U razgovoru za “Centralni dnevnik sa Senadom Hažifejzovićem”, politički analitičar Dušan Janjić iznio je niz oštrih komentara vezanih uz trenutnu političku situaciju, globalne odnose i buduće pravce razvoja u regiji. Jedna od glavnih tema bila je američka politika, posebno u kontekstu dolaska Donalda Trumpa na vlast, njegovih poteza prema Grenlandu, Aljasci, kao i prema naftnoj industriji na Balkanu, a sve u svjetlu geopolitičkih interesa SAD-a.
Janjić je komentirao i naglasio da je Grenland postao tema velikih geopolitičkih igara, no da to nije nužno područje od kojeg bi SAD mogao imati direktnu korist u ovom trenutku. „Grenland je bogat resursima, ali sada nije pravo vrijeme za njegovu eksploataciju. Trump tamo sigurno neće ostati, bit će samo turistički posjetitelj“, izjavio je Janjić, sugerirajući da je pravi interes SAD-a usmjeren više na Aljasku, koja je daleko značajnija u smislu političke i ekonomske moći. Analitičar se također osvrnuo na očekivani pristup Trumpove administracije, koja bi, prema njegovim riječima, bila pod kontrolom “duboke države”, te bi stvorila određeni politički spektakl, ali bez većih dramatičnih ispadanja.
Tijekom intervjua dotaknuta je i politička situacija u Srbiji, gdje Janjić nije imao puno razumijevanja za poteze Vučića i NIS-a. Posebno je ukazao na američku politiku prema Srbiji, koja, kako kaže, nije toliko naklonjena zbog koruptivnih aktivnosti, nego zbog dugoročnih interesa u regiji. U tom kontekstu, Janjić je istaknuo da je politika prema Rusiji i Kini postala stabilna, te da će Amerika i dalje igrati ključnu ulogu u preoblikovanju političkog pejzaža na Balkanu. Jedan od ključnih faktora koje je analitičar istaknuo je ulogu Azerbejdžana kao buduće glavne energetske rute, čime bi Srbija mogla promijeniti vlasništvo u određenim industrijama, pod uvjetom da bude u mogućnosti financijski poduprijeti te promjene.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, također je bio tema oštrih komentara. Janjić je ukazao na Dodikove kontradiktorne izjave i stavove, posebno u vezi s Dejtonskim sporazumom. „Dodik nije s ovog svijeta! On polako prelazi svoje funkcije, shvaća da vicevi koje je do sada govorio više ne prolaze.“ Dodikove izjave da Dejtonski sporazum više ne postoji i da Bosna i Hercegovina neće ući u EU, izazvale su brojne političke reakcije. Janjić je sarkastično komentirao Dodikovu politiku, sugerirajući da je to zapravo samo dio njegove strategije, koja se bliži kraju. „Možda bi trebao pokušati kroz britanska vrata ako ima dovoljno novca,“ dodao je Janjić, aludirajući na mogućnost da Dodik potraži izlaz iz političke arene uz pomoć međunarodnih čimbenika, u prvom redu Britanije.
U kontekstu godine raspleta, Janjić je predvidio 2025. godinu kao ključnu godinu koja će biti prekretnica za Balkanski poluotok. Naglasio je da će politički procesi u regiji zahtijevati ozbiljne promjene, te da je potrebno obnoviti društvene strukture i proces politike kako bi se suočili s izazovima koji dolaze. Govorio je o važnosti reformi, posebno u Srbiji, koja mora odgovoriti na mnoge unutarnje i vanjske izazove kako bi nastavila svoj politički i ekonomski razvoj.
Zaključno, Janjić je jasno istaknuo da trenutna politička scena u Bosni i Hercegovini, Srbiji i širem Balkanu zahtijeva ozbiljan pristup i političku odgovornost, a ne populističke poteze. Istaknuo je da će iduće godine biti ključne za Balkan, ali i za svjetske sile koje moraju promisliti dugoročne interese u regiji. „2025. godina je godina raspleta! Na Balkanu, ali i u svijetu!“ zaključio je Janjić, ostavljajući otvorenim pitanje kako će globalne sile oblikovati budućnost Balkana u narednim godinama.
U zaključku, Janjić je naglasio da je politička scena Balkana trenutno u vrlo dinamičnom i turbulentnom razdoblju. Predstojeće godine donijet će ključne odluke koje će oblikovati ne samo regionalnu stabilnost, nego i globalne političke tokove. SAD, Rusija i Evropska unija bit će suočeni s potrebom za redefiniranjem svojih odnosa prema Balkanu, dok će domaći političari, poput Dodik i Vučić, biti prisiljeni da se suoče s novim izazovima. „Ako regija ne krene putem ozbiljnih promjena, možemo očekivati dodatnu destabilizaciju“, zaključio je Janjić, ističući da su pred Balkanom odlučujući dani u kojima će se vidjeti hoće li političke elite uspjeti postići pomake ka evropskim integracijama ili će, naprotiv, ostati zarobljene u prošlim politikama koje ne donose napredak ni stabilnost.