Na tv-emisiji televizije N1, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), Bakir Izetbegović, iznenadio je javnost svojim izjavama o strategiji i budućnosti svoje stranke. Odgovarajući na pitanja o kvalitetu vlasti, ulozi SNSD-a, budućim koalicijama i izborima 2026. godine, Izetbegović je otvoreno govorio o dosadašnjim greškama i novim pristupima.

Na početku je naglasio da:

  • SNSD-ova trenutna politika, vođena kroz “Trojku”, nije ni uporediva sa vremenom kada je SDA imala saradnju sa ovom strankom.

  • Izazov za tadašnju vlast nastupio je tek kada je SDA poslala prvi ANP u Brisel, čime je zemlja postala kandidat za ulazak u NATO.

  • Nikada prije sa Miloradom Dodikom nisu se našli u tako teškoj poziciji kakvu imamo danas – po njegovim riječima, ovo je prvi put da se sjene prošlosti pojave na način kakav danas vidimo.

Izetbegović jasno razdvaja SNSD kao stranku od Dodikove ličnosti:

  • Prema njemu, problem nije u SNSD-u, već u Dodiku, koji, smatra, radi na realizaciji velikosrpskog projekta.

  • Ukoliko Dodik ode s političke scene, njegova nasljedna strategija neće biti lagana; Izetbegović podsjeća da ni on sam nije “naslijedio” funkciju – morao ju je izboriti sam, bez privilegija.

Govoreći o tome “kako je SDA izgubila uticaj” u FBiH i državi, Izetbegović objašnjava:

  • “Ako je SDA ostala gdje jeste, ne bismo imali ovu situaciju” – ukazuje na to da su greške i ustupci SDA doveli do današnjeg stanja.

  • Trojka i SNSD su iskoristili tu prazninu, zamijenivši SDA “invalidnom strukturom”.

Osvrnuo se i na strategiju za predstojeće izbore:

  1. SDA ostaje opoziciona stranka.

  2. Podržavaće svaku inicijativu koja se suprotstavlja Dodiku i konstruktivne promjene, uključujući reformu Izbornog zakona.

  3. Ne isključuje naknadna koalicijska partnerstva, ali samo s onima koji dijele viziju stabilnosti i transparentnosti.

Na temu moguće uloge visokog predstavnika Christiana Schmidta, Izetbegović kaže:

  • SDA će podržati sve što vodi ka napretku i transparentnosti, uključujući finansijsku podršku Centralnoj banci BiH.

  • Iako priznaje da su neki potezi imao dobre, a neki loše efekte, visoki predstavnik treba da ostane akter reformske politike.

Povodom mogućeg sporazuma sa SBB-om uoči izbora 2026:

  • Izetbegović pojašnjava da nema konkretnih dogovora, ali ističe spremnost za saradnju sa svima koji žele stabilnost i rezultate.

  • “U politici se nikada ne kaže da nećete”, podsjetio je, potvrđujući otvorenost SDA za razgovore s drugim strankama koje nisu destruktivci poput Dodika.

O svom stavu prema SDP-u, rekao je:

  • Iako nema nikakvih unaprijed formiranih savezničkih obaveza, SDA ne odbacuje ni jedan potencijalni savez.

  • SDP smatra strankom s „relativno dobrim rezultatom“ i jasnim glasačkim tijelom – faktor koji SDA poštuje i s kim se nije isključila moguća saradnja.

Na kraju je podsjetio na nauk iz politike: Nikada ne govorite da nećete s nekim sarađivati, jer politički pejzaž se brzo mijenja, a ko god donosi stabilnost i rezultat, može biti vrijedan partner. I upravo taj pristup – otvoren, pragmatičan i fokusiran na rezultate – Izetbegović vidi kao ključni kanal za preusmjeravanje Bosne i Hercegovine prema stabilnijoj i transparentnijoj budućnosti.

Bakir Izetbegović je tokom razgovora istakao kako je današnja situacija u Bosni i Hercegovini rezultat ne samo spoljnih pritisaka već i unutrašnjih grešaka koje su se događale unutar samih stranaka koje su nekada imale ključnu ulogu u vođenju zemlje. Posebno je naglasio da je SDA, kao najstarija bošnjačka stranka, trebala biti stub stabilnosti i razvoja, ali da su političke okolnosti dovele do gubitka pozicije i uticaja. Prema njegovim riječima, upravo je odsustvo dosljedne i čvrste politike SDA u određenim periodima omogućilo da snage poput Trojke i SNSD-a dobiju prostor za destabilizaciju. Izetbegović je otvoreno kritikovao postojeće rukovodstvo SNSD-a, ali i ukazao da liderstvo nije nešto što se nasljeđuje automatski, već da je potrebna ozbiljna politička borba i odgovornost za vođenje zemlje, što je on lično doživio kada je preuzeo rukovođenje SDA.

Dalje, on je izrazio uvjerenje da se Bosna i Hercegovina trenutno nalazi na prekretnici te da je neophodno izgraditi nove političke saveze zasnovane na principima transparentnosti, poštenja i zajedničkog interesa za dobrobit svih građana. Osvrćući se na predstojeće izbore 2026. godine, Izetbegović je naglasio da SDA nije sklona ulasku u koalicije s destruktivnim snagama koje mogu dodatno produbiti podjele u društvu, ali da je istovremeno spremna za dijalog i saradnju sa svima koji dijele viziju mira i prosperiteta. Također je istakao da je potrebno kontinuirano jačati institucije, naročito u oblasti pravde i ekonomije, te da bez takvih reformi ne može biti stvarnog napretka. Njegova poruka bila je jasna: Politička budućnost BiH zavisi od sposobnosti njenih lidera da prevaziđu lične i stranačke interese i da se posvete opštem dobru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here