Jedan Amerikanac odlučio je tokom cijelog svog života marljivo štedjeti kovanice u velikoj staklenoj posudi. Ova neobična štedna metoda trajala je nevjerovatnih 70 godina, tokom kojih je sakupljao sitniš, redovno ubacujući kovanice u posudu. Tokom tog perioda, vjerovatno nije mogao ni naslutiti koliko će zapravo sakupiti, niti šta će se sve naći u toj staklenki. Krajem septembra, njegovi unuci su konačno dobili priliku otvoriti i prebrojati ono što je njihov djed godinama skupljao. Međutim, osim kovanica, pronašli su i druge zanimljive predmete koji su ih iznenadili.

Cijela priča postala je popularna kada je korisnik Reddita pod imenom Crimsonkitsune333 podijelio fotografiju posude. Ta staklena posuda, velika i gotovo potpuno ispunjena kovanicama, odmah je privukla pažnju mnogih korisnika ove društvene mreže. U svojoj objavi, Crimsonkitsune333 je napisao: “Moj djed je držao svoj sitniš u ovoj posudi 70 godina i konačno mi ga je dao prebrojati.” Objavu je vrlo brzo podržalo više od 29.000 korisnika Reddita, koji su s nestrpljenjem čekali da saznaju konačni iznos koji se krije u toj ogromnoj posudi, prenosi Fenix-magazin.

Proces otvaranja staklenke nije bio jednostavan, s obzirom na njenu veličinu i težinu. Unuci su morali biti pažljivi kako bi spriječili da se staklenka razbije i novčići rasprše svuda. Crimsonkitsune333 objasnio je da su staklenku prvo obložili trakom, zatim je zamotali u deku kako bi je zaštitili, te je odvezli do garaže. Tamo su je pažljivo postavili na bok, podigli dno staklenke blokom kako bi novčići mogli ispasti, te su započeli proces pražnjenja.

Nakon što je staklenka konačno ispraznjena, prebrojavanje je moglo početi. Ukupna težina novčića bila je impresivnih 69 kilograma, što je ukazivalo da se u posudi nalazi značajna količina novca. Međutim, niko nije mogao predvidjeti tačan iznos prije nego što su sve kovanice bile prebrojane.

Nakon nekoliko dana, Crimsonkitsune333 je podijelio novu objavu s ažuriranim informacijama. Prebrojavanje novčića trajalo je satima, a konačan iznos novca koji su unuci pronašli u posudi iznosio je 2.052,76 američkih dolara, što je otprilike 1.877 eura. Za djeda, koji je godinama štedio novčiće, ovo je bio veliki šok, jer je vjerovao da je u posudi manje od 1.000 dolara.

No, iznenađenja tu nisu prestala. Dok su prebrojavali novčiće, unuci su otkrili i historijske kovanice, za koje postoji mogućnost da imaju značajnu kolekcionarsku vrijednost. Na primjer, najstariji novčić pronađen u staklenki potiče iz 1928. godine, što je dodatno uzbudilo porodicu. Također, pronađena je srebrena četvrtina dolara iz 1951. godine, kao i desetine kovanica od nikla starijih od 1965. godine. Među posebnim nalazima bila su i dva srebrena novčića te jedan novčić od žive, čije porijeklo i vrijednost tek treba procijeniti stručnjak.

Osim novca, staklena posuda skrivala je i druge, manje vrijedne, ali zanimljive predmete. Unuci su, osim kovanica, pronašli igle, spajalice, dugmad i omote od bombona. Također su naišli na ekserčiće, podloške, naljepnice od voća te čak komadiće tkanine. Ovi predmeti možda nisu imali finansijsku vrijednost, ali su zasigurno dodali osobnu notu i sentimentalnu vrijednost cijelom procesu.

Ova priča izazvala je veliki interes, ne samo zbog iznosa novca koji je djed sakupio, već i zbog neobičnog načina na koji je to činio. Tokom sedam desetljeća štednje, djed je vjerojatno ubacivao sve što mu je palo pod ruku, uključujući sitnice koje su se slučajno našle u njegovom džepu, što objašnjava raznolikost pronađenih predmeta. Na kraju, njegova upornost i dugogodišnja navika štednje pokazale su se isplativima, a porodica je dobila i neočekivane dodatke u obliku historijskih kovanica.

Zaključno, ova neobična priča o dugogodišnjem skupljanju sitniša pokazuje kako male stvari mogu s vremenom postati značajne. Djedov trud i predanost štednji kroz sitniš rezultirali su iznosom koji je premašio njegova očekivanja. Također, priča ukazuje na važnost sentimentalnih vrijednosti i uspomena koje se vežu za predmete poput ovih starih kovanica. Djed je možda bio iznenađen iznosom novca, ali zasigurno je ostavio unucima vrijedno naslijeđe – ne samo u novcu, već i u sjećanjima i tradiciji koju je godinama stvarao prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here