Tokom nedavne posjete Sjedinjenim Američkim Državama, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, održao je značajne diplomatske sastanke koji su, kako se čini, imali višeslojnu važnost – od potvrde podrške američkih partnera, do jasnog artikulisanja izazova s kojima se BiH suočava na unutrašnjem i međunarodnom planu. Njegovi susreti s trojicom američkih senatora u zgradi Senata u Washingtonu predstavljaju nastavak kontinuiteta saradnje između BiH i SAD-a, ali i političku ofanzivu usmjerenu na jačanje međunarodne podrške za suverenitet i teritorijalni integritet države.
Bećirović se sastao s:
-
Jeanne Shaheen, članicom Odbora za vanjske poslove Senata SAD-a,
-
Chrisom Van Hollenom, također članom istog odbora,
-
Thomom Tillisom, senatorom i članom Odbora za boračka pitanja.
Ovi sastanci nisu samo formalne razmjene mišljenja, već konkretne političke poruke. Bećirović je izrazio zahvalnost američkim senatorima za dosadašnju podršku koju Sjedinjene Američke Države kontinuirano pružaju Bosni i Hercegovini, posebno u oblasti izgradnje mira i institucija. Naglasio je važnost očuvanja transatlantskog partnerstva, jer je ono ključ za stabilnost i evropsku budućnost BiH.
U svom izlaganju, Bećirović je upozorio na ozbiljne prijetnje koje dolaze iz entiteta Republika Srpska (RS). Ukazao je na:
-
antidejtonske aktivnosti koje sprovodi političko rukovodstvo RS-a,
-
podršku koju ti potezi imaju od strane Rusije i Srbije,
-
činjenicu da ovi potezi ne predstavljaju samo unutrašnji problem BiH, već direktnu prijetnju za mir u cijeloj regiji.
Bećirović je posebno istakao licemjerstvo pojedinih lidera iz RS-a koji, s jedne strane, djeluju kao zagovornici saradnje sa Zapadom, a s druge realizuju interese Kremlja. Kako je naveo, ovakva dvolična politika je razotkrivena i doživjela debakl, jer su zapadne zemlje svjesne stvarne prirode njihove agende.
Nadalje, član Predsjedništva BiH pohvalio je ogroman doprinos SAD-a kada je riječ o jačanju odbrambenog sektora, posebno razvoju Oružanih snaga BiH i unapređenju sigurnosnih kapaciteta. U tom kontekstu, jačanje saradnje sa Sjedinjenim Državama ne predstavlja samo političku potrebu, već i stratešku garanciju protiv destabilizacije i malignih uticaja trećih strana.
Na sastanku je jasno potvrđena američka podrška suverenitetu Bosne i Hercegovine, njenom teritorijalnom integritetu i naporima da se zemlja integrira u evroatlantske strukture. Senatori Shaheen, Van Hollen i Tillis istakli su kontinuiranu posvećenost SAD-a stabilnosti Balkana, te naglasili da će BiH i dalje imati njihovu podršku na putu ka demokratskim reformama i članstvu u evropskim i evroatlantskim institucijama.
Bećirović je u više navrata istakao da Bosna i Hercegovina vidi Sjedinjene Američke Države kao najvažnijeg strateškog saveznika, naročito u vremenu kada se suočava s unutrašnjim destruktivnim politikama i geopolitičkim pritiscima. Ova posjeta Washingtonu je, prema svemu sudeći, imala za cilj i dodatno jačanje međunarodne percepcije BiH kao ozbiljnog i posvećenog partnera na Zapadu.
Dodatno, u okviru svoje posjete, Bećirović je najavio i sastanak sa zamjenikom državnog sekretara SAD-a Christopherom Landauom, što je još jedan pokazatelj koliko BiH ulaže napora u izgradnju čvršćih i operativnijih odnosa sa ključnim političkim i sigurnosnim akterima unutar američke administracije.
U konačnici, Bećirovićev angažman u Washingtonu može se posmatrati kao dio šire strategije institucionalne Bosne i Hercegovine da učvrsti podršku najvažnijih zapadnih saveznika u trenucima kada se unutrašnji izazovi sve više multipliciraju. Jasno artikulisanje problema, otvoreno ukazivanje na izvore destabilizacije i pozivanje na međunarodnu podršku u jačanju institucija – temelj su na kojem BiH mora graditi svoju budućnost.
Ova posjeta ne nosi samo simboličnu važnost, već potvrđuje da Bosna i Hercegovina aktivno radi na svojoj vanjskoj politici i međunarodnom pozicioniranju, te da u partnerstvu sa SAD-om vidi ključni oslonac za očuvanje mira, suvereniteta i evropske perspektive.
U svjetlu svega rečenog, ostaje jasno da su međunarodni odnosi, posebno oni sa Sjedinjenim Američkim Državama, ne samo diplomatski alat, već i strateška nužnost za Bosnu i Hercegovinu. Bećirovićeva posjeta Washingtonu pokazuje ozbiljnu namjeru institucionalne vlasti da aktivno brani ustavni poredak i suverenitet države kroz savezništva koja imaju težinu i utjecaj na globalnoj sceni. U vremenu sve složenijih geopolitičkih okolnosti, takva vrsta proaktivne vanjske politike neophodna je kako bi se osigurala dugoročna stabilnost i kako bi Bosna i Hercegovina ostala čvrsto usmjerena ka svom evropskom i demokratskom putu.