Izlazak Žena iz Džamije za Vrijeme Ezana: Praksa koja Treba Reformu

U sarajevskim džamijama, kao i širom Bosne i Hercegovine, postoji običaj koji izaziva zabrinutost. Radi se o ženama koje napuštaju džamiju tačno u trenutku kada ezan počne pozivati vjernike na namaz. Ova praksa je posebno primjetna nakon tevhida, ceremonije koja se često pogrešno naziva “tehvid”, što lingvistički označava “požidovljenje”, dok “tevhid” znači Allahovu jednoću.

Kada ezan zauči, žene koje su prisustvovale tevhidu ili sličnim događajima u džamiji, masovno izlaze na vrata džamije. Čini se kao da bježe čim čuju poziv na namaz. Ono što dodatno otežava situaciju je to što blokiraju ulaz i prilaz džamiji, onemogućavajući vjernicima koji žele klanjati da uđu.

Mlađe žene obično brzo nestanu, dok starije ostaju ispred džamije razgovarati, stvarajući buku koja ometa one koji se trude klanjati unutar džamije. Njihovi glasni razgovori čine teško fokusiranje na namaz. Ako im neko ukaže na neprikladnost njihovog ponašanja, često odgovaraju sa “sabur” (strpljenje), što koriste neadekvatno.

Ova pojava zahtijeva pažnju i reakciju zajednice. S obzirom da se ova stranica bavi reformom i unapređenjem islamskih običaja, važno je iznijeti ovo pitanje na raspravu. Cilj je podstaći promjene koje će uskladiti ponašanje sa šerijatskim pravilima i unaprijediti duhovnu praksu vjernika.

Profesor Sanin Musa apeluje na sve da budemo od onih koji ne samo da pozivaju na dobro, nego ga i sami čine. Također, trebamo se kloniti onoga što nije dobro, kako bismo izbjegli licemjerje – da jedno govorimo, a drugo radimo.

Da li je ezan trenutak kada treba napustiti džamiju? Naravno da nije. Ezan je poziv na molitvu, poziv da se uđe u džamiju i obavi namaz. Naša je odgovornost kao zajednice da educiramo i podstaknemo pravilno ponašanje tokom vjerskih ceremonija. Sabur (strpljenje) je važan, ali ga treba koristiti u pravom kontekstu.

Pozivamo sve vjernike da se zapitaju o svom ponašanju i da se potrude da usklade svoje postupke sa islamskim učenjima. Kada se ezan čuje, to je poziv da se okupi u džamiji, a ne da se iz nje izlazi. Ovaj običaj ne samo da ometa druge vjernike, već šalje i pogrešnu poruku o važnosti namaza i zajedničkog okupljanja.

Podijelite ovaj članak kako bismo zajedničkim snagama potaknuli pozitivne promjene u našim zajednicama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here