Kolona učesnika ovogodišnjeg “Marša mira” krenula je iz Nezuka, započevši pješački pohod u znak obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici. Ova manifestacija simbolizuje sjećanje na žrtve genocida, a učesnici će prolaziti obrnutom rutom kojom su Srebreničani ljeti 1995. godine pokušavali doći do slobodne teritorije, poput Tuzle ili Kladnja. Pohod traje tri dana, a ruta od Nezuka do Potočara je duga gotovo 100 kilometara.

U pohodu učestvuje oko 5.000 ljudi iz raznih krajeva svijeta. Među njima su i preživjeli Srebreničani koji su na čelu kolone. Pridružio im se i ambasador Republike Turske u Bosni i Hercegovini, Sadik Babur Girgin. Ovaj događaj predstavlja ne samo hodanje u znak sjećanja već i snažnu poruku o potrebi za mirom i pravdom, s ciljem da se genocid više nikada ne ponovi.

Marš mira ima duboko emotivno značenje, posebno za one koji su preživjeli genocid. Mnogi od njih koriste priliku da se sjete svojih najmilijih koji su izgubili život tokom tih teških dana. Učesnici, među kojima su i brojna djeca, ističu važnost obrazovanja o prošlim događajima kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih tragedija.

Jedan od istaknutih učesnika je Ibro Zahirović, koji se već dugo bavi snimanjem događaja vezanih za Srebrenicu. Njegovi snimci, korišteni kao dokazni materijali na haškim suđenjima, imaju veliki značaj za pravdu i istinu. Ibro je za N1 izjavio: “Od prvog dana kad sam se susreo s kamerom, zavolio sam je. Posebno mi je drago što mnogi preživjeli mogu vidjeti nekoga svog na tim snimcima koji nisu preživjeli.” Njegov rad pomogao je mnogima da pronađu mir i da se sjećanje na žrtve ne zaboravi.

U isto vrijeme, u Visokom su pripreme za ispraćaj tabuta s posmrtnim ostacima 14 žrtava genocida u Srebrenici. Ovaj čin predstavlja još jedan podsjetnik na tragediju koja se dogodila prije 29 godina, te služi kao poziv na kontinuirano suočavanje s prošlošću i traženje pravde.

Pored toga, događaji poput Marša mira i javnih okupljanja u gradovima širom svijeta, uključujući Beč, imaju za cilj podizanje svijesti o genocidu i promoviranje mira. Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Austriji organizirao je 7. jula 2024. godine Marš mira i javni skup u Beču povodom Međunarodnog Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

U međuvremenu, održavanje defilea pripadnika Vojske Srbije na teritoriji Bosne i Hercegovine izazvalo je negativne reakcije. Mnogi su ovo vidjeli kao napad na suverenitet Bosne i Hercegovine i dostojanstvo žrtava genocida. Udruženja žrtava i svjedoka genocida, kao i Udruženje Pokreta ‘Majke enklava Srebrenica i Žepa’, izrazili su nezadovoljstvo i upozorili na nastavak brutalnosti i ponižavanja Bošnjaka.

Sve ove aktivnosti i događaji imaju za cilj očuvanje sjećanja na žrtve genocida, edukaciju budućih generacija i promicanje univerzalnih vrijednosti mira i pravde.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here