Posljednjih dana dijelove Bosne i Hercegovine pogodile su obilne padavine koje su uzrokovale poplave, naročito u sjevernim i sjeverozapadnim dijelovima zemlje. Prijedor i Sanski Most među najteže su pogođenim područjima, a mnogi gradovi već su proglasili stanje prirodne nepogode kako bi se mogli adekvatno boriti s posljedicama vodene stihije.
Posebno alarmantna situacija je u pojedinim naseljima gdje su vode nadošle do kritičnog nivoa, ugrožavajući živote i imovinu građana. U Prijedoru je već proglašeno vanredno stanje, a prizori koji stižu iz ovog grada dodatno pojačavaju zabrinutost javnosti.
Posljedice poplava
Obilne padavine uzrokovale su:
- Plavljenje stambenih i poslovnih objekata
- Otežano ili potpuno prekinuto kretanje saobraćaja
- Evakuaciju ugroženih građana
- Uništavanje poljoprivrednih površina i materijalnih dobara
U naselju Gomjenica, voda je poplavila kuće, nosila pred sobom sve što joj se našlo na putu, a u nekim dijelovima dosegla čak do krovova pomoćnih objekata. Automobili su ostali zarobljeni u vodi, od kojih su se na površini vidjeli samo njihovi krovovi. Ovi prizori, koje su građani podijelili na društvenim mrežama, jasno pokazuju razmjere katastrofe.

Jedno od najpogođenijih područja je i naselje Raškovac, gdje je voda potopila više od 200 kuća zajedno s pomoćnim objektima. Stanovnici su u strahu i neizvjesnosti, a lokalne vlasti apeluju na građane da prate upute nadležnih službi kako bi se spriječile dalje štete i potencijalne ljudske žrtve.
Reakcija lokalnih vlasti
Iz Gradske uprave Prijedora saopćili su da je situacija izuzetno ozbiljna, te da su nadležne službe angažovane kako bi pomogle građanima. Tokom protekle noći, timovi za spašavanje neprestano su radili na evakuaciji najugroženijih stanovnika i osiguravanju privremenih smještaja za one koji su ostali bez krova nad glavom.
Mjere koje su poduzete uključuju:
- Postavljanje nasipa i zaštitnih barijera kako bi se spriječilo dalje širenje poplava
- Organizaciju spasilačkih ekipa za evakuaciju stanovništva
- Distribuciju pomoći u vidu pitke vode, hrane i osnovnih potrepština
- Angažovanje svih raspoloživih resursa na čišćenju i saniranju štete
Apel građanima
Stanovnici ugroženih područja pozvani su na maksimalan oprez i praćenje zvaničnih informacija. Preporučuje se izbjegavanje kretanja kroz poplavljena područja, te priprema neophodnih zaliha u slučaju daljeg pogoršanja situacije.
Očekuje se da će naredni dani donijeti jasniju sliku o razmjerama štete, dok se nadležni nadaju da neće doći do dodatnih padavina koje bi mogle otežati ionako tešku situaciju.
Bosna i Hercegovina je i ranijih godina bila pogođena sličnim prirodnim nepogodama, ali svaka nova poplava donosi dodatne izazove i potrebu za boljom infrastrukturnom pripremom kako bi se smanjile posljedice ovakvih katastrofa.
Svi pogledi sada su usmjereni ka spasilačkim službama i humanitarnim organizacijama koje ulažu napore da pruže pomoć onima kojima je najpotrebnija prenosi hayat