Reakcija Stranke demokratske akcije (SDA) na dešavanja vezana za posljednji istup Milorada Dodika pred institucijama pravosuđa Bosne i Hercegovine unijela je dodatnu političku tenziju u ionako zategnut ambijent. U saopćenju koje je izdato, ova stranka iznosi ozbiljne optužbe na račun domaćih pravosudnih struktura i postavlja niz važnih, još uvijek neodgovorenih pitanja, tražeći potpunu transparentnost u slučaju koji, kako navode, može imati dalekosežne posljedice po stabilnost države i njenu pravnu sigurnost.
U samom uvodu, SDA ističe da je način na koji su Sud i Tužilaštvo BiH postupili prema Dodiku, koji je bio u bjekstvu i za kojim je bila raspisana potjernica zbog napada na ustavni poredak BiH, doveo do ozbiljne sumnje u nezavisnost i zakonitost djelovanja tih institucija. Posebno je upitno to što je, prema dostupnim informacijama, s Dodikom navodno postignut prethodni dogovor koji mu je omogućio da da izjavu, a zatim bez većih posljedica nastavi svoje političko djelovanje.
SDA u svom saopćenju direktno traži odgovore na ključna pitanja, insistirajući na hitnom razotkrivanju sljedećih okolnosti:
-
Ko je i kada uspostavio kontakt s Dodikom, i uz koje motive?
-
Na osnovu čega je odlučeno da osoba koja mjesecima ignoriše pravosuđe i otvoreno prijeti državnim institucijama bude nagrađena ukidanjem pritvora?
-
Zašto je Dodikov dolazak pred Tužilaštvo i Sud BiH sakriven od očiju javnosti, i ko je odlučio da to ostane u tajnosti?
-
Da li su i drugi funkcioneri iz Republike Srpske, za koje su izdate potjernice zbog istog krivičnog djela, prošli isti tretman, i ako jesu – na osnovu kakvih kriterija?
-
Ko je iz redova Trojke (političke koalicije na vlasti) bio posrednik u eventualnim pregovorima s Dodikovom stranom?
-
Da li je bilo međunarodnog pritiska da se ovaj scenario realizuje?
-
I konačno, možda i najvažnije – da li je u paketu dogovora bilo riječi i o očekivanoj drugostepenoj presudi, koja bi mogla odlučiti Dodikovu političku budućnost?
Stranka ne krije sumnju da bi eventualno amnestiranje Dodika – nakon više ozbiljnih optužbi protiv njega – predstavljalo ne samo poraz za pravni sistem, već i direktnu prijetnju za budućnost države BiH. Po njihovim riječima, takav ishod bio bi ravnopravan presudi vladavini prava, jer bi značio da zakon ne važi jednako za sve, te da politički uticaj može poništiti čak i najteže krivične optužbe.
U saopćenju se navodi i da bi tolerisanje ovakvog ponašanja moglo biti posljedica:
-
Pritisaka sa strane – bilo iz međunarodne zajednice ili domaćih političkih krugova.
-
Ličnog straha ili oportunizma nekih nosilaca pravosudnih funkcija.
-
Moguće korupcije, čije postojanje se sve češće nagovještava u javnosti, a koju bi, ako postoji, trebalo hitno istražiti i sankcionisati.
SDA posebno upozorava da je dozvoljavanje Dodiku da nastavi politički djelovati bez ikakvih posljedica direktna prijetnja opstanku pravnog poretka BiH. Ukoliko se to dogodi, poručuju iz stranke, javnost će imati puno pravo da zaključuje da je pravosuđe postalo alat u rukama političkih centara moći, a ne mehanizam za zaštitu ustavnosti i jednakosti pred zakonom.
Stoga SDA poziva sve odvažne i dosljedne pravnike, unutar sistema, da se suprotstave ovoj tendenciji političke instrumentalizacije. Zatražena je njihova aktivna odbrana pravnog integriteta države, jer – kako navode – bez principijelnog i nezavisnog pravosuđa, država BiH ne može opstati kao funkcionalna i pravno uređena zajednica.
Poruka je jasna: ako se sada dopusti da Dodik izbjegne odgovornost, postavlja se pitanje ko će biti sljedeći, i gdje je granica između zakonitosti i samovolje.
U zaključku, SDA snažno apeluje da se svi akteri koji su uključeni u ovaj slučaj – od pravosuđa do političara – javno izjasne i polože račune pred građanima, koji, kako navode, s pravom očekuju da institucije budu u službi zakona, a ne ličnih ili političkih interesa. U suprotnom, kako tvrde, posljedice bi mogle biti nepopravljive i dugoročne po opstanak države i njen pravni poredak.