Nakon duže pauze, vlasti Republike Srpske, predvođene Miloradom Dodikom, ponovo su sklopile ugovor s američkom lobističkom kućom, što je izazvalo veliku pažnju u političkim krugovima. Ovaj potez, koji uključuje financijsku ponudu u iznosu od 500.000 dolara, ima za cilj da se uklone američke sankcije koje su na snazi protiv Dodika i nekoliko drugih visokih političkih ličnosti iz Republike Srpske. Informacije o ovom ugovoru, koji je sklopljen 13. januara, odnosno sedam dana prije inauguracije predsjednika Donalda Trumpa, došle su do javnosti putem Ministarstva pravde SAD-a, koje vodi Registar stranih agenata.
Ugovor s lobističkom kućom Zell & Associates International Advocates LLC obuhvata nekoliko ključnih ciljeva. Prvi i najvažniji cilj jeste eliminacija sankcija koje su nametnute Miloradu Dodiku, ali i njegovoj porodici, uključujući sina i kćerku, kao i Željki Cvijanović, članici Predsjedništva BiH. Ova strateška inicijativa dolazi u trenutku kada političke okolnosti u BiH i međunarodnoj zajednici postaju sve napetije, pa je uklanjanje sankcija smatrano ključnim za dalji politički manevarski prostor. Iako je više SNSD-ovih kadrova također pod sankcijama, iznenađujuće je da se za njih nije pokrenula inicijativa za njihovo ukidanje, što može ukazivati na selektivnost u pristupu ovom procesu.
Zell & Associates, prema uvjetima ugovora, neće samo lobirati za ukidanje sankcija, već će imati zadatak i da promovira dijalog između RS-a i administracije Donalda Trumpa, s naglaskom na “novim geopolitičkim prilikama”. Osim toga, lobistička kuća treba da izlobira promjene u vezi s visokim predstavnikom u BiH, funkcijom koja je već dugo predmet kontroverzi u BiH, a posebno među političkim elitama RS-a.
Što se tiče financijskih detalja, ugovor predviđa da Republika Srpska godišnje iz svog proračuna izdvoji 500.000 dolara za lobističke usluge. Iako iznos nije precizno naveden u svim dijelovima ugovora, informacije koje su procurile iz dokumenta ukazuju na značajnu financijsku obvezu koju će RS preuzeti. Ovo nije prvi put da vlasti RS-a sklapaju ovakve ugovore s američkim lobistima. Naime, prije ovog ugovora, RS je već potpisivala slične sporazume s lobističkom kućom Schifanelli Law, LLP, koja je bila angažirana još od 2019. godine. Ovi ugovori potpisivani su u nekoliko navrata, a samo između 2007. i 2011. godine, RS je potrošila 13 miliona dolara na lobističke usluge u SAD-u.
Ovaj novi ugovor dolazi u vrijeme kada SNSD i Milorad Dodik pokušavaju iskoristiti situaciju koja je nastala nakon inauguracije Donalda Trumpa, kojeg su političari iz RS-a pozdravili kao lidera sličnih političkih stavova. Dodik je, odmah nakon Trumpovog govora, izjavio da Republika Srpska u potpunosti dijeli Trumpovu viziju slobode, pravde i uzajamnog poštovanja. Ove izjave samo potvrđuju želju vlasti RS-a da se što više približe novoj američkoj administraciji, koristeći sve dostupne političke i diplomatske kanale.
U zaključku, ovaj novi pokušaj lobiranja za ukidanje sankcija pokazuje snažnu volju vlasti Republike Srpske da poboljšaju svoje odnose s Sjedinjenim Američkim Državama, posebno u kontekstu novih geopolitičkih okolnosti i političkih izazova u BiH. Iako je jasno da se radi o očajničkom potezu, koji ima za cilj otkloniti međunarodne prepreke za političko djelovanje Dodika i njegovih suradnika, ostaje pitanje koliko će ovaj lobistički angažman biti uspješan i hoće li zaista donijeti željene rezultate.
Uzimajući u obzir političku dinamiku u BiH, ovaj potez vlasti Republike Srpske dolazi u vrijeme kada se političke tenzije u zemlji ponovo podižu, a međunarodni odnosi postaju sve složeniji. Iako Dodik i njegov politički blok nastoje iskoristiti novu administraciju Donalda Trumpa kao potencijalnog saveznika, pitanje je koliko će im ovaj pristup pomoći u daljim političkim pregovorima i pokušajima ostvarivanja ekonomske i političke autonomije za RS. S obzirom na to da su sankcije prema Dodiku i njegovim suradnicima nametnute zbog njihovih odluka koje su smatrane protivnim interesima Bosne i Hercegovine, uklanjanje tih sankcija može biti viđeno kao signal da međunarodna zajednica popušta pod političkim pritiscima. Također, iako je lobiranje za ukidanje sankcija već postalo uobičajena praksa u mnogim zemljama koje se nalaze pod međunarodnim sankcijama, pitanje ostaje kako će to utjecati na ugled BiH na globalnoj političkoj sceni. Republika Srpska, kroz ovakve poteze, pokušava stvoriti imidž ozbiljnog i stabilnog partnera na međunarodnoj sceni, ali istovremeno, ovakve akcije mogu izazvati daljnje podjele unutar samih političkih struktura u BiH, posebno u Federaciji BiH i među predstavnicima drugih naroda. Ovaj slučaj također postavlja pitanje o mehanizmima kontrole i transparentnosti u vezi s financijskim troškovima koje RS preuzima za lobističke usluge, jer je riječ o značajnom iznosu koji bi mogao biti bolje iskorišten za unutarnje reforme i unapređenje životnih uvjeta građana, nego za političke igre na međunarodnoj sceni. U svakom slučaju, ovaj ugovor s američkim lobistima otvara nova pitanja o budućim smjerovima politike Republike Srpske i njenih odnosa s ključnim međunarodnim akterima.