Smanjenje doprinosa u FBiH otvorilo prostor za povećanje plata – ali ne svi poslodavci koriste tu mogućnost
Od 1. jula u Federaciji Bosne i Hercegovine na snagu je stupio novi zakon kojim je zbirna stopa doprinosa na plaće smanjena za 5 posto. Ova mjera, koja ima za cilj rasterećenje privrede, tehnički omogućava poslodavcima da povećaju neto plate radnicima i do 8,6%, a da pri tome ne snose dodatne troškove u vidu doprinosa.
Međutim, reakcije poslodavaca su podijeljene.
Direktor kompanije “Alternativa” prednjači primjerom
Pozitivan primjer dolazi iz sarajevske firme “Alternativa”, gdje je direktor Salih Lemeš odmah odlučio da poveća plate svojih 152 radnika za puni iznos koji je rezultat smanjenja doprinosa. Kako pojašnjava, to je konkretno 43 eura više na svaku plaću od 500 eura.
– Smatram da bi plate trebalo ugovarati u bruto iznosu, jer tada svi benefiti automatski prelaze u korist radnika – ističe Lemeš.
Ipak, upozorava i na realnost tržišta:
– Ti efekti mogu biti umanjeni stalnim poskupljenjima koja se već dešavaju i koja nas vjerovatno čekaju i u narednom periodu.
Udruženje poslodavaca: “Nisu svi u mogućnosti”
S druge strane, iz Udruženja poslodavaca FBiH naglašavaju da “mnogi poslodavci nisu u mogućnosti” odmah povećati plate, jer se bore s različitim ekonomskim izazovima, uključujući inflaciju, dugovanja i pad produktivnosti.

– Svaki poslodavac treba sam odlučiti da li i u kojem iznosu će povećati plaće, u skladu s realnim mogućnostima firme – poručuju.
Istovremeno, poslovna zajednica traži dalje reforme, tvrdeći da smanjenje doprinosa nije dovoljno da se otklone strukturne slabosti privrede.
Sindikati prate situaciju na terenu
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, Samir Kurtović, pozvao je poslodavce da iskoriste ovu priliku za povećanje plata i time zadrže radnike, posebno u realnom sektoru gdje je najveći odlazak radne snage.
– Uputit ćemo granskim sindikatima zadatak da prate ponašanje poslodavaca, kako bismo identifikovali koje firme su ispoštovale radnike – rekao je Kurtović.
Najave dodatnog rasterećenja
Iz Vlade Federacije BiH poručuju da je smanjenje doprinosa prvi korak, a najavljeno je da bi do početka naredne godine moglo doći i do dodatnog smanjenja opterećenja, iako još nije poznato u kojem omjeru. Krajnji cilj je izjednačiti fiskalna opterećenja s državama regije, poput Srbije i Hrvatske, kako bi BiH bila konkurentnija i privlačnija za investitore prenosi pressmediabih