Esselamu alejkum.

Držanje mačke u kući nije samo dozvoljeno u islamu, već je to praksa koja ima svoje uporište u šerijatskim izvorima. Mačka, kao kućni ljubimac, ne predstavlja nikakvu prepreku u islamskoj praksi, a većina učenjaka iz četiri priznata mezheba (hanefijski, malikijski, šafijski i hanbelijski) slaže se da je mačka čista životinja. To znači da njezino prisustvo u kući, pa čak i u prostorijama u kojima se obavlja molitva, ne stvara nikakvu nečistoću.

Jedan od ključnih hadisa koji se koristi kao dokaz za ovu tvrdnju dolazi od Ebu Katade, radijallahu anhu. On prenosi da je Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ona nije nečista, zaista je ona od onih koji su stalno među vama.” Ovaj hadis jasno ukazuje na to da mačka nije izvor nečistoće i da je njeno držanje u kući potpuno prihvatljivo. Ovaj hadis bilježe Ebu Davud, Nesai, Ibn Madže i Ibn Huzejme, a vjerodostojnim ga smatraju i Tirmizi, Ibn Huzejme i drugi poznati učenjaci.

Neki hanefijski učenjaci, poput Tahavija, imaju drugačije mišljenje, smatrajući mačku nečistom zbog njezinog mesa. Međutim, ovo mišljenje nije dominantno i većina učenjaka se drži stava da je mačka čista životinja.

Važno je napomenuti i pitanje tzv. “sur mačke”, što se odnosi na ostatke vode nakon što je mačka pije. Islamski pravnici navode da je ova voda čista i da se može koristiti čak i za uzimanje abdesta. Dokaz za to dolazi iz prakse ashaba Ebu Katade, koji je jednom prilikom svojoj ženi dao da se abdestila vodom koju je prethodno pila mačka, navodeći riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kao opravdanje.

Što se tiče prodaje i kupovine mačaka, mišljenja islamskih učenjaka su podijeljena. Većina učenjaka smatra da je prodaja i kupovina mačaka dozvoljena, dok manja skupina učenjaka smatra da je to mekruh (pokuđeno), ili čak haram (zabranjeno). Ova razlika u mišljenju temelji se na različitim tumačenjima hadisa u kojima se spominje prodaja i kupovina mačaka.

U vezi sa pitanjem ubijanja mačaka, islamski izvori jasno ukazuju na to da nije dozvoljeno ubiti mačku, osim ako ona direktno napadne čovjeka i nema drugog načina da se osoba obrani. Hadis mutefekun alejhi jasno upozorava na ozbiljne posljedice za one koji zlostavljaju ili ubijaju životinje, uključujući mačke.

Kada je riječ o pitanju da li je bolje pustiti mačku vani ili je zadržati u kući, s obzirom na to da je mačka koju ste uzeli nije navikla na život vani, čini se mudrim i suosjećajnim da je zadržite u kući, posebno ako se dobro brinete o njoj. Pustiti je vani moglo bi joj prouzrokovati stres i nesigurnost, što nije u skladu s islamskim principima brige i milosti prema životinjama.

Uzimajući sve ovo u obzir, držanje mačke u kući nije grijeh i potpuno je dozvoljeno, pod uvjetom da se o njoj brinete na pravi način, osiguravajući joj hranu, sklonište i ljubav.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here