Nedavna izjava predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, izazvala je oštru reakciju ministra obrane Bosne i Hercegovine, Zukana Heleza. Naime, Vučić je u intervjuu za Radio-televiziju Srbije iznio niz uvredljivih i kontroverznih komentara na račun Heleza, nazvavši ga “imbecilom” i najglupljim ministrom u bivšoj Jugoslaviji. Također, spomenuo je politiku koju podržava Helez te njegovu navodnu podršku protestima u Srbiji. Zukanu Helezu, porijeklom iz Bugojna, nije se svidjela ova optužba, što je rezultiralo njegovom žestokom reakcijom.

Helez je osudio Vučićev način obraćanja, nazivajući ga “primitivcem” i optužujući ga za licemjerstvo. U svom odgovoru, Helez je istaknuo da nije iznenađen Vučićevim uvredama, s obzirom na njegovu prošlost i politiku koju vodi. “Šta drugo očekivati od čovjeka koji je javno pozivao na ubijanje 100 muslimana za jednog Srbina?” pitao je Helez, aludirajući na kontroverzne izjave Vučića iz prošlosti. Također, Helez je podsjetio na događaje iz rata u Bosni i Hercegovini, spominjući Jevrejsko groblje u Sarajevu, s kojeg je Vučić navodno pucao iz snajpera na civile. Iako Vučić tvrdi da na poznatom snimku sa linije fronta drži kišobran, Helez je iznio tvrdnje da je Vučić uistinu bio na groblju i da je tada pucao iz snajpera na sarajevske civile.

Helez je nastavio ukazujući na ozbiljnost tih optužbi, dodajući da su mu nedavno trojica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske potvrdila ovu verziju događaja, tvrdeći da su sami bili svjedoci Vučićevog ponašanja. Ova optužba dodatno komplikuje političke odnose, jer se u Bosni i Hercegovini Vučić smatra simbolom nacionalizma, što mu donosi mnoge neprijatelje u regiji.

U svojoj reakciji, Helez je istaknuo da vjeruje kako će doći vrijeme kada će Srbi iz Bosne i Hercegovine i Srbije odbaciti političke figure poput Ratka Mladića, Radovana Karadžića, i Aleksandra Vučića, baš kao što su se Nijemci odrekli svojih nacista. Helez također izražava uvjerenje da je Vučiću polako isticao politički vijek, naglašavajući njegovu nervozu i prekomjernu kontrolu koju pokušava zadržati u Srbiji.

Također je ukazao na činjenicu da je Vučić, iako je vladao Srbijom dugi niz godina, sve više udaljavao zemlju od EU i demokratskih standarda. Helez je naglasio da Vučić prijeti specijalnim jedinicama protiv mladih prosvjednika, što, prema njegovom mišljenju, pokazuje da je predsjednik Srbije izgubio kontrolu i da sve više gubi podršku u zemlji.

Za kraj, Helez je izrazio nadu da će građani Srbije imati dovoljno hrabrosti i snage kako bi se izborili za bolju, pravedniju i demokratskiju Srbiju. Helez je spomenuo javne osobe poput Novaka Đokovića, Željka Obradovića, i drugih, koji također žele promjene i bolji život za sve građane Srbije. Prema Helezovim riječima, ovo je trenutak kada treba donijeti važne odluke za budućnost Srbije, koja bi trebala biti zemlja jednakih prava i poštovanja svih nacija i građana.

Helez se također osvrnuo na porast nacionalizma u Srbiji, koji je pod Vučićevom vladavinom postao sve izraženiji. Pojasnio je kako je taj nacionalizam doveo do pogoršanja odnosa sa susjedima, a posebno s Bosnom i Hercegovinom. Pozvao je na veće poštovanje međunarodnih normi i pravnih standarda, ističući da takav primitivni govor i provociranje susjeda ne mogu dovesti do ničega dobrog, već samo povećavaju nesigurnost i političke tenzije. Helez je naglasio da Vučićeve izjave nisu samo političke, već duboko uvredljive i štetne za regionalnu stabilnost.

Također je kritikovao Vučića zbog toga što podržava autoritarne režime i politiku koja vodi u izolaciju Srbije, umjesto da doprinosi njenoj integraciji u Europsku uniju. “Srbija danas nije samo politički izolirana, nego je i ekonomski u zaostatku, jer je Vučićeva politika okrenuta prošlim vremenima i ideologijama koje nisu samo zastarjele, nego i opasne,” izjavio je Helez. Na kraju je ukazao na to da, iako se Vučić može smatrati političkim liderom, njegovo ponašanje nije u skladu sa standardima demokratskog društva.

Helez je također spomenuo i međunarodnu zajednicu, ističući da bi trebalo biti jasno da Srbija mora početi ispunjavati svoje obveze prema međunarodnim institucijama. Dodao je da će proces reformi biti dug, ali neophodan, kako bi Srbija postala poštovana članica EU. Smatra da će pravi trenutak za promjene doći u trenutku kada građani shvate da dobrobit društva ne može biti utemeljena na podjelama i mržnji prema drugim narodima. Iako je situacija u Srbiji trenutno napeta, Helez je uvjeren da će konačno doći vrijeme kada će građani Srbije imati hrabrosti za promjene, jer prava promjena dolazi iznutra, od samih građana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here