Pitanje: Esselamu alejkum ve rahmetullah ve berekatuhu.

Živim u inostranstvu i bila sam udata za Egipćanina, za kojeg se kasnije ispostavilo da je bio sihrbaz. Tokom tri godine našeg braka, doživljavala sam strašne stvari, uključujući fizičko i psihičko zlostavljanje. Tokom braka, dva puta sam ostala trudna i uz velike poteškoće uspjela sam iznijeti trudnoće i roditi dva sina. Moj stariji sin sada ima tri i po godine i bio je svjedok mog zlostavljanja od strane njegovog oca. Prije dvije godine odlučila sam se pokriti, a nedavno je, zahvaljujući intervenciji policije, moj bivši muž napustio naš dom. Prošla sam kroz proces rukje i, uz Allahovu pomoć, osjećam se mnogo bolje. Međutim, moj problem je što, prema šerijatu, njegov otac ima pravo na našu djecu. Savjetovala sam se sa šejhom koji mi je učio rukju, i on mi je rekao da nikako ne dozvolim kontakt između mog bivšeg muža i djece. Također, šejh je naveo da mi nije potreban talak od njega, jer je naš brak nevažeći s obzirom da je on nevjernik. Ipak, po šerijatu, znam da otac ima pravo na djecu, pa vas molim da mi kažete da li smijem udaljiti djecu od takvog oca? Bojim se Allaha i želim postupiti u skladu sa šerijatom, bez obzira na bol koju to može izazvati. Allah vas nagradio, čekam vaš odgovor.

Odgovor: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuh.

Na tvoje pitanje odgovara se kroz dva ključna aspekta: pravo i obaveza na čuvanje i brigu o djeci nakon razvoda, te propis bavljenja sihrom.

Briga o djetetu, poznata kao hadana, predstavlja šerijatsko pravo i obavezu. Kada dijete nije sposobno brinuti o sebi, odgovornost za njegovu brigu pada na osobu koja je najpogodnija za tu ulogu. U slučaju da više osoba može preuzeti ovu odgovornost, ona postaje zajednička (vadžib-kifaje). Međutim, ako je samo jedna osoba dostupna, tada je ta obaveza stroga (fard-ajn) za tu osobu. Pravo na hadanu ima onaj ko je želi preuzeti, a ako se odreknu tog prava, ono prelazi na sljedeću osobu u hijerarhiji.

U slučaju razvoda, pravo na hadanu prvo prelazi na majku, bez obzira na razlike među učenjacima. Postoji vjerodostojan hadis koji jasno ukazuje na to da majka ima prednost u brizi o djetetu, osim ako se ponovo uda. Ako majka nije u stanju brinuti o djetetu, pravo prelazi na njenu majku (nanu), a zatim na druge članove porodice, prema hijerarhiji.

Važno je napomenuti da hadana dolazi do izražaja kada postoji spor oko toga ko treba brinuti o djetetu. Ako nema spora, postupanje prema dogovoru među roditeljima je prihvatljivo.

S obzirom na ozbiljne optužbe da je bivši muž sihrbaz, bavljenje sihrom je jasno zabranjeno u islamu. Uzvišeni Allah u Kur’anu jasno osuđuje sihr kao čin nevjerstva (kufra) i smatra ga jednim od najvećih grijeha. Ako se potvrdi da je bivši muž zaista sihrbaz, to znači da on nije pogodan za brigu o djeci. Šerijatski sud bi donio odluku da mu se uskrati pravo na hadanu zbog opasnosti koju predstavlja za djecu.

Prema tome, ukoliko je istina da se tvoj bivši muž bavio sihrom, tvoja dužnost prema djeci nalaže da ih zaštitiš od njega. Ne samo da ne bi smio imati pravo na hadanu, nego bi trebala učiniti sve što je u tvojoj moći da spriječiš bilo kakav kontakt između njega i djece, koliko god to bilo moguće. Pravo na viđanje djece bi u normalnim okolnostima bilo dozvoljeno, ali u ovom slučaju, s obzirom na ozbiljnost optužbi, najbolje bi bilo zaštititi djecu od mogućih opasnosti.

Neka te Allah nagradi za tvoju brigu i želju da postupiš ispravno.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here