U glavnom gradu Saudijske Arabije, Rijadu, započet je ambiciozni građevinski projekat koji se ističe svojom veličinom i inovativnim dizajnom. Neboder, koji će izgledati kao kameni blok visok čak 400 metara, donosi novu dimenziju arhitekture i urbanog života. Ono što ga čini posebnim jeste činjenica da će unutar ove masivne konstrukcije zapravo biti smješten još jedan neboder, čime se stvara efekt “zgrade u zgradi”. Ovaj impresivni projekat nosi naziv Mukab i obećava da će donijeti spektakularno iskustvo u kojem će se susresti moderni stil života, zabava i poslovni prostori.

Prvi radovi na ovom gigantskom poduhvatu već su započeli, a prema najavama, završetak prve faze izgradnje planiran je do 2030. godine. Trenutno se fokusiraju na pripremu temelja, gdje su do sada iskopane velike količine zemlje, preciznije 10 miliona kubnih metara. Prema informacijama koje su nedavno objavljene, oko 86% iskopavanja za temelje je već završeno. Ovaj napredak govori o ozbiljnosti i dinamici izgradnje koja obećava da će Mukab postati jedna od najvećih i najznačajnijih građevina na svijetu.

Unutrašnjost ove gigantske kocke takođe predstavlja posebno zanimljiv aspekt projekta. Iako je spoljašnjost zamišljena da izgleda poput jednostavnog kamenog bloka, unutrašnjost će biti bogata sadržajima koji će zadovoljiti različite potrebe modernog čovjeka. Neboder će pružiti ogroman prostor od čak dva miliona kvadratnih metara, što će omogućiti raznovrsne aktivnosti, od zabave i opuštanja, do poslovnih i trgovinskih operacija. Za poređenje, njegova površina je tri puta veća od one koju nudi Surat Diamond Bourse u Indiji, najveći poslovni kompleks za trgovinu dijamantima na svijetu, koji ima 660.000 kvadratnih metara korisnog prostora.

Ono što Mukab čini još impresivnijim jeste njegova funkcionalnost. On će biti prvi u potpunosti zatvoreni neboder na svijetu, što znači da će se u njegovom unutrašnjem prostoru nalaziti sve što je potrebno za život i rad. Projekat će biti lociran u novom dijelu Rijada, poznatom kao Nju Muraba. Ovaj prostor je zamišljen kao novi centar prijestonice Saudijske Arabije, i gradi se prema konceptu takozvanog “15-minutnog grada”. Ovaj koncept podrazumijeva da su sve ključne usluge i sadržaji, kao što su trgovine, restorani, zabavni sadržaji i poslovni prostori, dostupni na maksimalno 15 minuta hoda od bilo koje tačke unutar kompleksa. Ovaj način planiranja gradova je sve popularniji u svijetu, jer omogućava bolje korištenje prostora, smanjenje saobraćajnih gužvi, kao i kvalitetniji način života za stanovnike.

Unutrašnjost Mukaba biće prava tehnološka čarolija. Zidovi ove kockaste konstrukcije biće ukrašeni hologramskim projekcijama koje će omogućiti posjetiocima i korisnicima da se osjećaju kao da su transportovani u različite stvarnosti i vremena. Ove projekcije će predstavljati različite prirodne scene, pejzaže i druga okruženja, čime će se stvoriti jedinstveni doživljaj boravka u ovoj impresivnoj građevini. Na taj način, Mukab neće biti samo poslovni i trgovački centar, već i prostor koji nudi jedinstvena iskustva za sve posjetioce.

neboder-rijad-arapi-kocka-kaba

Ovaj ambiciozni projekat predstavljen je javnosti od strane saudijskog princa Mohamada bin Salmana, koji je ujedno i predsjednik borda direktora kompanije New Murabba Development zadužene za realizaciju ovog poduhvata. Njegovo predstavljanje projekta u februaru prošle godine izazvalo je veliko interesovanje, kako u Saudijskoj Arabiji, tako i širom svijeta. Saudijska vlada nastoji da kroz ovakve projekte modernizuje zemlju i osigura dugoročni ekonomski rast, što se uklapa u širi plan nazvan Vizija 2030. Cilj ovog plana je da Saudijska Arabija postane globalni centar za turizam, inovacije i tehnologiju, te da se smanji ovisnost zemlje o prihodima od nafte.

Ipak, iako mnogi hvale ovaj projekat zbog njegove inovativnosti i monumentalnosti, nije prošao bez kritika. Jedan od glavnih razloga za polemiku jeste očigledna sličnost Mukaba sa Kabom, najsvetijom građevinom islama koja se nalazi u Mekki. Kaba je ključna tačka hodočašća za muslimane, i njena simbolika je izuzetno značajna za islamski svijet. Zbog toga, neki smatraju da bi Mukab mogao biti shvaćen kao neprimjereno “imitiranje” svete građevine, što bi moglo izazvati negativne reakcije kod muslimanskih vjernika. Ova sličnost je uočljiva prvenstveno u obliku same zgrade, jer i Kaba ima kockasti oblik, iako su dimenzije Mukaba daleko veće prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here