Da li Islamska zajednica samo uzima ili daje? Uvjerite se!

Ovo pitanje često se površno, bez dovoljno informacija, a ponekad čak i nedobronamjerno razmatra u našoj javnosti, među našim ljudima, na sijelima i skupovima, pa se često od drveća ne vidi šuma. Vjerovatno dio krivice snosi i sama Islamska zajednica Bosne i Hercegovine (IZBiH) koja, vjerujući da se dobro djelo ne treba promovirati i da građani imaju povjerenja, do 2014. nije imala uređenu evidenciju o svojim humanitarnim aktivnostima.

Koliko je IZBiH vratila građanima, šta kažu brojke, gdje IZBiH daje novac, za INS govori Hamed ef. Efendić, rukovodilac Ureda za društvenu brigu pri Rijasetu.

INS: Kome Islamska zajednica u BiH daje novac i pomaže? Zašto se o tome tako malo zna?

EFENDIĆ: Islamska zajednica je po svom poslanju vezana za naše ljude. Ona čini dobro i poziva druge da joj se pridruže u činjenu dobra. Kao zajednica muslimana, ona je uvijek vodila računa o potrebama muslimana, svojim, kao i ustanovama koje se brinu o onima koji su bolesni i iznemogli i drugima koji su u stanju potrebe, ali ti rezultati nisu često na adekvatan način prezentirani.

Formiranjem Ureda za društvenu brigu Rijaset Islamske zajednice želio je sistemski pristupiti pitanju pružanja pomoći u raznim segmentima; bilo da se radi o socijalnim pomoćima ugroženima, udruženjima koja brinu o osobama s posebnim potrebama, stipendiranju učenika i studenata i slično.

Kako god Islamska zajednica pristupa organiziranom prikupljanju zekata i sadekatul-fitra, tako želimo da na organiziran i sistematičan način pružamo pomoć iz sredstava Fonda „Bejtul-mal“, koji se puni zekatom i sadakatul-fitrom.

Putem Ureda za društvenu brigu u 2015./16. godini u razne svrhe IZ je uplatila 12.650.000,00 KM. Tu su bile stipendije za učenike i studente, pomoć poplavljenim područjima, pomoć socijalno ugroženim osobama, pomoć raznim udruženjima koja okupljaju osobe kojima je pomoć potrebna, pomoć stanovnicima pogođenim klizištima, zemljotresima, pomoć u održivom povratku, pomoć povratničkim džematima i medžlisima, penzionerima, šehidskim porodicama, pomoć sirijskim izbjeglicama koje su prolazile kroz Srbiju i Hrvatsku, ali i pomoć koja je pružena ovim izbjeglicama u Turskoj i sl.

Svakako da je veliki dio ovih sredstava iz kojih je pružena pomoć iz Fonda Bejtul-mal.

INS: Koji su to projekti koje biste posebno istakli? IZBiH se, primjerice, angažirala i u pomoći ugroženim u poplavama, a tu je i stalna briga za ljude slabijeg imovnog stanja? S obzirom i na Vaša iskustva na terenu, kolike su zaista potrebe naših ljudi?

EFENDIĆ: Posebno želim istaći projekt stipendiranja učenika i studenata, za što je iz Fonda Bejtul-mal ove godine izdvojeno 465.000,00 KM, stipendije za djecu Podrinja, te stipendije za izuzetno nadarene studente na FIN-u, i to deset za studente iz BiH i deset za studente iz drugih zemalja Balkana. Također, želim istaći projekt kupovine 65.000 sadnica malina za Bošnjake u Prijepolju koji su ostali bez posla, sistema za navodnjavanje malina za povratnike u Foču, kao i projekte održivog povratka u drugim mjestima.

Tu su i projekti pomoći socijalno ugroženima, zatim pomoć narodnim kuhinjama u RS kroz dodjelu prerađevina kurbanskog mesa, dodjelu tog mesa ustanovama i udruženjima koja okupljaju i vode brigu o starim i iznemoglim licima kao što su domovi za stara i iznemogla lica i slično. Kao i pomoć nastradalim u poplavama u Makedoniji (Skoplju) koju smo uručili za 25 porodica lično, a dio putem Islamske zajednice Makedonije.

INS: Možete li se prisjetiti i nekih konkretnih slučajeva kada su ljudi bili izgubili svaku nadu, a onda se tu našla Zajednica?

EFENDIĆ: Mnogo je tih slučajeva. Naprimjer, kada smo došli u Skoplje i posjetili 25 bošnjačkih porodica čije su kuće stradale u poplavama i koji do tada nisu skoro dobili nikakvu pomoć, nisu se mogle sakriti njihove suze radosnice. Koliko im je bila draga pomoć, toliko su bili radosni da smo ih se mi u Islamskoj zajednici BiH sjetili i da nisu zaboravljeni.

Ili podjela ključeva za izgrađene kuće na području Željeznog Polja koje je finansirala Islamska zajednica u BiH, a koje su bile uništene u poplavama. Posebno smo bili sretni kada smo ove godine dodijelili 17 stipendija za učenike i studente s posebnim potrebama, a znamo kakav je često odnos prema ovim kategorijama.

INS: Vjerujem da ste posebno bili aktivni tokom ramazana. Koje biste aktivnosti izdvojili u ovom svetom mjesecu? I jesu li pripremljene posebne aktivnosti za Bajram?

EFENDIĆ: Ured za društvenu brigu u sklopu ramazanskog programa Rijaseta IZ svakako je planirao svoje ramazanske aktivnosti i mi ovih dana privodimo kraju realizaciju tih aktivnosti.

U saradnji s Vakufskom direkcijom Rijaseta IZ u BiH, putem Uprave vakufa Turske osigurano je pet hiljada ramazanskih paketa koji su distribuirani preko svih osam muftijstava. U saradnji s humanitarnom organizacijom „Hasene“ iz Turske, Ured u Sarajevu, osigurani su ramazanski paketi za povratnike Gacka, Nevesinja i Bileće. S Crvenim polumjesecom iz Turske osigurani su paketi za povratnike u Derventu, Modriču i Prnjavor.

Sa Međunarodnom humanitarnom islamskom organizacijom iz Kuvajta osigurali smo 417 paketa koji će biti podijeljeni na području Ustiprače – Novo Goražde i za socijalno ugrožene u Goraždu, te na području Jajca i Šipova.

Također, 17. juna je upućen veliki konvoj s hiljadu paketa koji su podijeljeni u Podrinju i dijelu Hercegovine (Kupres, Livno, Glamoč i Tomislavgrad, a koji već treću godinu organiziramo u saradnji s BBI-jem u Sarajevu i drugim donatorima). Također, Ured već drugu godinu putem svih osam muftijstava organizira i iftare za jedan dio socijalno ugroženih na području svakog muftijstva. Ured u saradnji s Upravom za vanjske poslove već treću godinu vodi akciju pripreme i podjele bajramskih paketića za polaznike mektepske nastave u povratničkim džematima, te nekim ustanovama koje brinu o djeci. Tako ćemo i ove godine podijeliti 2.000 bajramskih paketića našoj djeci u povratničkim džematima.

INS: Kako pomoć dolazi do onih koji su u stanju potrebe i kako se i kada oni mogu obratiti IZBiH?

EFENDIĆ: Kada se tiče socijalno ugroženih osoba, ta pomoć se dodjeljuje putem Komisije koja razmatra zahtjeve i odlučuje o pomoći, a na osnovu Pravilnika o socijalnoj pomoći koji je usvojio Rijaset IZ. Da bi neko mogao dobiti tu pomoć, on treba popuniti naš zahtjev i priložiti potrebnu dokumentaciju koja se traži. Također, zahtjev mora potpisati imam na čijem području ta osoba živi i on garantirati da je toj osobi potrebna pomoć, jer imami bi trebali najbolje da poznaju stanje svojih džematlija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here