Na portalu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, u rubrici “Pitanja i odgovori”, obrađen je upit jedne osobe koja je pitala da li je grijeh ako se žena nikada ne uda i ode s ovoga svijeta bez potomstva. Postavljeno pitanje je privuklo pažnju jer dotiče jedno od temeljnih pitanja vezanih za brak i njegovo mjesto u islamskom učenju.

Odgovor na ovo pitanje jasno naglašava da je sklapanje braka pohvalno i preporučeno djelo u islamu. Brak je utemeljen na kur’anskim preporukama i sunnetu Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. U Kur’anu, Allah naređuje muslimanima da se žene i udaju, obećavajući da će im On iz Svog obilja podariti opskrbu, čak i ako su u početku siromašni. Hadisi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, također podstiču na brak, navodeći da je to najbolji način da se sačuvaju čednost i moral, te da se izbjegnu iskušenja poput bluda.

Međutim, odgovor dalje objašnjava da stupanje u brak nije uvijek obaveza za svakoga. Status braka može varirati ovisno o situaciji i stanju svake osobe. Brak može biti obavezan (vadžib) ako osoba ima jaku privlačnost prema drugom spolu i postoji opasnost od pada u grijeh ako ne stupi u brak. U suprotnom, može biti zabranjen (haram) ako bi brak doveo do štete, poput prenošenja neizlječive bolesti supružniku. Također, može biti pokuđen (mekruh) ako osoba, zbog svoje teške naravi, pretpostavlja da će uzrokovati probleme u braku, a nije sklona bludu. Za sve druge osobe, koje imaju za cilj zadovoljstvo Uzvišenog Allaha i žele čestito potomstvo, brak je preporučeno (mendub) djelo, u skladu sa sunnetom Allahovog Poslanika.

Osobi koja je postavila pitanje savjetuje se da sama procijeni kojoj kategoriji pripada i da na osnovu toga odluči da li je brak za nju obavezan ili nije. Ako bi izbjegavanje braka moglo dovesti do moralnih posrnuća, poput bluda, tada bi odustajanje od braka bilo grješno djelo. S druge strane, ako osoba ne osjeća potrebu za brakom i sigurna je da neće pasti u grijeh, tada izbjegavanje braka nije grijeh, ali bi bilo suprotno onome što je bolje i preporučeno.

Na kraju, preporučuje se da osoba ozbiljno razmisli o stupanju u brak i o važnosti rađanja potomstva, slijedeći sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Također, bilo bi korisno da se posavjetuje s porodicom, posebno s roditeljima, prije donošenja konačne odluke.

Ovaj odgovor naglašava važnost braka u islamu, ali i potrebu da se uzme u obzir individualna situacija svake osobe prilikom donošenja odluke o stupanju u brak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here