Pitanje: Esselamu alejkum poštovani. Da li je dozvoljeno spojiti namaze pre nego što krenem na put, na primjer, da u 13 sati klanjam i podne i ikindiju, a zatim tek da krenem na put? Neka vas Allah nagradi.

Odgovor: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.

Hvala Allahu, neka su mir i blagoslovi na posljednjeg poslanika, a zatim:

Prema islamskim učenjacima iz četiri priznata mezheba, ne postoji neslaganje u vezi sa time da je jedan od osnovnih uslova za korištenje olakšica koje se tiču putovanja, uključujući kraćenje i spajanje namaza, to da osoba mora napustiti mjesto u kojem živi, bilo da je to grad, selo ili neko drugo naseljeno područje. Međutim, učenjaci se razlikuju u nekim detaljima ovog uslova.

Napustiti naseljeno mjesto znači udaljiti se od njega toliko da se, prema običajima ljudi, smatra da ste ga stvarno napustili. Ovaj uslov je potvrđen i kroz Kur’an i kroz hadis.

Prvi dokaz je ajet u kojem Allah, dž.š., kaže: “Nije vam grijeh da namaz na putovanju skratite, i kada se bojite da će vam nevjernici neko zlo nanijeti.” (En-Nisa, 101). Ovaj ajet jasno ukazuje na to da se olakšice vezane za namaz odnose na one koji su na putovanju, što podrazumijeva da putovanje mora već biti započeto.

Također, postoji niz vjerodostojnih hadisa u kojima se navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kraćao i spajao namaze tek nakon što bi krenuo na put, a ne prije toga.

Prema hanefijskom mezhebu, da bi putnik mogao koristiti ove olakšice, mora napustiti ne samo mjesto stanovanja, već i sve kuće u okolini grada ili sela. Međutim, poljoprivredna zemljišta, voćnjaci i slična područja koja se nalaze izvan naseljenog mjesta nisu obuhvaćena ovim uslovom, te nije nužno napustiti ih da bi se olakšice mogle koristiti.

Malikije, s druge strane, smatraju da osoba mora napustiti i poljoprivredna zemljišta, voćnjake i slična mjesta koja se nalaze u okolini grada ili sela kako bi mogla koristiti olakšice putovanja.

Šafijski mezheb razlikuje se po tome što ako naseljeno mjesto ima zidine, olakšice se mogu koristiti čim osoba napusti te zidine. Ako nema zidina, dovoljno je napustiti kuće naseljenog mjesta.

Hanbelijski mezheb također uvjetuje napuštanje naseljenog mjesta, bilo da su kuće unutar ili izvan gradskih zidina.

Zaključak je da nije dozvoljeno spajati namaze prije nego što putovanje zaista počne. Olakšice koje se tiču putovanja mogu se koristiti tek kada osoba napusti mjesto stanovanja, odnosno kada se dovoljno udalji od svog naseljenog mjesta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here