Na jednom od nedavnih susreta u Palati Srbija održan je ručak u čast turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Ovaj događaj izazvao je veliku pažnju na društvenim mrežama, posebno zbog nastupa Ivice Dačića, potpredsjednika Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova. Naime, Dačić je još jednom izveo pjesmu “Osman aga” na turskom jeziku pred predsjednikom Erdoganom, što je naišlo na različite reakcije javnosti.

Snimak ovog događaja ubrzo se pojavio na platformi X (ranije poznatoj kao Twitter). Na videu se može primijetiti kako Dačić izvodi pjesmu tokom ručka, dok u kadru nakratko vidimo i stol za kojim sjede predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i turski predsjednik Erdogan. Ovaj nastup nije prvi put da Dačić pjeva pjesmu na turskom pred Erdoganom; već je to učinio i 2017. godine tokom Erdoganove posjete Beogradu. Ovaj ponovni nastup izazvao je dodatne komentare i reakcije na društvenim mrežama.

Na istom događaju bio je prisutan i Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS, koji se također pridružio ručku. Njegovo prisustvo dodatno je potaknulo rasprave na društvenim mrežama, jer su mnogi komentirali odnos Srbije i Turske kroz prizmu historijskih i političkih konteksta.

Reakcije korisnika na Twitteru bile su burne i šarolike. Mnogi su iskoristili priliku da iznesu svoje stavove i šaljive komentare. Evo nekoliko najzapaženijih reakcija:

  • “Auu ovakvi smo bili s Turcima onih 500 godina, a?”
  • “Pa da, nije ni čudo što su pobegli.”
  • “Ono kad komuno-ustaški šljam OTME državu od naroda.”
  • “Turski mu bolje leži.”
  • “Cirkus, jos samo fali gutač vatre. Kakav blam, tursku delegaciju je sigurno bilo sramota naše sramote.”
  • “Potomak Mehmeda 2. Peva ko slavuj na maternjem jeziku predaka.”
  • “Zbog ovih gluposti postajem vernik, svaki put kad iskoči snimak prekrstim se i kažem gospode Bože budale.”
  • “Gljivica bolje peva od Karleuše. Samo nek vežbaju. Uskoro će sve propevati.”
  • “Šta će Srbiji vanjski neprijatelji kad ima i previše unutrašnjih.”

Reakcije korisnika varirale su od sarkastičnih do otvoreno kritičnih, a mnogi su ovaj događaj iskoristili kao priliku za šalu na račun političke situacije i odnosa Srbije i Turske. Za mnoge, Dačićev nastup predstavljao je priliku da izraze nezadovoljstvo trenutnim stanjem u državi, dok su drugi u tome vidjeli priliku za humor i ironične opaske.

U suštini, ovaj događaj nije samo privukao pažnju zbog same pjesme, već i zbog simbolike koju ona nosi u kontekstu historijskih odnosa između Srbije i Turske. Pjesma “Osman aga” na turskom jeziku podsjeća na dugu povijest odnosa između dva naroda, koja je često bila obilježena političkim i kulturnim previranjima. Mnogi su komentari na društvenim mrežama bili inspirisani upravo ovim kontekstom, a ne samo samim nastupom.

S jedne strane, neki korisnici smatraju da je ovakvo izvođenje pjesme znak prijateljstva i poštovanja prema turskoj delegaciji, dok s druge strane, ima onih koji u ovome vide preveliku sklonost prema Turskoj i podsjećanje na prošlost koja nije uvijek bila jednostavna. Kritike su posebno bile usmjerene na pitanje dostojanstva i ponosa države, jer su neki smatrali da ovakav nastup ne odražava ozbiljnost i važnost političkih susreta.

Zaključno, ovaj događaj je još jednom pokazao kako se politički susreti i geste mogu tumačiti na različite načine, ovisno o perspektivi posmatrača. Ivica Dačić i njegova pjesma uspjeli su izazvati raspravu koja nadilazi same diplomatske odnose i ulazi u dublje pitanje identiteta, kulture i povijesti. Dok jedni smatraju da ovakvi trenuci približavaju narode i olakšavaju političke odnose, drugi u tome vide znak podilaženja i neprikladnog ponašanja.

U svakom slučaju, ovakvi događaji uvijek privlače pažnju javnosti i postaju tema razgovora, bilo da se radi o kritici ili šali. Oni su podsjetnik na to koliko su simbolika i interpretacija važni u međunarodnim odnosima, ali i koliko se lako mogu iskoristiti za političke komentare u modernom digitalnom dobu.

Hvala vam na čitanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here