Danas se obilježava deseta godišnjica od smrti Sulejmana Tihića, bivšeg predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) i bivšeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Ova važna ličnost bošnjačke i bosanskohercegovačke politike ostavila je dubok trag u političkoj historiji zemlje. Njegov doprinos u procesu pomirenja, reintegracije i izgradnje povjerenja među narodima Bosne i Hercegovine ostao je upamćen među političkim i građanskim strukturama.

Lider SDA, Bakir Izetbegović, prisjetio se Sulejmana Tihića, naglašavajući kako je njegov karakter bio u skladu s njegovim prezimenom – tih, odmjeren, ali izuzetno uporan, sposoban i hrabar političar. Izetbegović je podsjetio na činjenicu da je Tihić preživio torture u srpskim koncentracionim logorima tokom rata, ali je unatoč tome ostao dosljedan, dostojanstven i posvećen vođenju politike u interesu Bosne i Hercegovine i bošnjačkog naroda. Njegov miran, ali odlučan pristup političkom djelovanju bio je ključan u procesima pomirenja i obnove povjerenja među građanima.

Sulejman Tihić će biti posebno upamćen kao neumoran zagovornik i borac za izgradnju države Bosne i Hercegovine. Tokom njegovog mandata u Predsjedništvu BiH, zemlja je bila jasno usmjerena ka euro-atlantskim integracijama, a zahvaljujući njegovom predanom radu i podršci međunarodne zajednice, ostvareni su značajni rezultati na tom polju. Više od deset godina Tihić je bio na čelu najveće političke stranke u zemlji i nosio se s brojnim izazovima u složenoj političkoj stvarnosti oblikovanoj Dejtonskim mirovnim sporazumom. Njegova politika “korak po korak” bila je temelj napretka Bosne i Hercegovine, često kroz teške kompromise, ali uvijek s jasnim ciljem stabilnosti i napretka zemlje.

Pored toga što je bio uspješan političar, Sulejman Tihić ostao je upamćen i kao dobar čovjek, uzoran suprug i otac. Njegova smirenost, strpljenje i posvećenost porodici i poslu činili su ga uzorom u mnogim aspektima života. Izetbegović je zaključio kako će Tihić ostati upamćen kao čovjek koji je u teškim vremenima uspješno vodio zemlju i svoju stranku.

Sjećanje na Sulejmana Tihića podijelio je i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, koji ga je opisao kao čovjeka dijaloga i kompromisa. Čović se prisjetio njihove saradnje i zajedničkih napora u izgradnji bolje budućnosti za Bosnu i Hercegovinu, te je naglasio kako i danas odaje počast Tihićevom doprinosu i neumornom radu za zajednički cilj.

Sulejman Tihić je preminuo 25. septembra 2014. godine, u 63. godini života, nakon teške bolesti. Sahranjen je dva dana kasnije, 27. septembra, u haremu džamije Azizija u njegovom rodnom Bosanskom Šamcu. Iako je zbog bolesti bio odsutan iz političkog života, Tihić je ostavio neizbrisiv trag. Rođen 26. novembra 1951. godine, diplomirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu i obavljao različite pravne funkcije prije rata. Tokom rata bio je zarobljenik u nekoliko logora, što ga je dodatno motivisalo da se posveti politici i borbi za pravdu.

Tihićev doprinos ostaje zabilježen u historiji Bosne i Hercegovine kao primjer hrabrosti, odlučnosti i vizije u političkom djelovanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here