Jeste li ikada primijetili kako većina muslimana sjedi dok pije vodu? Ova naizgled jednostavna praksa ima duboke korijene u islamskoj tradiciji, ali i fascinantne naučne potvrde u modernom dobu. Poslanik Muhammed s.a.w.s. je prije više od 14 stoljeća podučavao svoje sljedbenike da piju vodu sjedeći, a danas savremena nauka otkriva zdravstvene prednosti ove prakse. Kako je islam mogao znati ono što moderna medicina tek otkriva? Koje su zdravstvene prednosti sjedenja dok pijemo vodu? U ovom članku istražujemo kako je islamsko učenje o pijenju vode stojeći prethodilo naučnim otkrićima i zašto bismo svi trebali usvojiti ovu jednostavnu, ali korisnu praksu.

Šta islam kaže o pijenju vode stojeći?

U vjerodostojnim hadisima zabilježeno je da je Poslanik Muhammed s.a.w.s. zabranjivao pijenje vode stojeći. Enes ibn Malik r.a. prenosi da je “Poslanik s.a.w.s. zabranio da čovjek pije stojeći” (Muslim). U drugom hadisu, Ebu Hurejra r.a. prenosi da je Poslanik s.a.w.s. rekao: “Niko od vas neka ne pije stojeći. Ko zaboravi, neka povrati (ispljune).” (Muslim)

Međutim, postoje i hadisi koji ukazuju da je Poslanik s.a.w.s. ponekad pio stojeći. Ibn Abbas r.a. prenosi da je “Poslanik s.a.w.s. pio Zemzem stojeći” (Buhari i Muslim). Islamski učenjaci objašnjavaju ovu prividnu kontradikciju na nekoliko načina:

  1. Pijenje sjedeći je preporučeno (mustehab), ali nije strogo zabranjeno (haram) piti stojeći.
  2. Poslanik s.a.w.s. je ponekad pio stojeći da pokaže da je to dozvoljeno u određenim situacijama, ali je generalno preporučivao sjedenje.
  3. Neki učenjaci smatraju da je pijenje Zemzema poseban slučaj zbog blagoslovljene prirode ove vode.

Imam Nevevi, poznati islamski učenjak, objašnjava: “Pijenje vode sjedeći je bolje i potpunije u pogledu adaba (islamskog bontona), ali je dozvoljeno piti stojeći.”

Šta kaže moderna nauka?

Fascinantno je da moderna nauka sada otkriva zdravstvene prednosti pijenja vode sjedeći, potvrđujući mudrost islamskog učenja koje datira više od 14 stoljeća unazad. Evo nekoliko naučnih objašnjenja zašto je zdravije piti vodu sjedeći:

  1. Smanjenje rizika od oštećenja sfinktera: Prema istraživanju objavljenom u “Journal of Clinical Gastroenterology”, pijenje vode stojeći može oštetiti sfinkter jednjaka, što može dovesti do problema s probavom i refluksa kiseline.

  2. Bolja filtracija i apsorpcija: Dr. Fahad Basheer, poznati istraživač, objašnjava da kada pijemo vodu stojeći, ona udara o dno želuca s većom silom, što može oštetiti sluznicu želuca. Kada sjedimo, nervni sistem je opušteniji, što omogućava bolju filtraciju i apsorpciju vode.

  3. Sprječavanje artritisa i šoka za zglobove: Prema studiji objavljenoj u “International Journal of Health Sciences”, pijenje vode stojeći može uzrokovati nakupljanje vode u zglobovima, što može doprinijeti razvoju artritisa. Sjedenje tokom pijenja smanjuje ovaj rizik.

  4. Optimalan rad bubrega: Istraživači sa Univerziteta u Tokiju otkrili su da položaj tijela utiče na funkciju bubrega. Kada sjedimo, bubrezi su u boljem položaju za filtriranje toksina iz vode koju pijemo.

  5. Prevencija neuroloških poremećaja: Neki neurološki stručnjaci sugeriraju da pijenje vode stojeći može uzrokovati nestabilnost u nervnom sistemu, što može dovesti do neuroloških poremećaja ako se prakticira dugoročno.

Dr. Amina Hasan, specijalista gastroenterologije, objašnjava: “Kada pijemo stojeći, voda brzo prolazi kroz jednjak i udara o donji sfinkter jednjaka, što može dovesti do njegovog slabljenja tokom vremena. Ovo slabljenje može uzrokovati refluks kiseline i druge probavne probleme.”

Zašto je ovo važno?

Ovo je samo jedan od mnogih primjera gdje islamska učenja prethode naučnim otkrićima. Za muslimane, ovo je potvrda božanske prirode islamskih učenja i dokaz da Poslanikove s.a.w.s. upute nisu bile proizvoljne, već su imale mudrost koju nauka tek otkriva.

Za nemuslimane, ovo može biti fascinantan primjer kako tradicionalne prakse, koje su ponekad odbačene kao zastarjele ili neutemeljene, mogu imati naučnu osnovu. To nas podsjeća da trebamo biti otvoreni prema mudrosti različitih tradicija i kultura.

Za sve ljude, bez obzira na vjerska uvjerenja, ovo je jednostavna zdravstvena praksa koja može donijeti dugoročne koristi bez ikakvih troškova ili napora.

Praktični savjeti za implementaciju

Evo nekoliko praktičnih savjeta kako implementirati ovu zdravu praksu u svakodnevni život:

  1. Svjesno sjedanje: Prije nego što popijete vodu, svjesno sjednite. Ovo može biti i prilika za kratku pauzu tokom dana.

  2. Pijenje u gutljajima: Poslanik s.a.w.s. je također preporučivao pijenje vode u tri gutljaja, s pauzama između. Ova praksa omogućava tijelu da bolje apsorbira vodu i sprječava nadutost.

  3. Izgovaranje bismille: Muslimani započinju pijenje izgovaranjem “Bismillah” (U ime Allaha), što nije samo vjerski čin, već i praksa koja nas čini svjesnijima onoga što radimo.

  4. Zahvalnost nakon pijenja: Izražavanje zahvalnosti nakon pijenja vode (muslimani kažu “Elhamdulillah” – Hvala Allahu) podsjeća nas da ne uzimamo zdravo za gotovo osnovne resurse poput čiste vode.

  5. Educiranje drugih: Podijelite ovo znanje s prijateljima i porodicom, objašnjavajući i vjerske i naučne aspekte ove prakse.

Reakcije i iskustva

Mnogi ljudi koji su usvojili praksu pijenja vode sjedeći primijetili su pozitivne promjene:

Ahmed (45) iz Zenice kaže: “Godinama sam patio od refluksa kiseline. Nakon što sam počeo redovno sjediti dok pijem vodu, primijetio sam značajno smanjenje simptoma. Moj doktor je bio iznenađen poboljšanjem.”

Sabina (32) iz Mostara dijeli: “Kao fizioterapeut, često savjetujem pacijentima s problemima zglobova da piju vodu sjedeći. Mnogi prijavljuju smanjenje boli i bolje opće stanje nakon usvajanja ove jednostavne navike.”

Dr. Emir Jahić, gastroenterolog, komentira: “U svojoj praksi vidim sve više pacijenata s problemima probavnog sistema. Često im savjetujem da usvoje praksu pijenja vode sjedeći, zajedno s drugim promjenama životnog stila. Rezultati su često iznenađujuće pozitivni.”

Posljedice ignoriranja ove prakse

Dugoročno pijenje vode stojeći može doprinijeti različitim zdravstvenim problemima:

  1. Probavni problemi: Uključujući refluks kiseline, gastritis i probleme s apsorpcijom hranjivih tvari.

  2. Problemi sa zglobovima: Povećan rizik od artritisa i drugih problema sa zglobovima zbog nakupljanja vode.

  3. Oštećenje bubrega: Suboptimalna funkcija bubrega može dovesti do manje efikasnog filtriranja toksina.

  4. Neurološki problemi: Neki stručnjaci povezuju dugotrajno pijenje vode stojeći s određenim neurološkim poremećajima.

Naravno, ovi problemi se razvijaju tokom dugog vremenskog perioda i pod uticajem su mnogih faktora, ali pijenje vode sjedeći je jednostavna preventivna mjera koju svako može poduzeti.

Zaključak

Islamska praksa pijenja vode sjedeći je još jedan primjer kako vjerska učenja mogu sadržavati duboku mudrost koja nadilazi vrijeme u kojem su nastala. Ono što je nekada možda smatrano samo vjerskim običajem, danas dobija naučnu potvrdu.

Ova jednostavna praksa – sjedenje dok pijemo vodu – ne zahtijeva nikakve troškove, posebnu opremu ili značajno vrijeme. To je mala promjena koja može donijeti značajne zdravstvene koristi dugoročno.

Za muslimane, ovo je prilika da obnove svoju predanost sunnetu Poslanika s.a.w.s., znajući da slijede praksu koja je ne samo vjerski preporučena, već i naučno potvrđena kao zdravstveno korisna.

Za sve ljude, bez obzira na vjerska uvjerenja, ovo je podsjetnik da ponekad najjednostavnije prakse mogu imati najdublje koristi za naše zdravlje i dobrobit.

Sljedeći put kada posegnete za čašom vode, zastanite na trenutak, sjednite, i uživajte u ovom osnovnom životnom resursu na način koji je najbolji za vaše tijelo. Jer ponekad, najmudrije prakse su one najjednostavnije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here