Pitanje:
Selam alejkum!
Kako muslimani trebaju izraziti saučešće drugom muslimanu kada mu neko u porodici umre? Postoje li određeni izrazi ili riječi koje se koriste u takvim trenucima?
Odgovor:
We alejkumus-Selam!
U islamu postoji propisani način izražavanja saučešća, koji se temelji na sunnetu Allahovog Poslanika, alejhisselam. Ummu Seleme, radijallahu anha, prenosi da je Allahov Poslanik, alejhisselam, rekao: “Kada budete kod bolesnika ili umrlog, govorite samo dobro, jer meleki aminaju na sve što kažete.” Ovaj hadis jasno pokazuje važnost izgovaranja dobrih riječi u trenucima tuge i žalosti.
Nakon smrti njenog muža Ebu Seleme, Ummu Seleme, radijallahu anha, je došla kod Poslanika, alejhisselam, i rekla: “Allahov Poslaniče, Ebu Seleme je umro.” Poslanik, alejhisselam, je odgovorio: “Prouči: Allahummeğfir li ve lehu, ve e’kibni minhu ‘ukben haseneten” (Allahu moj, oprosti meni i njemu, nadomjesti mi, umjesto njega, lijepu nadoknadu). Ummu Seleme je dodala: “Allah mi je dao boljeg od njega: Muhammeda, alejhisselam.”
Ova dova ukazuje na tri ključne stvari koje se mogu moliti u trenucima saučešća:
- Traženje oprosta za preminulog: Molitva za oprost preminulog je važan dio izražavanja saučešća.
- Traženje oprosta za sebe: U tim trenucima, važno je i moliti za vlastiti oprost, jer smrt nas podsjeća na našu prolaznost i potrebu za Allahovom milošću.
- Molitva za nadoknadu: Traženje od Allaha da nam nadomjesti gubitak nečim boljim je čin vjere i povjerenja u Njegovu mudrost i milost.
Zaključak:
Muslimani bi trebali izražavati saučešće s riječima koje su prenesene u sunnetu, moleći za oprost preminulog i za nadoknadu gubitka. To se može izraziti kroz dovu: “Allahummeğfir li ve lehu, ve e’kibni minhu ‘ukben haseneten.” Također, važno je izgovarati samo dobre riječi, jer meleki aminaju na sve što izgovorimo u tim trenucima. Ovaj način izražavanja saučešća ne samo da pruža utjehu onima koji su izgubili voljenu osobu, već također reflektira našu vjeru i povjerenje u Allahovu milost.
A Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Đanan.