Elvedin Pezić, jedan od najpoznatijih vjerskih autoriteta u Bosni i Hercegovini, našao se u središtu online rasprave na svom Facebook profilu nakon što su neki kritičari doveli u pitanje njegovu ulogu tokom rata u BiH. Naime, neki su sugerisali da Pezić tokom rata nije bio prisutan u Bosni, već u inostranstvu. Kao odgovor na ove optužbe, Pezić je objavio zvanične podatke, navodeći da je u ratu proveo 1106 dana, od čega je dio tog vremena proveo kao maloljetnik, jer je učestvovao u borbama prije nego što je napunio 18 godina. Ove informacije je prenio i portal Crna Hronika.

Razlog za ovu raspravu je bio Pezićev post u kojem je citirao hadis: “Ko bude šutio, taj će se spasiti.” Ovaj hadis je podstakao reakciju jednog od njegovih pratitelja, Emira Aljića, koji je uputio oštre kritike prema Peziću. Aljić je izrazio nezadovoljstvo činjenicom da Pezić, po njegovom mišljenju, “šuti” o problemima i nepravdama koje pogađaju Bosnu i Hercegovinu. U svom komentaru Aljić je istakao da je njegov otac bio borac za domovinu i da je Pezićeva dužnost da govori o kriminalu i nepravdi, umjesto da poziva na šutnju.

Pezić nije ostao dužan, te je odgovorio Aljiću, navodeći da je i on, kao maloljetnik, bio borac u ratu. Istakao je da je proveo više od 1100 dana u Armiji BiH kako bi omogućio ljudima poput Aljića da danas slobodno iznose svoje kritike. U svom odgovoru, Pezić je također ukazao na to da se već dvije decenije bavi ukazivanjem na društvene devijacije i probleme, ali da to često izaziva negativne reakcije. Naglasio je kako se ne boji kritikovati kada je potrebno, ali i da zna kada je mudro šutjeti, pozivajući se na hadis koji je prethodno citirao.

Dalje je kritikovao Aljićev način komunikacije, nazivajući ga nekulturnim i optužujući ga za egoizam. Pezić je također istakao da je posvetio svoj život islamu i muslimanima, te da nije pravedno da ga se optužuje za populizam iz “udobnih soba”, kako je to Aljić insinuirao. Pezić je završio svoju poruku oštrim riječima, pozivajući Aljića da se obrazuje i da nauči osnove kulture prije nego što nastavi iznositi ovakve komentare.

Ova rasprava na društvenim mrežama još jednom je pokazala kako osjetljive teme, poput uloge pojedinaca u ratu i njihovog angažmana u današnjem društvu, mogu izazvati snažne emocije i podijeliti javno mnijenje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here