Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan nedavno je izrazio svoje stavove o Hamasu u intervjuu za NBC News, gdje je naglasio da ne smatra ovu grupu terorističkom organizacijom. Umjesto toga, on je Hamas opisao kao grupu otpora koja se bori za zaštitu svoje domovine. Ova izjava dolazi u kontekstu napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, što je dodatno otvorilo pitanja o uzrocima i posljedicama ovog događaja.

Erdogan je istakao da je Palestina kroz decenije izgubila značajne teritorijalne dijelove, naglašavajući da su stradanja Palestinaca u tom kontekstu ključna za razumijevanje trenutne situacije. Tijekom intervjua, voditelj Keir Simmons ga je upitao o kritikama koje Turska prima zbog pružanja utočišta Hamasu, s obzirom na to da Sjedinjene Američke Države ovu grupu označavaju kao teroriste. Erdoğan je odgovorio da je, kao jedan od lidera koji dobro poznaje Hamas, nikada nije nazvao teroristima, a ni sada ne pristupa ovoj organizaciji kao terorističkoj.

Njegova argumentacija se oslanja na ideju da Hamas, kao grupa otpora, pokušava zaštititi svoju zemlju i narod. U tom kontekstu, Erdogan je postavio pitanje: “Kako mogu nazvati takvu grupu otpora terorističkom organizacijom?” Ova izjava dovodi do šire diskusije o percepciji Hamasa u međunarodnoj zajednici i o pravima naroda na otpor protiv okupacije.

Kada je riječ o napadima 7. oktobra, Erdogan je naglasio važnost ispitivanja uzroka koji su doveli do tog incidenta. “Moramo znati razloge koji su pripremili uslove za 7. oktobar. Moramo ih dobro razumjeti,” rekao je Erdogan. Dodao je da je potrebno uzeti u obzir koliko je Palestinaca stradalo u tom periodu, što bi moglo dati drugačiju perspektivu na cijeli događaj. Njegov stav ukazuje na to da, umjesto da se fokusira isključivo na posljedice napada, važno je razmotriti i kontekst koji je doveo do eskalacije nasilja.

Izrael se, nakon napada, suočava s ozbiljnim kritikama zbog svoje vojne ofanzive na pojas Gaze. Prema informacijama lokalnih zdravstvenih vlasti, više od 41.500 ljudi, većinom žena i djece, izgubilo je život, dok je oko 96.100 ljudi povrijeđeno. Ova brutalna ofanziva izazvala je značajno raseljavanje stanovništva i ozbiljne humanitarne krize, uključujući nestašicu hrane, vode i lijekova. Takođe, Izrael se suočava s optužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih akcija u Gazi, što dodatno komplikuje situaciju.

Erdogan je tokom intervjua dodao i komentar o stavu Ankare prema prijavi Ukrajine za članstvo u NATO-u. On je naglasio da će Turska razmotriti stavove svih NATO zemalja u vezi s ovim pitanjem. “Amerika u prvom redu ne želi da Ukrajina uđe u NATO. Mnoge NATO zemlje također ne žele da Ukrajina uđe u NATO,” rekao je Erdogan. Ova izjava ukazuje na to da Turska planira donijeti odluku nakon temeljitog razmatranja pozicija drugih članica NATO-a.

Erdogan je naglasio da je važno pristupiti ovom pitanju s ozbiljnošću, ističući da se ne smije donijeti ishitrena odluka. Umjesto toga, Turska će uzeti u obzir sve aspekte pre nego što se opredijeli o stavu prema prijavi Ukrajine. Ukrajina je otvoreno izrazila želju za pridruživanje NATO-u, a iako savez još nije ponudio članstvo, značajno su ojačali svoje veze s Kijevom od početka rata s Rusijom 2022. godine.

U zaključku, Erdoganove izjave otvaraju važna pitanja o percepciji i legitimitetu otpora u kontekstu Hamasovih aktivnosti, kao i o humanitarnoj situaciji u Gazi. Takođe, njegov stav o NATO-u pokazuje Tursku kao ključnog igrača u regionalnim geopolitikama, s obzirom na trenutne tenzije u Ukrajini i odnos prema zapadnim alijansama. Ova pitanja zahtijevaju pažljivo razmatranje i dijalog kako bi se pronašla održiva rješenja za postojeće sukobe prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here