U nedavnom intervjuu za austrijski magazin Profil, Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, otvoreno je govorio o svojim političkim stavovima, odnosima s međunarodnom zajednicom, te navodnom progonom kojem je izložen. Dodik se trenutno nalazi pod centralnom potjernicom, što je i bio povod za razgovor, jer, kako su austrijski novinari naglasili, rijetko kada intervjuiraju osobu za kojom je izdata takva vrsta međunarodne potrage.
U uvodnom dijelu intervjua, novinarka je istakla da Dodiku nije dozvoljen ulazak u Austriju i da se nalazi u središtu političke krize koja prijeti destabilizaciji cijelog Balkana. Ovakvo predstavljanje sagovornika odmah je dalo ton razgovoru koji je uslijedio – direktan, provokativan i ispunjen kontradiktornim stavovima.
Kada je upitan o potjernici, Dodik nije odgovorio argumentima vezanim za zakon ili pravdu, već je iznio krajnje kontroverzne i zapaljive tvrdnje. Optužio je tzv. visokog predstavnika Christiana Schmidta i, kako ih naziva, “muslimane u BiH”, da žele izazvati rat i da su usmjereni protiv njega i drugih srpskih političara. Dodik je otišao toliko daleko da je rekao:
-
“Najradije bi strpali cijeli srpski narod u koncentracione logore, kao u Drugom svjetskom ratu.”
-
“Muslimani u BiH ponovo žele rat.”
-
“Žele dovesti džihadiste ovdje i provoditi šerijatski zakon.”
Ove izjave predstavljaju ozbiljne optužbe bez dokaza i samo dodatno potvrđuju mišljenje da je Dodik destabilizujući politički faktor u regionu. Uprkos tome, on se branio tvrdnjom da nije ratni huškač, već političar koji se zalaže za poštovanje Ustava BiH, pogotovo u dijelu koji se odnosi na Republiku Srpsku.
Na pitanje šta bi se desilo ukoliko bi se pokušalo njegovo hapšenje, Dodik je odbio da konkretno odgovori, rekavši:
-
“To je hipotetičko pitanje. Sa 66 godina, ne odgovaram na hipotetička pitanja.”
-
“Da je neko mislio da me može uhapsiti – već bi me uhapsio.”
-
“RS ima svoje strukture, institucije i policijske snage. Ja sam zaštićena osoba.”
Ovakva izjava implicira da bi hapšenje Dodika bilo veoma teško izvesti bez ozbiljnih posljedica i da entitet Republika Srpska djeluje kao država unutar države, sa sopstvenim mehanizmima zaštite.

U nastavku razgovora, Dodik je ponovio već više puta izrečene tvrdnje o neodrživosti države BiH. Kazao je da Bosna i Hercegovina mora da se raspadne, jer u njoj žive tri naroda koji ne žele da žive zajedno. On tvrdi da uprkos toj činjenici, ne želi rat, ali smatra da je iluzija držati ovu zemlju na okupu.
Posebno je zanimljiv njegov opis BiH kao:
-
“nezasitne nakaze koja se hrani iluzijama iz Brisela.”
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj ljudi žive slobodno, a to simbolično dokazuje time što, kako kaže, nema ni jedne zastave BiH u njegovom okruženju.
Austrijska novinarka ga je potom podsjetila na njegovu raniju biografiju, u kojoj je bio prepoznat kao umjeren političar, protivnik ratne politike, čak i neko ko je pomagao pripadnicima drugih naroda tokom rata u BiH. Navela je da je:
-
opisao zločin u Srebrenici kao genocid,
-
skrivao muslimanske i katoličke porodice u svojoj kući kako bi ih zaštitio.
Na pitanje “Šta vam se desilo?”, Dodik je samo kratko odgovorio: “Ništa mi se nije desilo.”, tvrdeći da je sada jednostavno predsjednik entiteta RS koji predstavlja svoj narod.
U intervjuu se dotakao i svog odnosa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, za kojeg kaže da bi ga, ako zatreba, zaštitio, jer mu je više puta rekao da “nikada ne napušta svoje prijatelje”. Dodik ovim nagovještava da računa na političku, a možda i fizičku, zaštitu Moskve u slučaju da međunarodna zajednica pokuša da ga prisilno ukloni ili hapsi prenosi pressmediabih
Iako ističe da poštuje Austriju kao državu, Dodik navodi da je kroz historiju ta zemlja bila negativan faktor za Srbe. U tom kontekstu komentariše i svoje dobre odnose s desničarskom Slobodarskom partijom Austrije (FPÖ), čiji su bivši lideri Heinz-Christian Strache i Johann Gudenus više puta posjećivali Banju Luku.