U posljednjem istupu Jelene Trivić, liderke Narodnog fronta, izražena je duboka zabrinutost zbog političkih dešavanja koja se tiču Milorada Dodika i njegovog odnosa prema državnim institucijama Bosne i Hercegovine. Trivić je reagovala nakon njegovog pojavljivanja pred Sudom BiH, ukazujući na ozbiljne implikacije koje, po njenom mišljenju, takav čin ima za srpske nacionalne interese. Njena poruka je jasna – postoji nešto krupno i važno što se trenutno nalazi “na Dodikovom stolu”, a cijenu tog aranžmana, kako tvrdi, platiće svi Srbi.

Trivić ocjenjuje da Dodik igra dvostruku igru. S jedne strane, pristupanjem Sudu i Tužilaštvu BiH, priznao je autoritet tih institucija, ali je istovremeno ponizio i obezvrijedio njihov legitimitet, jer je – kako navodi – pred njih izašao mimo zvaničnih procedura, uz unaprijed pripremljen scenario. Time je, smatra ona, stvoren presedan kojim se pokazuje da zakoni ne važe jednako za sve, te da je moguće pojaviti se pred pravosudnim organima po posebnim pravilima, rezervisanim samo za političku elitu.

Posebno zabrinjava to što, prema Trivić, ovakva nagodba ne uključuje samo domaće političke aktere, već i određene međunarodne subjekte. Ona iznosi tvrdnju da su u toj igri učestvovali dijelovi bošnjačke političke elite i pojedini strani predstavnici, koji, kako kaže, više nemaju legitimitet da se pozivaju na zaštitu države BiH i njenih institucija. Učestvovanjem u dogovoru kojim se narušava pravna jednakost, oni, smatra Trivić, ruše same temelje pravnog poretka i daju Dodiku alat za dodatno političko jačanje.

U tom kontekstu, Trivić upozorava da takvi potezi vode ka ozbiljnim posljedicama za budućnost Republike Srpske i položaj srpskog naroda. Navodi da je već viđena praksa političkih dogovora izvan institucija, ali da ovaj slučaj predstavlja presedan jer formalno legitimiše neravnopravnost građana. Po njenim riječima, to znači da pravosudni sistem više ne postoji kao neutralna instanca, već je podložan političkim dogovorima i interesnim kalkulacijama.

Trivić ne izostavlja ni kritiku upućenu samom Dodiku. Njegovo pojavljivanje pred Sudom, kako kaže, nije izraz poštovanja prema institucijama, već rezultat političkog pritiska i lične potrebe da izbjegne teže posljedice. Taj čin, uprkos simbolici, nije potez odgovornog lidera, već pokušaj očuvanja vlastitog političkog opstanka po svaku cijenu. Ukazuje da je svaka prethodna retorika o “nepriznavanju” BiH i njenih institucija sada pala u vodu, jer su upravo te institucije sada poslužile kao sredstvo političkog trgovanja.

Kritički osvrt Jelene Trivić takođe se odnosi na širu sliku društva i položaj običnog čovjeka. U njenom tumačenju, dogovori koji se vode iza zatvorenih vrata ne uzimaju u obzir realne probleme građana, već se fokusiraju isključivo na zaštitu interesa vladajuće strukture. Na taj način, srpski narod, kojem se stalno obećava zaštita i jačanje pozicije, zapravo plaća političke račune pojedinaca.

U konačnici, Jelena Trivić šalje poruku da su institucije Bosne i Hercegovine dovedene do tačke poniženja, a pravni poredak obesmišljen. Dodik je, kako tvrdi, iskoristio slabosti sistema kako bi prikrio vlastite probleme, a podrška koju ima, kako domaća, tako i djelimično strana, dodatno otežava borbu za istinsku pravdu i odgovornost. Ona poziva na buđenje političke svijesti, ne samo unutar srpskog naroda, već i šire – jer ovakvi presedani, ako ostanu bez odgovora, dugoročno potkopavaju sve što bi trebalo da predstavlja pravnu državu.

U dodatnom komentaru, Trivić nagovještava da će u narednom periodu sve više tema biti “zamotano” u nacionalni interes, dok će se suštinska pitanja – poput institucionalne odgovornosti, vladavine prava i jednakosti pred zakonom – gurnuti u drugi plan. Ona upozorava da je ovo trenutak u kojem se odlučuje u kom pravcu ide društvo – prema zakonitosti ili prema vladavini političkih dogovora.

Na kraju, Trivić izražava sumnju da će narod u budućnosti znati pravu cijenu ovih nagodbi, jer je, kako kaže, mnogo puta do sada manipulisan patriotizmom i lažnim obećanjima. Ako se ovakav trend nastavi, neće biti potrebni spoljašnji neprijatelji – vlast će sama urušiti ono što se godinama gradilo, pod izgovorom zaštite nacionalnog interesa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here