U posljednje vrijeme, borba protiv korupcije postaje sve odlučnija tema unutar državnih i entitetskih institucija Bosne i Hercegovine. Jedna od najsvježijih potvrda tog kursa jeste operativna akcija koju je Federalna uprava policije (FUP) sprovela na području Unsko-sanskog kantona (USK) i entiteta Republika Srpska (RS). Tim povodom oglasio se i federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, jasno poručivši da će svaka forma kriminala, a posebno ona unutar policijskih struktura, naići na nultu toleranciju.
Ministar Isak, čija se izjava može smatrati direktnom i odlučnom porukom, istakao je punu podršku svim legitimnim aktivnostima usmjerenim na eliminaciju koruptivnih radnji iz policijskih redova. U saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova USK, kao i Ministarstvom unutrašnjih poslova RS-a, akcija je realizovana uz asistenciju Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA). Time je potvrđena važnost zajedničkog djelovanja više sigurnosnih institucija na borbi protiv kriminala.
Značajno je napomenuti da se radi o slučaju korupcije u kojem su meta bile upravo osobe koje bi trebale predstavljati zakon i red – pripadnici policije. Ipak, ministar Isak je u svojoj izjavi naglasio da izolovani slučajevi ne smiju baciti sjenku na čitav kolektiv. Prema njegovim riječima, u Ministarstvu unutrašnjih poslova USK rade stotine poštenih i profesionalnih službenika koji svakodnevno doprinose očuvanju sigurnosti i integriteta policijske profesije.
U nastavku, ministar je iznio nekoliko ključnih poruka:
-
Uhvaćeni pojedinci ne predstavljaju cjelokupno ministarstvo niti njegovu pravu sliku.
-
Postoji kontinuirana komunikacija i saradnja s ministrom unutrašnjih poslova USK, Adnanom Habibijom.
-
Održavaju se redovni sastanci ministara unutrašnjih poslova Federacije BiH radi usklađivanja politika i mjera u borbi protiv kriminala.
-
U fokusu je jačanje profesionalnog integriteta kroz koordinaciju direktora i komesara policijskih uprava.
Ova dešavanja potvrđuju da se unutar institucija vlasti gradi ozbiljna i organizovana strategija suzbijanja unutrašnje korupcije, posebno one koja pogađa sigurnosne strukture. Upravo su ti sektori najosjetljiviji, jer gubitak povjerenja u policiju može imati dalekosežne posljedice po cijelo društvo.
Ministar Isak je svoju izjavu zaokružio snažnom porukom: “Nemamo i nećemo imati ni minimum tolerancije prema kriminalu i korupciji, a posebno u policiji.” Ta rečenica nosi težinu institucionalnog odgovora, ali i određeni simbolični značaj – vlast želi da pošalje poruku građanima da sistem funkcioniše i da niko nije iznad zakona, pa ni oni koji su ovlašteni da ga provode.
Poseban akcenat stavljen je na to da se takve akcije neće završiti na simboličkim mjerama, već će biti nastavljene kroz:
-
Zajedničke operacije između različitih policijskih agencija.
-
Podizanje standarda etike i integriteta kod službenika.
-
Povećan nadzor i unutrašnje kontrole unutar policijskih redova.
-
Edukaciju i stručno usavršavanje u oblasti antikorupcijskih praksi.
Sve ove mjere ukazuju na promišljen i sveobuhvatan pristup, a ne samo na ad hoc reakcije koje bi imale isključivo politički ili medijski karakter. Isakov ton ukazuje na to da se radi o planiranom institucionalnom odgovoru koji će biti nastavljen i dodatno proširen.
Važno je primijetiti i širi kontekst – sigurnosne agencije u BiH sve češće djeluju u koordinaciji, što je ranije bilo znatno manje izraženo. Ova sinergija ukazuje na zrelost institucija i sposobnost da djeluju i u osjetljivim slučajevima, kao što su oni u kojima su osumnjičeni pripadnici vlastitih redova.
Zaključno, možemo reći da je poruka ministra Isaka jasna: poštenje i odgovornost moraju biti temelj svake službe, posebno one koja je zadužena za očuvanje reda i zakona. U zemlji koja se godinama bori sa sistemskom korupcijom, ovakve poruke i konkretne akcije predstavljaju tračak nade za stvaranje pravednijeg društva. No, uspjeh ovih inicijativa zavisit će od njihove dosljedne primjene i podrške sa svih nivoa vlasti.
U konačnici, ovakve akcije i izjave ne bi smjele ostati samo na nivou pojedinačnih incidenata i političkih poruka, već bi trebale postati osnova za sveobuhvatnu reformu sektora unutrašnjih poslova. Javnost mora dobiti potvrdu da su institucije sposobne da se samoreguliraju i da u svojim redovima ne štite one koji narušavaju zakon. Povjerenje građana u policiju gradi se upravo na ovakvim primjerima odlučnosti i transparentnosti. Samo kontinuiranim i odlučnim djelovanjem može se osigurati da uniforma simbolizira pravdu, sigurnost i čast – a ne privilegiju za zloupotrebu moći.