Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ponovno je istakao ambiciju vlasti ovog entiteta za nezavisnost i samostalnost. Iako se još uvijek oporavlja nakon nedavne operacije, Dodik je u intervjuu naglasio ključne političke ciljeve koje aktuelna vlast Republike Srpske smatra prioritetnim. Prema njegovim riječima, posljednjih godina Republika Srpska suočila se sa značajnim politiko-ekonomskim pritiscima i sankcijama, no uprkos tome, vlast je uspjela da prebrodi sve izazove i nastavi svoju političku borbu, ne odustajući od svojih ciljeva.

Dodik je izjavio kako su odluke američke administracije imale ozbiljan uticaj na kompanije, banke i građane Republike Srpske. Sankcije su, prema njegovim riječima, bile usmjerene prema imovini i drugim ključnim resursima, ali su ti pritisci na kraju zaustavljeni. Iako Dodik priznaje da nema naivnosti u vjerovanju da će pritisci prestati, smatra da su svi jasno shvatili da trenutna vlast neće dopustiti nikakvo otimanje imovine. On dodaje da su takvi pritisci postali uobičajena praksa, te da je cilj Republike Srpske uvijek bio očuvanje suvereniteta i samostalnosti. Dodik se oštro usprotivio postupanju stranaca u donošenju zakona, ističući da donošenje zakona od strane neizabranih stranih zvaničnika nije u skladu s evropskim standardima.

Osvrćući se na nedavne događaje, Dodik je komentarisao i sankcije koje su uvedene nekim ključnim političarima Republike Srpske, uključujući Željku Cvijanović, predsjedavajuću Predsjedništva BiH, te premijera Radovana Viškovića, predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, i ministra zdravlja. Dodik je sugerirao da je Cvijanović, prilikom posljednje posjete Americi, odbila ponudu da se priključi protu-republikanskim planovima, zbog čega su, navodno, uvedene sankcije. Zanimljivo je da se Dodik dotakao i pitanja sankcija prema firmama, naglašavajući da su mnoge od njih već ugasile svoj rad, dok se još uvijek razmatra mogućnost tužbe protiv pojedinih osoba, uključujući Michaela Murphyja, kao glavnog pokretača tih sankcija.

Međutim, Dodik ne gubi nadu u promjene koje bi mogle doći sa novom administracijom Donalda Trumpa u Sjedinjenim Američkim Državama. On vjeruje da će situacija biti bolja za Republiku Srpsku, jer smatra da će Trumpova administracija imati drugačiji pristup u odnosu na prethodne demokrate. Dodik smatra da su sankcije, koje su uticale na ekonomiju Republike Srpske, rezultat djelovanja opozicije i njihovih veza u State Departmentu, te vjeruje da će nova administracija pod Trumpom promijeniti politiku prema Bosni i Hercegovini. Istakao je da su Srbi u SAD-u dali svoj doprinos izbornoj pobjedi Trumpa, te da će pokušati uticati na smanjenje sankcija koje su zahvatile pojedince iz Republike Srpske.

U skladu s time, Dodik se nada da bi neutralnost Sjedinjenih Američkih Država mogla značiti novu priliku za entitet, budući da bi to omogućilo biH narodima da donesu odluku o vlastitoj sudbini. On je oštro osudio dosadašnju američku politiku prema Bosni i Hercegovini, koju smatra jednostranom i destruktivnom za Dejtonski mirovni sporazum. Dodik smatra da bi neutralna pozicija Amerike otvorila vrata za donošenje suverenih odluka u BiH, bez vanjskih pritisaka. U tom kontekstu, istakao je da bi Republika Srpska već donijela svoj politički izbor i jasno definisala svoj smjer.

Zaključno, Dodikova politika prema nezavisnosti Republike Srpske ostaje nepromijenjena, uprkos velikim izazovima i prijetnjama od strane međunarodne zajednice. On smatra da su sankcije koje su uvedene političarima iz Republike Srpske samo trenutni prepreke koje će, prema njegovim riječima, na kraju biti prevaziđene. Politički cilj ostaje isti – nezavisnost i samostalnost entiteta, kao i stalna borba za očuvanje nacionalnih interesa. Bez obzira na međunarodne pritiske i američke sankcije, Dodik je uvjeren da će Republika Srpska nastaviti da se bori za svoju slobodu i autonomiju, što će, prema njegovim riječima, biti ostvareno uz podršku prijatelja i saveznika u svijetu.

Dodik također ističe da je strateški cilj Republike Srpske uvijek bio da sačuva svoj suverenitet i integritet unutar BiH, dok bi, kako kaže, sve vanjske prijetnje i pritisci trebali biti zanemareni ako se sukobljavaju s temeljnim interesima entiteta. Pored toga, naglašava da državni suverenitet ne bi trebao biti podložan spoljnoj intervenciji, posebno kada su u pitanju unutrašnje odluke. Dodik vjeruje da će Republika Srpska u budućnosti imati mogućnost da samostalno donosi ključne političke odluke koje se tiču njenog statusa, uz poštivanje prava svih naroda unutar nje. Time se, kako kaže, šalje jasna poruka svim međunarodnim akterima da će Republika Srpska nastaviti svoju borbu za opstanak i razvoj, uz podršku vlastitih građana i političkih struktura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here