Prije nekoliko dana, Ramo Isak, aktuelni federalni ministar unutrašnjih poslova u Federaciji Bosne i Hercegovine, javno se oglasio povodom kritika koje je iznijela Američka ambasada u Sarajevu. Ove kritike bile su usmjerene prema učešću kompanije u vlasništvu njegove porodice u konzorciju od šest firmi. Ova izjava Isaka prenesena je putem medija, uključujući N1.

Isak je istakao: “Pozdravljam stavove Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, kao i njihovu opravdanu kritiku kada je riječ o potrebi uspostavljanja efikasnih mehanizama za sprečavanje sukoba interesa.” Prema njegovim riječima, on kao član Vlade Federacije BiH uvijek podržava inicijative i zakonske prijedloge koji približavaju Bosnu i Hercegovinu Evropskoj uniji i NATO savezu.

Nadalje, ministar je napomenuo kako nikada nije intervenirao ni u jednoj oblasti koja se tiče javnih nabavki, bilo u ministarstvu kojim rukovodi, bilo u drugim državnim organima i institucijama. Isak je dodatno naglasio: “Istina je da moja porodica posjeduje firmu osnovanu prije 19 godina, a ta informacija je odavno dostupna državnim organima i javnosti.”

Jedan od ključnih elemenata njegove izjave bio je da se konsultirao s porodicom o ovoj situaciji. Firma, koja je u vlasništvu njegove porodice, zapošljava značajan broj radnika čija egzistencija zavisi od poslovanja kompanije. “Povlačenje firme iz poslovanja s javnim preduzećima, sa kojima ima ugovore sklopljene mnogo prije mog dolaska na ministarsku poziciju, moglo bi ozbiljno utjecati na finansijsku stabilnost firme,” objasnio je Isak.

Tokom tog dana, Isak je zajedno s porodicom donio važnu odluku: planiraju prodati firmu do kraja tekuće sedmice. Ova odluka donesena je s ciljem da se osigura stabilnost zaposlenih i njihova prava, omogućujući im da zadrže radno-pravni status i nastave ispunjavati svoje kreditne obaveze. Isak je naglasio: “Ova mjera je neophodna kako bi se osigurao konstantan priliv sredstava za radnike i njihove porodice.”

Ministar je istakao da je njegova obaveza dvostruka – brinuti o interesima uposlenika firme, ali i o interesima ministarstva kojim rukovodi, kao i cijele Vlade Federacije BiH. Dodao je: “Vlada Federacije BiH, iako možda sporo donosi određena rješenja zbog teških političkih pregovora, nije korumpirana niti krade od svojih građana.”

Na kraju svog obraćanja, Isak je pozvao međunarodne partnere, a posebno visokog predstavnika u BiH, da djeluju ukoliko trenutna vlada ne bude imala dovoljno snage ili političke volje za izmjene i dopune Zakona o sprečavanju sukoba interesa Federacije BiH. “Ako i sadašnji saziv vlasti, poput prošlog, ne uspije postići političku podršku za promjene, pozivam da se te izmjene nametnu,” rekao je.

Podsjetimo, kritike su se pojavile nakon što je kompanija Isakove porodice dobila posao fizičke zaštite unutar Elektroprivrede BiH. Američka ambasada je osudila i prethodni i aktuelni sastav Vlade Federacije BiH zbog neuspjeha u promjeni zakona o sukobu interesa. Podsjetili su kako je provedba federalnog zakona ukinuta na državnom nivou 2013. godine.

Nakon što je najavio prodaju porodične firme, Isak je podcrtao važnost očuvanja transparentnosti u poslovanju javnih institucija. Istaknuo je da je njegova politička karijera uvijek bila vođena načelima odgovornosti i moralnih vrijednosti. “Moje dosadašnje djelovanje i sve odluke koje sam donio bile su motivisane isključivo javnim interesom i ciljem da se unaprijedi funkcionisanje institucija koje su od vitalnog značaja za građane Bosne i Hercegovine,” naglasio je ministar. Ovakvo stajalište, prema Isakovim riječima, predstavlja temelj za povjerenje građana u rad Vlade Federacije BiH.

Na širem planu, ova situacija ponovo je pokrenula pitanje kako se nositi sa potencijalnim sukobima interesa unutar vlade i javnih preduzeća. Mnogi analitičari smatraju da bi primjena strožih zakonskih mjera mogla doprinijeti boljoj regulaciji poslovnih odnosa između javnih i privatnih sektora. Isakovo javno priznavanje potrebe za izmjenama zakona i apel međunarodnim partnerima šalje snažnu poruku o spremnosti na promjene. Evropska unija i druge međunarodne organizacije često pozivaju na transparentnost kao preduslov za napredak u integracijama, što čini ovu temu posebno važnom za budućnost zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here