Nakon višemjesečne intenzivne bezbjednosne mobilizacije oko predsjednika Republike Srpske, došlo je do iznenadne i značajne promjene u njegovom ličnom osiguranju. Specijalna antiteroristička jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (SAJ) više ne vrši zadatak zaštite Milorada Dodika, a sa scene su nestali i drugi ključni elementi elitne bezbjednosti koji su ranije činili njegov štit.

Do sada nezabilježeni obim obezbjeđenja, koji je uključivao čak i do 100 pripadnika specijalnih jedinica, oklopna vozila i stalnu prisutnost ispred njegovih rezidencijalnih i službenih lokacija, naglo je obustavljen. Ovaj zaokret dolazi u trenutku kada se politička klima oko Dodika djelimično smirila, a sudska i pravosudna dešavanja dobila novu dimenziju.

Prema dostupnim informacijama, više nema Žandarmerije u njegovoj neposrednoj blizini. Takođe, ispred njegove kuće u Bakincima – koja je prethodnih mjeseci bila pod stalnim nadzorom – više nema vidljivih tragova bezbjednosne prisutnosti.

Uklonjeni su:

  • Oklopna vozila tipa “Despot”

  • Stalne policijske patrole

  • Helikopter Vlade RS, koji je bio spreman za hitne reakcije, premješten je na Policijsku akademiju u Zalužanima.

Ovakve mjere su bile uvedene kada je politička i pravna situacija oko Dodika eskalirala, a posebno nakon što je protiv njega bio izdan jednomjesečni pritvor, uz dodatak centralne potjernice. Pošto su te mjere sada ukinute od strane Suda Bosne i Hercegovine, očigledno je procijenjeno da više ne postoji rizik koji bi opravdao nastavak ovako široke zaštite.

U protekla četiri mjeseca, obezbjeđenje Dodika bilo je nezapamćeno u savremenoj političkoj praksi BiH. Pored prisustva velikog broja specijalaca, raspoređeni su bili i resursi iz raznih sektora Ministarstva unutrašnjih poslova RS, što je uključivalo:

  1. Stalni nadzor ne samo njegove rezidencije, već i zgrade institucija RS

  2. Pokrivanje trasa njegovog kretanja oklopnim kolonama

  3. Avio nadzor i helikoptersku pripravnost

Sada, nakon što su pravne prijetnje formalno oslabile, dolazi do simboličnog, ali i vrlo konkretnog povlačenja bezbjednosne potpore. Odluka da se tim koji je danonoćno čuvao Dodika – rasformira, nosi političku težinu i poruku.

Ono što dodatno pojačava značaj ove promjene jeste činjenica da ispred Palate pravde u Banjaluci, koja je prethodnih sedmica bila pod konstantnim prismotrom, više nema uniformisanih patrola. Takva slika jasno ukazuje na to da se situacija vraća u normalnije tokove, barem sa bezbjednosne tačke gledišta.

Ova deeskalacija takođe otvara prostor za političke interpretacije i spekulacije. Neki će ovu promjenu tumačiti kao signal povratka institucionalnoj rutini, dok će drugi, naročito iz opozicionih krugova, u ovome možda vidjeti znak osipanja moći ili unutrašnjih prekompozicija.

Za Dodika, ovo znači:

  • Gubitak elitne zaštite koja mu je davala snažnu političku i bezbjednosnu prednost.

  • Smanjenje simboličkog uticaja koji proizilazi iz prisustva vojno-policijskih struktura.

  • Potencijalnu potrebu za redefinisanjem svog javnog imidža u vremenu poslije krizne faze.

U širem kontekstu, povlačenje specijalnih jedinica i oklopnih vozila sa političke scene Republike Srpske ukazuje i na približavanje političke dinamike fazi stabilizacije. Međutim, ostaje da se vidi da li je ova odluka dugoročnog karaktera ili tek privremena prilagodba trenutnim okolnostima.

Na kraju, ostaje činjenica da se dojučerašnja vanredna situacija – u kojoj je predsjednika RS čuvala gotovo vojna formacija – brzo i tiho okončala. I dok neki pozdravljaju ovu normalizaciju, drugi će se pitati: da li je ovo kraj jedne etape ili samo zatišje pred novu buru u političkom životu Republike Srpske?

Odluka o ukidanju pojačanog osiguranja Milorada Dodika mogla bi imati šire posljedice, ne samo na njegovu ličnu sigurnost, već i na percepciju autoriteta institucija Republike Srpske. U proteklim mjesecima, Dodik je bio predstavljen kao političar pod stalnim pritiskom, kojem prijeti sudski progon i koji se, prema narativima njegovih saradnika, bori protiv navodnih nepravdi nametnutih iz Sarajeva i inostranstva. Upravo ta priča o “ugroženosti” bila je ključna u mobilizaciji podrške javnosti i predstavljala je alat kojim su opravdavane ekstremne mjere bezbjednosti. Sada, kada je ta dimenzija vidljivo umanjena, postavlja se pitanje da li će i kako to uticati na Dodikov politički imidž — da li će se doživljaj lidera pod opsadom pretvoriti u figuru koja gubi moć i povjerenje unutar vlastitog okruženja.

Takođe, treba imati u vidu da se ova odluka odvija u veoma osjetljivom trenutku za političku scenu RS-a. U pozadini su sve češće glasine o unutrašnjim tenzijama među vodećim figurama vlasti, kao i sve izraženije nezadovoljstvo građana usljed ekonomske stagnacije, korupcijskih afera i sve dublje podjele između režima i opozicije. Odsustvo uniformisanih jedinica, helikoptera i transportera ne znači samo manje resursa na terenu – to je i promjena simbolike vlasti. Ranije je prisustvo SAJ-a i Žandarmerije služilo kao poruka snage i kontrole. Danas, njihovo povlačenje može ostaviti utisak krhkosti sistema koji je do sada prikazivan kao moćan i neprobojan. Građani, ali i politički protivnici, sigurno će ovu promjenu pažljivo analizirati, jer može predstavljati signal da se politička klima oko Milorada Dodika brzo mijenja, a s njom i odnosi snaga unutar RS-a i šire.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here