Nakon sastanka sa Komisijom za sigurnost Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak obratio se javnosti, komentirajući aktuelnu sigurnosnu i političku situaciju u zemlji. U svom obraćanju posebnu pažnju posvetio je predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, ističući da će on i svi koji su učestvovali u napadu na ustavni poredak Bosne i Hercegovine biti uhapšeni.
Ministar Isak je naglasio da se ništa ne prepušta slučaju, te da policijske agencije detaljno procjenjuju situaciju. Istakao je kako su nadležni organi posvećeni provođenju zakona, dodajući da su sigurnosne strukture spremne za svaki scenarij.
Prema informacijama kojima raspolaže, Dodik se suočava s unutrašnjim problemima u svojim redovima.
- Imam saznanja da je u njegovom okruženju nastupilo ozbiljno neslaganje. Njegova porodica mu se suprotstavila, a čak ni njegov sin nije saglasan s njegovim posljednjim političkim potezima – rekao je Isak.
Ova izjava sugeriše da unutar same vlasti Republike Srpske postoji podjela i da Dodik više nema podršku koju je ranije uživao. Ovakva situacija dodatno komplikuje političku scenu u BiH i otvara pitanja o stabilnosti vlasti u ovom entitetu.
Reakcija Federalne uprave policije
Direktor Federalne uprave policije (FUP), Vahidin Munjić, jasno je istakao da neće biti nikakvog odstupanja od zakona. Prema njegovim riječima:
- Nema sumnje da će sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini ispoštovati naredbu Suda BiH.
To znači da će, ukoliko Sud BiH izda nalog za privođenje, sve nadležne policijske institucije, uključujući i entitetske snage, postupiti u skladu sa zakonom i izvršiti hapšenja ključnih političkih figura.
U vezi s ovim, navedena su tri imena političkih lidera iz Republike Srpske protiv kojih bi mogla biti poduzeta pravna akcija:

- Milorad Dodik – predsjednik Republike Srpske,
- Radovan Višković – premijer Republike Srpske,
- Nenad Stevandić – predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Ovo jasno ukazuje da su institucije u Federaciji spremne poduzeti sve neophodne mjere kako bi se osiguralo poštivanje pravnog sistema i zaštita ustavnog poretka države.
Sigurnosna situacija u Federaciji
Predsjednik Komisije za sigurnost Predstavničkog doma PFBiH, Dragan Mioković, takođe je govorio o trenutnoj situaciji. Prema njegovim riječima, sigurnosno stanje u Federaciji BiH je stabilno i ne postoje razlozi za zabrinutost građana.
Posebno je naglasio da postoji kvalitetna koordinacija između Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (FMUP) i svih kantonalnih policijskih agencija, što doprinosi efikasnom očuvanju reda i mira. Suradnja ovih institucija omogućava brzo reagovanje u kriznim situacijama i osigurava sprovođenje zakona na cijelom području Federacije prenosi pressmediabih