Naš zajednički muž, on je jedna duša od čovjeka!

U posljednje vrijeme, sve je češća pojava sklapanja brakova između Bosanki i biznismena iz arapskih zemalja koji su već oženjeni. Uz pristanak oca ili brata, Bosanke postaju druge, pa čak i treće žene stranim državljanima, ali ostaju živjeti u Bosni i Hercegovini.

Jedna tridesetšestogodišnja žena iz Sarajeva, koja iz prvog braka ima dvoje djece, postala je druga supruga jednom Arapinu. Ona objašnjava kako su se oko dva mjeseca, putem telefona i videoporuka, upoznavali s njegovim načinom života i običajima. Njen otac je dao pristanak za sklapanje braka, i vjenčali su se u Sarajevu. “Pristala sam svjesno na takvu vrstu braka. Vjenčani smo pred Allahom,” kaže Sarajka.

Ona tvrdi da poznaje još dvadesetak žena koje su postale druge, a jedna čak i treća supruga Arapinu. U Islamskoj zajednici u BiH navode da nemaju podataka o ovoj pojavi. Ukoliko bi neki imam obavio takvo vjenčanje, bio bi disciplinski odgovoran, jer bi to značilo kršenje procedura unutar Islamske zajednice.

Naime, prije obavljanja šerijatskog braka, u BiH je potrebno obaviti opštinsko vjenčanje, koje se radi u skladu sa Porodičnim zakonom. Prema tom zakonu, poligamija nije dozvoljena – jedan supružnik ne može imati više od jedne supruge.

Pristajući na brak sa Arapinom, Sarajka je bila svjesna da njen muž neće biti s njom svaki dan. On dolazi u BiH skoro svakog mjeseca, što zavisi od obima posla koji radi u svojoj državi ili u BiH. “Što se tiče mog muža, on je jedna duša od čovjeka. Svaki dan se čujemo i vidimo preko videopoziva. Meni ne nedostaju lijepe riječi i poljupci,” priča Sarajka, ističući da u potpunosti osjeća njegovo poštovanje i ljubav.

Prilikom sklapanja braka sa Arapom, Sarajka je dobila mehr (određenu imovinu ili iznos koji suprug daje u slučaju razvoda). Svakog mjeseca joj daje određeni iznos za izdržavanje nje i djece, kao i za druge troškove. “Pretežno, oni traže žene koje su razvedene i imaju djecu, da im obezbjede neku budućnost. Njima nije u interesu da imaju djecu s tim ženama, mada ima i takvih slučajeva,” kaže ona.

Islam dozvoljava poligamiju pod određenim uvjetima, ali postavlja stroge etičke i pravne okvire. U Kur’anu stoji da muškarac može imati do četiri žene, ali samo ako može biti pravedan prema svima njima. Allah s.w.t.a. u Kur’anu kaže: “Ako se bojite da prema njima nećete biti pravedni, onda samo jedna.”

Islamska zajednica u BiH se pridržava lokalnih zakona koji zabranjuju poligamiju. Poligamni brakovi se ne priznaju zakonski, iako se mogu sklopiti šerijatski. Takvi brakovi mogu dovesti do pravnih komplikacija, naročito u pitanjima nasljedstva i prava djece.

Priča Sarajke i drugih žena koje su se odlučile na ovakav brak, otvara pitanja o etičkim i pravnim aspektima poligamije u savremenom društvu. Iako ove žene tvrde da su svjesno pristale na takve brakove i osjećaju ljubav i poštovanje svojih muževa, važno je razmotriti kako ovakvi brakovi utiču na društvo, prava žena i djece, te kako se usklađuju s lokalnim zakonima i islamskim propisima.

Na kraju, svaka žena ima pravo donijeti odluku o svom životu, ali je važno da te odluke budu donesene informirano, uz puno razumijevanje svih pravnih i etičkih posljedica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here