese građana ispred etničkih podjela i političkih kalkulacija. Dok se tenzije nastavljaju, pitanje ostaje hoće li BiH uspjeti pronaći put ka stabilnosti ili će i dalje ostati zarobljena u mreži nesuglasica i neispunjenih obećanja.

Hvala vam što ste odvojili vrijeme za čitanje ovog članka. Vaša pažnja i interes su nam izuzetno važni!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here