Hapšenje i optužbe koje prate političare iz Republike Srpske izazivaju veliku pažnju u BiH, a Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, nije propustio priliku da komentariše posljednje događaje vezane za Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH. Stevandić je istakao da postupci protiv Nešića nisu samo pravna stvar, već duboko politička, jer se temelje na nacionalnim stavovima koje ovaj političar iznosi u Sarajevu. Za Stevandića, Nešić je bio ključna figura koja je zastupala interese Republike Srpske u glavnom gradu BiH, a njegov slučaj nije moguće odvojiti od tih političkih okolnosti.
Stevandić je jasno rekao da građani Republike Srpske nemaju povjerenja u rad Tužilaštva i Suda BiH, smatrajući da su optužbe koje se podižu protiv lidera Republike Srpske često politički motivirane. Iako su u BiH funkcionirali pravni mehanizmi, Stevandić smatra da oni ne rade u interesu Republike Srpske, već u interesu onih koji žele politički destabilizirati ovo područje. Naglasio je da je Tužilaštvo BiH u suštini postalo političko oruđe, jer su predloženi zakoni stranih namjesnika koji navodno krše ustavne nadležnosti Srba, a upravo takvi postupci izazivaju opasnost za Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je prema njegovim riječima, samo legitimno izabrani predsjednik.
Stevandić je iznio i svoje viđenje presude koja bi mogla pogoditi Milorada Dodika. Smatra da bi takva presuda imala političke, a ne pravne temelje. Prema njegovim riječima, cijela situacija je plod političkog obračuna i progona, jer je Dodik, kao legalno izabrani predsjednik Republike Srpske, meta stranih faktora, odnosno stranih namjesnika, koji u suradnji s domaćim političkim partijama pokušavaju ostvariti vlastite ciljeve. Stevandić je uvjeren da bi, da nije bilo opstrukcija sa strane političara iz Federacije BiH, vrlo brzo postiglo kompromis i postavila jasnija pravila koja bi koristila svim građanima BiH.
Kad je riječ o mogućim posljedicama presude protiv Dodika, Stevandić je naglasio da se on osobno ne vidi kao kandidat za preuzimanje funkcije predsjednika Republike Srpske. Ipak, odgovorio je na pitanje što bi se dogodilo u slučaju da Dodik bude proglašen krivim, kazavši da Republika Srpska ima odgovor na sve moguće scenarije i da neće stati pred političkim izazovima koji bi mogli doći. On je naglasio da su državne institucije Republike Srpske spremne na sve moguće varijante, bez obzira na politički pritisak koji dolazi iz drugih dijelova BiH.
Stevandić je također ukazao na percepciju Republike Srpske u Federaciji BiH, koja, prema njegovom mišljenju, proizvodi nevjerojatne laži kako bi se pridobili zapadni saveznici. Jedan od takvih mitova, prema njegovim riječima, je prikazivanje Republike Srpske kao ruske gubernije, što je netočno, jer Republika Srpska nema nikakve strateške veze koje bi je povezivale s Rusijom na način kako to mnogi prikazuju. Istaknuo je da bi takva politika bila štetna za Republiku Srpsku, jer bi ugrozila njen trenutni status neutralnosti i stabilnosti. Prema njegovim riječima, neutralnost Republike Srpske je ključna za očuvanje mira i stabilnosti, ne samo unutar BiH, već i šire, i da bi međunarodna zajednica trebala bolje razumjeti ovu poziciju.
Zaključno, Stevandić je u svojim izjavama pokazao jasnu poziciju protiv političkog progona lidera Republike Srpske, stavljajući naglasak na političku motivaciju postupaka protiv Dodika i Nešića. On smatra da se ovakve optužbe ne temelje na pravdi, već na želji za političkom destabilizacijom. Republika Srpska se, prema njegovom mišljenju, mora osloniti na svoje vlastite institucije kako bi se suočila s izazovima i očuvala svoju nezavisnost u složenim političkim odnosima BiH. Stevandić se čini odlučnim da štiti interese Republike Srpske bez obzira na vanjske pritiske i smatra da neutralnost koja se danas prakticira predstavlja temelj za stabilnost u regiji.
Stevandić je dodatno naglasio da Republika Srpska mora ostati dosljedna u svojoj politici i djelovanju, unatoč svim izazovima s kojima se suočava. Politička stabilnost i suverenost Srpske, kako je rekao, nisu samo unutrašnje pitanje, već i pitanje međunarodnog značaja. Istaknuo je da trenutna situacija u BiH, koja je obilježena političkim napetostima i nesuglasicama između različitih entiteta, zahtijeva da Republika Srpska čuva svoju poziciju neutralnosti. Po njegovom mišljenju, samo na taj način može osigurati dugoročni mir i sigurnost za svoje građane.
Stevandić je također istaknuo da je političko jedinstvo unutar Republike Srpske ključno za njen opstanak, te da se mora posvetiti daljnjoj izgradnji institucionalnih kapaciteta koji će biti u stanju odgovoriti na bilo kakve političke ili pravne prijetnje. Prema njegovim riječima, budućnost Republike Srpske leži u tome da se suoči s izazovima internacionalnih pritisaka na način koji ne ugrožava njene temeljne interese i prava.
Zaključno, Stevandić je poslao jasnu poruku da, iako se trenuci poput ovog mogu činiti kao prijetnja stabilnosti, Republika Srpska ima sve potrebne mehanizme da se nosi sa svakim oblikom političkog pritiska, te da će uvijek biti posvećena zaštiti svojih interesa i jačanju svoje autonomije.