Upotreba društvenih mreža u današnjem vremenu postala je neizbježan dio svakodnevnog života, a jedno od pitanja koje se često postavlja u kontekstu islamskih propisa odnosi se na to da li je dozvoljeno dodavati osobe suprotnog spola koje ne poznajemo na platformama kao što su Facebook ili Twitter. Ovom temom se bavio muftija Enes Ljevaković, fetva-i emin Vijeća muftija Islamske zajednice u BiH, koji je dao iscrpan odgovor na pitanje postavljeno od strane korisnika stranice Islamske zajednice. Pitanje se odnosilo na dodavanje osoba suprotnog spola u listu prijatelja na društvenim mrežama.
Muftija Ljevaković u svom odgovoru naglašava da, ukoliko se društvene mreže koriste na pravi način, one mogu predstavljati veliku blagodat. Naime, putem društvenih mreža, ako se koriste u skladu s islamskim propisima, moguće je širiti dobro, promovisati istinu i doprinositi zajednici. S obzirom na to da društvene mreže omogućavaju komunikaciju s velikim brojem ljudi, mogu biti snažan alat za pozivanje na dobro i širenje korisnih informacija. S druge strane, muftija upozorava da iste te mreže mogu postati sredstvo za promociju grijeha i zla, ukoliko se zloupotrijebe.
Ključna stvar koja određuje ispravnost ili neispravnost upotrebe društvenih mreža, prema riječima muftije, jeste namjera korisnika. Ako se društvene mreže koriste s dobrom namjerom, šerijatski propis može biti pozitivan, dok se zloupotreba za negativne ciljeve i grijehe smatra neispravnom. Ipak, kako u ovom slučaju nije poznata namjera osobe koja je postavila pitanje, muftija nije mogao dati konkretan odgovor da li je postupak dozvoljen ili ne, već je pružio nekoliko općih smjernica.
Prema njegovim riječima, dodavanje osoba suprotnog spola na društvene mreže, samo po sebi, nije zabranjeno, ali ono mora biti opravdano i u skladu s određenim šerijatskim normama. Ovdje se ne radi o potpunoj slobodi ili bezgraničnoj dozvoli, već o postupku koji je uslovljen pravilnim namjerama. Muftija navodi da je dodavanje osoba suprotnog spola dozvoljeno samo ako postoji opravdan razlog, kao što je, na primjer:
- Širenje Istine i promocija dobrih vrijednosti
- Edukacija i dijeljenje korisnih informacija
- Podsticanje zajednice na dobre i korisne aktivnosti
Ako dodavanje osoba suprotnog spola ispunjava ove uslove, tada je takav postupak šerijatski dozvoljen. Međutim, i u tim slučajevima, korisnik društvenih mreža mora biti oprezan i pridržavati se šerijatskih normi.
Šerijatske norme u korištenju društvenih mreža odnose se, između ostalog, na izbjegavanje nepristojnih ili izazovnih fotografija, koje bi mogle podstaći neprimjerene reakcije i emocije. Komunikacija treba biti ograničena na teme koje su korisne i koje ne izazivaju strasti ili sumnje. Ovdje muftija posebno naglašava važnost suzdržavanja od direktne komunikacije s osobama suprotnog spola, koja može dovesti do situacija koje nisu u skladu s islamskim moralom.
Muftija također napominje da bi se trebalo izbjegavati razgovore i diskusije koje bi mogle podstaći neprikladne emocije, što se smatra neprikladnim ponašanjem na društvenim mrežama. U tom smislu, šerijatski propisi nalažu da se korisnici mreža suzdrže od tema i komunikacija koje bi mogle dovesti do nepoželjnih situacija ili izazvati sumnje o njihovom ponašanju.
Zaključak koji muftija Enes Ljevaković iznosi jeste da društvene mreže, poput Facebooka i Twittera, mogu biti korisno sredstvo za širenje dobra, ali samo ako se koriste u skladu s islamskim načelima i moralnim normama. Dodavanje osoba suprotnog spola nije zabranjeno, ali je dozvoljeno samo pod određenim uslovima. Namjera korisnika igra ključnu ulogu u određivanju ispravnosti postupaka, a svaki oblik komunikacije i interakcije mora biti u skladu sa šerijatskim propisima. U suprotnom, korištenje društvenih mreža može postati sredstvo za širenje zla i grijeha.
Za kraj, važno je da svaki korisnik društvenih mreža bude svjestan svoje odgovornosti i namjera prilikom dodavanja novih osoba, naročito kada su u pitanju osobe suprotnog spola. Izbjegavanje neprimjerene komunikacije, nepristojnih fotografija i razgovora koji mogu izazvati sumnju je ključni dio ponašanja na društvenim mrežama u skladu sa šerijatom. Na taj način, društvene mreže mogu postati sredstvo za širenje dobra, a ne zla, i pomoći u očuvanju islamskih vrijednosti u modernom svijetu komunikacija.