Es-selamu alejkum! U zadnje vrijeme sam suočen s pitanjem koje me muči, a tiče se jednog odgovora sa NUM stranice koji se intenzivno diskutuje, posebno u kontekstu kritike od strane Nedžada Balkana, kojeg neki nazivaju “neoharidžijom”. U ovom odgovoru, koji možete pronaći na sljedećem linku, iznesene su tvrdnje koje direktno potvaraju i kritikuju mr. Zijada Ljakića, osobu koju ja izuzetno poštujem. S obzirom na to da me ova situacija zbunjuje, naročito u pogledu zaključka da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, prije početka Objave bio mušrik, želim dobiti jasnije pojašnjenje.

Šerijatsko-istorijski kontekst pitanja o vjeri Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem

Pitanje na kojoj je vjeri bio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, prije nego što je počela Objave, obrađuje se u oblasti Usulul-fikha, i to u okviru rasprave o obavezi slijeđenja prijašnjih šerijata. Prije nego što učenjaci pređu na konkretno pitanje, oni obično razmatraju da li je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio obavezan slijediti neki raniji šerijat. Ova tema detaljno se obrađuje u djelima poput “El-Bahru el-muhit” od Zerkešija, “El-Kevkebu el-munir” od Ibn En-Nedždžara, te u mnogim drugim klasičnim radovima.

Stajalište učenjaka o vjeri Poslanika prije Objave

Jedan od uglednih učenjaka, imamul-haramejn El-Džuvejni, smatrao je da rasprava o tome na kojoj je vjeri bio Poslanik prije Objave nema praktične koristi i svrstava je u sferu istorijskih predanja. Ovaj stav dijele i drugi učenjaci poput El-Mazinija, El-Maverdija i Ševkanija, koji naglašavaju da ovo pitanje ne donosi nikakvu korist za muslimanski ummet u smislu propisa. Prema njima, iako može pružiti određeni uvid u povijesne kontekste, ne igra nikakvu ulogu u šerijatskoj praksi.

Nadalje, jasno je da među učenjacima postoji konsenzus da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prije početka Objave nije bio musliman u smislu Islama koji je došao nakon Objave. Prema tome, pitanje vjere Poslanika prije Objave ne bi trebalo izazivati polemike i podizati nepotrebnu prašinu, jer nije pitanje koje dotiče iman, kufr, ili akidu.

Mišljenja o šerijatu koji je Poslanik slijedio prije Objave

Učenjaci su podijeljeni oko toga da li je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, prije Objave bio na nekom od prethodnih šerijata. Postoji dvanaest različitih mišljenja po ovom pitanju:

  1. Šerijat Adema, alejhisselam – Smatra se da je to prvi šerijat, pa su neki učenjaci mišljenja da je Poslanik bio obavezan slijediti ovaj šerijat.
  2. Šerijat Nuha, alejhisselam – Na osnovu ajeta iz sure Eš-Šura, neki učenjaci vjeruju da je Poslanik slijedio ovaj šerijat.
  3. Šerijat Ibrahima, alejhisselam – Ovaj stav zauzimaju neki učenjaci koji vjeruju da je Poslanik slijedio vjeru Ibrahima prije Objave.
  4. Šerijat Musaa, alejhisselam – Postoje mišljenja da je slijedio šerijat Musaa zbog starine te vjere.
  5. Šerijat Isaa, alejhisselam – Neki učenjaci drže da je Poslanik slijedio ovaj šerijat, jer je on najbliži vjerovjesnik u vremenu prije Muhammeda.
  6. Šerijati svih prethodnih vjerovjesnika – Postoji mišljenje da je Poslanik slijedio šerijate svih vjerovjesnika, osim onoga što je derogirano.
  7. Neodređeni šerijat – Neki učenjaci smatraju da je Poslanik slijedio neki šerijat, ali nije poznato koji.
  8. Opći Islam – Ova pozicija zastupa ideju da je Poslanik bio na općem jednoboštvu, zajedničkom svim vjerovjesnicima.

Stav većine učenjaka

Većina učenjaka ovog ummeta smatra da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije bio ni na kufru niti na širku u bilo kojem trenutku svog života prije Objave. Hanbelijski učenjak Ibn En-Nedždžar, između ostalih, naglašava da Poslanik nikada nije slijedio vjeru svog naroda, tj. idolopoklonstvo, te da ovaj stav prenosi mutewatir predaja među učenjacima Islama.

Zaključak je da pitanje vjere Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, prije Objave spada u sferu historijskih istraživanja i nema utjecaja na propise, akidu ili svakodnevnu praksu muslimana. Prema tome, nije opravdano dizati prašinu oko toga ili koristiti to pitanje kao osnovu za tekfir ili druge ozbiljne optužbe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here