Prema tvrdnjama učenjaka Šejha Abdurrahmana Sekkaša, ako žena ima intimne odnose koji su u islamu zabranjeni, postoji velika vjerojatnost da će razviti rak. Ova izjava izazvala je veliku polemiku, posebno zbog korištenja pseudoznanstvenih argumenata kako bi se opravdale ove tvrdnje.

Sekkaš je na lokalnoj radio stanici Chaada FM izjavio da, kada žena ima prvi intimni odnos, njen polni organ ‘kodira’ spermu njenog muža. Ukoliko kasnije ima intimne odnose s nekim drugim muškarcem, njen polni organ se zbuni zbog kodiranja sperme druge osobe. Prema Sekkašu, ovaj proces zbunjivanja može dovesti do raka materice. Međutim, on nije tvrdio da je ovo otkriće njegovo, već je rekao da su to otkrili ‘zapadni naučnici’, koji su time potvrdili mudrost islamskih zabrana vanbračnih odnosa, iako je istovremeno rekao da Zapad ide u pogrešnom smjeru i da nije od koristi muslimanima.

Sekkaš također tvrdi da ovaj fenomen objašnjava mudrost iza propisa iddeta (period čekanja), koji nalaže ženama da čekaju četiri mjeseca i deset dana prije nego se ponovno udaju nakon smrti muža ili razvoda. Prema njegovim riječima, ovaj period omogućava materici žene da poništi svoje kodiranje sperme. On navodi da je ovo dokaz Allahove mudrosti, jer je Poslanik Muhammed, s.a.v.s., prije više od 1400 godina znao ono što su zapadni naučnici tek nedavno otkrili.

U islamskom pravu, ženidba sa ženom koja je u iddetu od drugog muškarca je strogo zabranjena. Allah, s.v.t., kaže: “I ne odlučujte se na brak prije nego što propisano vrijeme za čekanje ne isteče.” (El-Bekare, 235). Svrha ovog propisa je da se osigura čistoća materice žene kako ne bi došlo do miješanja sjemena i porijekla. Osim toga, ovaj propis štiti pravo muža da, u slučaju razvoda, može vratiti svoju ženu tokom perioda iddeta.

Ako se sklopi brak sa ženom koja je još u iddetu, taj brak je ništavan, slično kao brak sa već udanom ženom. U takvim slučajevima, vadžib (obavezno) je da se takav par razdvoji. Ako nije bilo intimnih odnosa u tom braku, žena ostaje u istom iddetu od prvog muža, jer drugi brak nije važeći.

Islam promovira moralan i čist način života, očuvanje časti i porijekla. Vanbračni odnosi mogu narušiti normalan tok života i donijeti mnoge probleme, stoga su u islamu strogo zabranjeni. S druge strane, islam propisuje brak kao najbolji način za zadovoljenje seksualnih potreba i očuvanje intime između muškarca i žene.

Poslanik, s.a.v.s., rekao je: “Nijedan čovjek ne čini zinaluk (preljubu) a da u momentu njegovog činjenja ne prestaje biti vjernik.” (Buhari). Ova izjava jasno pokazuje koliko je preljuba ozbiljan prekršaj u islamu i koliko je važno održavati čistoću i moralnost u svim aspektima života.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here