Izraelski ministar pozvao Jevreje da napuste Belgiju: “Država se ne može suprotstaviti prijetnjama”
Ministar za dijasporu u Vladi Izraela, Amichai Chikli, izjavio je da Belgija više nije u mogućnosti da zaštiti jevrejsku zajednicu od, kako je naveo, “islamističkih prijetnji”. U petak je u javnom obraćanju pozvao Jevreje koji žive u Belgiji da razmotre odlazak iz te zemlje.

„Belgija je zauzeta od islamističkih grupa koje podržavaju Hamas i Hezbollah“, rekao je Chikli, navodeći kako su „otvorene prijetnje smrću jevrejskim vođama ostale bez odgovora“. Dodao je i da “operativci Hezbollaha djeluju bez posljedica” te zaključio da se Belgija, prema njegovim riječima, „predala“ i „izgubila suverenitet“.
Ove izjave izazvale su brojne reakcije u izraelskoj i evropskoj javnosti, a prenijeli su ih i brojni izraelski i međunarodni mediji, uključujući Times of Israel prenosi novi.ba