Bivši premijer Republike Srpske, Milorad Dodik, nastavlja svoju političku igru s ciljem da postigne ključne političke ciljeve, a najnoviji potez koji je izazvao veliku pažnju je angažovanje američkih lobista s ciljem ukidanja sankcija koje su na njega i druge visoke zvaničnike RS-a nametnute zbog antidejtonskih aktivnosti. Ovaj potez, prema povjerljivim dokumentima do kojih je došao Radio Slobodna Evropa (RSE), otkriva detalje o angažmanu američke advokatske kancelarije “Zell & Associates International Advocates” koja je preuzela zadatak da utiče na promjene američke politike prema RS-u, ali i prema širem kontekstu Balkana.

Dokumenti otkrivaju da su prioriteti koje je RS postavila pred ovu advokatsku kancelariju uključivali ne samo ukidanje sankcija koje su protiv Dodika, njegove porodice i Željke Cvijanović, već i ozbiljno preispitivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, s posebnim naglaskom na Aneks 10, koji reguliše ulogu visokog predstavnika u BiH. Ovaj politički korak dolazi u trenutku kada RS pokušava osigurati povoljniji tretman od strane Sjedinjenih Američkih Država, a naročito se očekuje promjena politike prema RS-u ukoliko Donald Trump ponovo postane predsjednik.

Pored uklanjanja sankcija, iz ovog angažmana proizašao je još jedan ključni zahtjev – promocija dijaloga između Republike Srpske i nove Trumpove administracije, kako bi se poboljšali odnosi između RS-a i SAD-a. Ovaj dijalog, kako se navodi, treba biti usmjeren na promjene u geopolitičkom okruženju Balkana, naročito u kontekstu rata u Ukrajini i njegovih potencijalnih dugoročnih posljedica. RS pokušava stvoriti nove političke prilike kroz aktivnu lobističku podršku, kako bi ostvarila svoj interes u tom regionalnom i globalnom okruženju.

Za razliku od prethodnih ugovora koje je RS potpisivala s američkim lobistima, koji su uglavnom obuhvatali pravne savjete i promociju investicija, najnoviji ugovor s advokatskom kancelarijom Zell & Associates ima dalekosežnije političke ciljeve. Međutim, iznos koji će biti plaćen za ove lobističke aktivnosti ostaje tajan, a podaci o cijeni ovih usluga su zatamnjeni, što podiže sumnje o transparentnosti trošenja javnih sredstava u RS-u.

S obzirom na to da se Danijel Dragičević, šef kabineta predsjednika RS, nalazi među potpisnicima ugovora, a kancelarija Zell & Associates ima jasno zadane ciljeve, postavlja se pitanje u kojoj mjeri će američki lobisti uspjeti ostvariti uticaj na američku administraciju i političke odluke prema RS-u. Zanimljivo je da je Dragičević, uprkos činjenici da je od 17. januara ove godine pod sankcijama SAD-a, ipak nastavio s angažmanom lobista, što daje naslutiti da bi ovaj potez mogao imati širi politički kontekst, posebno uoči promjena u američkoj administraciji.

Trumpova administracija, kojoj su vlasti u RS-u izrazile veliku podršku, smatraju da će eventualna ponovna pobjeda Donalda Trumpa u predsjedničkim izborima omogućiti promjene u političkom kursu prema BiH i RS-u. Dodik je već nekoliko puta iznosio slične stavove, naglašavajući da RS ne traži direktnu podršku SAD-a, već objektivnu i nepristrasnu politiku prema svom entitetu, što je posebno naglašeno u kontekstu najnovijih događanja u Bosni i Hercegovini.

Za RS, ova lobistička inicijativa može biti ključna u kontekstu budućih političkih pregovora i odnosa prema Sjedinjenim Američkim Državama, dok istovremeno pokreće nova pitanja o legalnosti i transparentnosti takvih aktivnosti. SAD, s druge strane, kontinuirano ističu važnost suvereniteta BiH, što se jasno vidi u stavovima američkih zvaničnika. Na primjer, Michael Murphy, američki ambasador u BiH, nedavno je potvrdio da politika SAD-a prema BiH ostaje nepromijenjena već 30 godina, naglašavajući teritorijalni integritet i suverenitet zemlje.

U konačnici, Dodik i RS se nalaze u kompleksnoj situaciji u kojoj će njihova buduća politička kretanja zavisiti od međunarodnih odnosa i, naravno, rezultata američkih izbora. Da li će lobistički angažman biti uspješan i u kojoj mjeri će uticati na američku politiku prema BiH, ostaje da se vidi. Jasno je samo da su sankcije i političke manipulacije ključni faktori koji oblikuju ovu političku borbu u regiji Balkana.

Na kraju, iako je angažman američkih lobista za RS bez sumnje značajan korak, ostaje pitanje koliko će ovaj potez zaista uticati na promjene u političkom okruženju, posebno u SAD-u. S obzirom na prethodne stavove američkih zvaničnika o suverenitetu i teritorijalnoj integritetu BiH, jasno je da će RS morati da se suoči s mnogim izazovima na putu ostvarivanja svojih ciljeva. Takođe, politička situacija u BiH i na Balkanu u celini i dalje ostaje nepredvidiva, što znači da će budućnost ove političke dinamike zavisiti od mnogih faktora, kako unutrašnjih, tako i međunarodnih.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here