Islam nas uči da postoje dva vječna domova na Ahiretu: Džennet, raj prepun blagodati, i Džehennem, pakao ispunjen patnjom. Džennet je nagrada za one koji su živjeli u pokornosti Allahu, dok je Džehennem kazna za one koji su Ga odbacili. Ovi koncepti su ključni za razumijevanje islamske eshatologije i motivacija su za vjernike da slijede put pravde i milosti.

Džennet je opisan kao vrtovi ispod kojih teku rijeke, sa nezamislivim zadovoljstvima koja čekaju one koji su slijedili Allahove zapovijedi. U Kur’anu, Džennet se često opisuje kao mjesto vječne radosti, gdje će stanovnici biti okruženi ljepotom, mirom, i ljubavlju. Tamo nema boli, tuge, ni straha – samo neprekidna sreća u prisustvu Allaha.

Muslimani vjeruju da će Sudnji dan donijeti konačni obračun, gdje će svako biće biti suočeno sa svojim djelima. Oni čija su dobra djela nadmašila loša, ući će u Džennet, dok će oni koji su činili grijehe i nisu se pokajali biti kažnjeni u Džehennemu. Međutim, islamska teologija također naglašava Allahovu milost i mogućnost oprosta, čineći Džennet dostupnim onima koji se iskreno pokaju.

Hadis koji prenosi Abdullah ibn Mes’ud, r.a., ukazuje na to koliko je Allahov Poslanik, s.a.v.s., bio predan održavanju čistoće svog srca i duše. Rekao je svojim ashabima da mu ne prenose ništa negativno o drugima kako bi mogao među njih izaći s čistim srcem, bez predrasuda. Ovaj postupak pokazuje Poslanikovu, s.a.v.s., želju da uvijek zadrži dobro mišljenje o svojim prijateljima i sljedbenicima.

U islamu je važno imati čisto srce, ne biti opterećen negativnim mišljenjima ili zlobom prema drugima. Primjer toga je i hadis u kojem je Poslanik, s.a.v.s., rekao da će prvi čovjek koji uđe kroz vrata biti stanovnik Dženneta, a to je bio Abdullah ibn Selam, r.a. Kada su ga pitali o njegovim djelima, rekao je da ne čini mnogo, ali se nada u nagradu zbog čistoće srca i izbjegavanja onoga što ga se ne tiče.

Čistoća srca, duše i grudi je vrlina pravih vjernika, što je potvrđeno i hadisom gdje Poslanik, s.a.v.s., kaže da je vjernik dobronamjeran i plemenit, dok je grješnik zlonamjeran i pokvaren. Poslanik, s.a.v.s., također ističe da je najbolji čovjek onaj koji ima čisto srce i iskren je u svojim riječima. Ova čistoća srca znači biti bogobojazan, ne činiti grijehe, ne varati i ne zavidjeti.

Zavist, mržnja i zloba su osobine koje uništavaju dobra djela, zbog čega je Poslanik, s.a.v.s., upozorio na opasnost zavidnosti. Također, on je naglasio da prijatnost, bliskost i ljubaznost dolaze iz iskrenog imana i lijepog ponašanja.

Put do Dženneta je kroz dobročinstvo, posebno prema roditeljima. Poslanik, s.a.v.s., je rekao da su roditelji srednja vrata Dženneta, te kako se odnosimo prema njima može odrediti našu sudbinu na Ahiretu. Na kraju, čisto srce i dobra djela, posebno prema roditeljima, vode do Dženneta. Molimo Allaha da nas vodi ovim putem, očisti naša srca i uvede nas u Džennet. Amin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here