Odluka Interpola da ne raspiše međunarodnu potjernicu za Milorada Dodika u vezi sa optužbama za podrivanje ustavnog poretka izazvala je njegovu euforičnu reakciju. On je izjavio da je odluka donesena jer Interpol smatra da se radi o politički motivisanom procesu, što je suprotno njihovim pravilima. Ipak, ova odluka ne znači da je Dodik oslobođen odgovornosti, jer domaće institucije i dalje imaju zadatak da procesuiraju njega, ali i njegove bliske saradnike – Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.

Međutim, dok se jedna potjernica izbjegla, na pomolu je nova, koja bi mogla imati znatno drugačiji ishod. Ovaj put, riječ je o istrazi koja se vodi zbog kupovine luksuzne vile na Dedinju, poznatijoj kao slučaj Pavlović banka. Tužilaštvo BiH već neko vrijeme istražuje ovaj slučaj, a Dodik je, prema dostupnim informacijama, trebao da bude saslušan 2. aprila. No, on se ni ovoga puta nije odazvao pozivu. Zbog ovakvog ignorisanja pravosudnih organa, otvara se mogućnost da Tužilaštvo uputi novi zahtjev Interpolu, koji bi mogao biti prihvaćen, jer ovaj slučaj ne nosi političke konotacije, već se odnosi na konkretna krivična djela kao što su:

  • pranje novca,
  • zloupotreba službenog položaja,
  • primanje mita i drugih oblika koristi.

Korijeni ove afere sežu još u 2007. godinu, kada je Dodik kupio vilu na Dedinju za 750.000 eura. Tvrdio je da je sredstva osigurao putem kredita u Pavlović banci, no ispostavilo se da je kredit odobren tek godinu dana kasnije – tačnije, 27. juna 2008. godine. Ova nelogičnost je odmah pobudila sumnje da se kredit koristio kao naknadno pokriće za već obavljenu kupovinu.

Dodatni problem u cijeloj priči jeste činjenica da je Dodik, u to vrijeme predsjednik Vlade Republike Srpske, zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS-a, što ukazuje na moguće zloupotrebe funkcije. Tužilaštvo BiH vodi predmet pod nazivom Pavlović banka i, iako je Dodik već bio saslušan 2022. godine, bez dodatnih saslušanja nije moguće podizanje optužnice.

Značajan faktor u cijeloj aferi bio je i Slobodan Pavlović, tadašnji vlasnik Pavlović banke, koji je omogućio sporni kredit Dodiku. Ipak, ubrzo nakon toga i sam Pavlović dobio je kredit od pet miliona KM iz Investiciono-razvojne banke RS-a, što dodatno ukazuje na moguće koruptivne veze. Posebno sumnjiv detalj koji dodatno potvrđuje neregularnosti u ovom slučaju jeste način na koji su uplaćivane rate kredita. Prema svjedočenjima, gotovinske uplate je u banci vršio Dodikov vozač, koji je u svom iskazu naveo da “nije brojao novac”, već je donio zapakovane sume.

Očigledno je da se Dodik trenutno nalazi u nezavidnoj pravnoj situaciji. Iako je uspješno izbjegao prvu crvenu potjernicu, mogućnost raspisivanja nove sada djeluje realnije nego ikada. Za razliku od prethodnog slučaja, gdje se mogla povući politička dimenzija, istraga oko Pavlović banke odnosi se na konkretna finansijska i korupcijska krivična djela. Upravo to bi moglo navesti Interpol da u ovom slučaju zauzme drugačiji stav i prihvati zahtjev Tužilaštva BiH.

Ako se nova potjernica zaista raspiše, Dodik će se suočiti sa ozbiljnim problemima na međunarodnom nivou, dok će domaće institucije biti suočene s izazovom njegovog eventualnog privođenja. Pitanje koje ostaje jeste da li će pravosuđe BiH uspjeti da procesuira ovaj slučaj ili će on, kao i mnogi raniji slučajevi političke korupcije, ostati bez konkretne pravosudne završnice prenosi crna-hronika

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here