Tema o novom non-paperu koji su zajednički uputile Njemačka i Francuska, a koji se tiče Bosne i Hercegovine, izazvala je velike reakcije na društvenim mrežama i šire političke posledice u regiji. Ovaj dokument, između ostalog, poziva na jače sankcije protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, koji je označen kao bjegunac od pravosuđa Bosne i Hercegovine. Upravo je Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a i potpredsjednica te stranke, svojim komentarom dodatno zapalila javnu diskusiju, što je rezultiralo time da je ova tema pod hitnošću uvrštena na dnevni red sjednice Savjeta za bezbjednost Srbije.
U uvodnom dijelu analize, važno je naglasiti da je sama pojava ovog non-papera značajan događaj u političkom pejzažu Bosne i Hercegovine. U dokumentu se jasno traži konkretna i oštra reakcija Evropske unije na aktivnosti koje smatraju prijetnjom stabilnosti zemlje, posebno usmjerene prema političkim akterima iz Republike Srpske. U ovom kontekstu, sankcije su usmjerene ne samo na Dodika, već i na druge istaknute lidere iz entiteta koji su predmet istraga Tužilaštva BiH. Takođe, preporuka je da se obustave svi zvanični kontakti sa ovim političarima, čime se nastoji poslati jasna poruka o neprihvatljivosti njihovih djelovanja.
Pandurevićeva je u svom obraćanju jasno osudila trenutnu politiku Milorada Dodika, naglašavajući da njegov pristup „vuče cijelu zemlju i narod u ambis“. Ona posebno ističe posljedice koje će sankcije imati na ekonomski razvoj i infrastrukturu Republike Srpske. Bez finansijske podrške međunarodnih finansijskih institucija kao što su WBIF (Zapadnobalkanski investicioni okvir), EIB (Evropska investiciona banka), EBRD (Evropska banka za obnovu i razvoj) i WB (Svjetska banka), RS se suočava s ozbiljnim problemima u realizaciji važnih infrastrukturnih projekata.
Ovi projekti, po njenim riječima, uključuju:
-
Izgradnju i obnovu puteva i autoputeva
-
Razvoj vodovodnih i kanalizacionih mreža
-
Rekonstrukciju u sektoru energetike
-
Mnoge druge ključne infrastrukturne radove
Izostanak ovih sredstava ne samo da zaustavlja razvoj, već će ugroziti i brojne domaće firme koje su angažovane kao izvođači radova. One će, kako Pandurević upozorava, biti primorane da zatvore svoja vrata, a za njima će propadati i njihovi dobavljači. Ovo je direktna posljedica politike koja nije samo neodgovorna, već i destruktivna, jer ugrožava opstanak domaće ekonomije i blagostanje građana.
U nastavku, važno je napomenuti da je non-paper izazvao i širok spektar reakcija, kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i u susjednim zemljama. Posebno je zanimljivo da je ova tema dospjela pod oznaku hitnosti u Savjetu za bezbjednost Srbije, što dodatno oslikava regionalne tenzije i zabrinutosti oko budućnosti Bosne i Hercegovine. Upravo je ta međunarodna dimenzija jedan od ključnih elemenata koji pokazuje koliko je situacija ozbiljna i koliko je neophodno da se aktuelni problemi riješe u što kraćem roku.
Konačno, u zaključku treba naglasiti nekoliko važnih elemenata koji proističu iz ove situacije:
-
Jasna i neizbježna potreba za jačim sankcijama protiv onih koji svojim djelovanjem ugrožavaju ustavni poredak i stabilnost BiH.
-
Neophodnost potpune obustave zvaničnih kontakata sa osumnjičenim političarima, kako bi se poslala snažna poruka o neprihvatljivosti njihovih postupaka.
-
Ekonomsku cijenu koju građani Republike Srpske mogu platiti zbog politike njihovih predstavnika, što zahtijeva od političkih aktera odgovornost i promjenu kursa.
-
Regionalni utjecaj i međunarodni pritisak koji pokazuju da se stabilnost Bosne i Hercegovine ne može posmatrati izolovano, već kao dio šire evropske sigurnosne i političke slike.
Ovakva analiza jasno pokazuje koliko je situacija u Bosni i Hercegovini osjetljiva i koliko je neophodno da se politički akteri drže principa zakonitosti i zajedničkog interesa. Non-paper je time postao ne samo dokument koji upozorava na konkretne probleme, već i alat za poticanje dijaloga i odgovornosti na svim nivoima vlasti. Bez promjena i konstruktivne saradnje, opasnost od daljnjeg produbljivanja krize ostaje realna prijetnja za budućnost cijele zemlje.
Važno je naglasiti da će uspjeh ovih mjera i sankcija u velikoj mjeri zavisiti od jedinstvenog pristupa međunarodne zajednice i domaćih aktera. Samo kroz dosljednu saradnju i posvećenost pravdi moguće je osigurati stabilnost i prosperitet Bosne i Hercegovine, te spriječiti daljnje političke i ekonomske krize koje negativno utiču na svakodnevni život građana.