Mujanović Napušta Oružane Snage BiH: Priča o Borbi za Prava
Prije nekoliko dana, Mujanović je najavila svoj odlazak iz Oružanih snaga BiH nakon što je suočena s nizom negativnih sudskih presuda. Najnovija presuda Ustavnog suda BiH utvrdila je da zabrana nošenja hidžaba u službi nije diskriminirajuća, što je bio odlučujući faktor za njenu odluku.
Početak Vojne Karijere
U razgovoru za Klix Studio, Mujanović je podijelila svoju priču o tome kako je započela karijeru u vojsci:
“Još od djetinjstva osjećala sam ljubav prema vojsci. Moj otac, penzionisani policajac, prenio je tu strast na mene. Željela sam služiti svojoj zemlji i narodu. Vojska mi je nudila mnogo prilika, a kao osoba sportskog duha, privukla me je svojim izazovima,” izjavila je Mujanović.
Pridružila se Oružanim snagama 2008. godine i radila u Zenici mjesec dana prije nego što je upisala Vojnu akademiju u Grčkoj. Akademija, koja je trajala tri godine, bila je izuzetno zahtjevna, s mnogim odricanjima i napornim radom. Nastava na grčkom jeziku predstavljala je dodatni izazov.
Prvi Izazovi na Radnom Mjestu
Prvi problemi pojavili su se kada je Mujanović tražila dozvolu za nošenje trenerke dugih nogavica tijekom fizičkih aktivnosti za vrijeme ramazana. Imala je pravo na post i obavljanje namaza, što joj je bilo odobreno. Međutim, po povratku iz Grčke 2011. godine, prvi dan na poslu pojavila se s hidžabom.
“Prije nego što sam se pojavila s hidžabom, raspitala sam se je li to dozvoljeno. Mišljenja su bila podijeljena, ali smatrala sam da neće biti problem i jednostavno sam se pojavila s hidžabom na poslu,” prisjetila se Mujanović.
Sukob s Pravilnikom Ministarstva Odbrane
Problem je nastao zbog pravilnika Ministarstva odbrane koji zabranjuje isticanje vjerskih obilježja. Mujanović smatra da hidžab nije vjersko obilježje i da se pravilnik pogrešno interpretira. Pravilnik također zabranjuje miješanje civilne i vojne odjeće, no Mujanović je nosila hidžab koji podsjeća na podkapu iz zimske uniforme. Predloženo je uvođenje ljetne podkape koja bi zadovoljila potrebe hidžaba, no prijedlog nije prihvaćen.
Disciplinske Kazne i Pravni Procesi
Prvi dan s hidžabom prošao je bez problema, ali već drugi dan nadređeni ju je upozorio da pitanje hidžaba nije riješeno i da bi bilo najbolje da ga skine dok se to pitanje ne riješi. Mujanović je odbila, a treći dan joj je bio zabranjen ulazak u kasarnu dok ne skine hidžab. Nakon što je insistirala da to dobije pismeno, nadređeni joj je dozvolio povratak na radno mjesto.
Radila je mjesec dana, no tijekom tog vremena više puta je disciplinski kažnjena zbog nošenja hidžaba. Na kraju je suspendirana i tužila je Ministarstvo odbrane. Sud BiH je odlučio negativno, ali postupak se vratio na prvostepeni zbog grešaka u vođenju. Interni dogovor doveo je do njenog prebacivanja u jednonacionalnu kasarnu u Ustikolinu, gdje radi i danas.
Reakcije Kolega i Daljnji Koraci
Kolege su imale različita mišljenja; neki su je podržavali, dok su drugi bili protiv nje. Mediji su je nazivali špijunom, a Mujanović objašnjava da je nedostatak razumijevanja često rezultat nedostatka znanja. Tijekom godina, Mujanović je rodila troje djece i suočavala se s teškim trenucima, uključujući odgoj djeteta s posebnim potrebama.
Kad se vratila na posao, ponovno je dobila disciplinske kazne zbog nošenja hidžaba. Ponovno je tužila Ministarstvo odbrane zbog diskriminirajućih pravila, no presuda i žalba bile su negativne. Presude su navodile da bi njezin hidžab mogao poremetiti međuljudske odnose u Oružanim snagama i dovesti do sukoba. Ustavni sud BiH također je donio presudu da zabrana nošenja hidžaba nije diskriminirajuća, što je bio ključni faktor za njenu odluku.
Zaključak
Priča Mujanović oslikava borbu za vjersku slobodu i pravo na izražavanje identiteta u okviru Oružanih snaga BiH. Njezina borba naglašava potrebu za revizijom postojećih pravilnika i dubljim razumijevanjem različitosti. Ova priča nije samo osobni izazov, već i primjer kako se sustavi mogu prilagoditi kako bi prihvatili i poštovali raznolikost svojih članova.
Ostatak razgovora pročitajte OVDJE.