Danski desničarski ekstremista Rasmus Paludan, lider stranke Hard Line, ponovo je izazvao kontroverzu spaljivanjem Kur’ana ispred Ambasade Turske u Kopenhagenu. Ovaj čin, koji je objavio na platformi X, došao je nakon što su mu danske vlasti prethodno zabranile slične demonstracije.
Paludan je tvrdio da je njegovo spaljivanje Kur’ana izvedeno u znak sjećanja na Salvana Momiku, iračkog emigranta u Švedskoj koji je bio poznat po svojim antiislamskim protestima, a koji je nedavno ubijen. On je u snimku iznio niz provokativnih izjava o muslimanskim zajednicama, optužujući ih za nepoštovanje demokratskih vrijednosti i prava žena.
Kontroverze i zabrane
Paludan je prethodno često bio u centru pažnje zbog svojih ekstremističkih stavova i akcija. Njegovi postupci su naišli na oštre osude širom svijeta, a danska policija je nekoliko puta pokušala da ograniči njegove provokacije. U svom govoru objavljenom na X, Paludan je tvrdio da je njegov čin simbol borbe protiv islamskog uticaja u Evropi i da želi da pošalje političku poruku.
On je iznio niz tvrdnji, uključujući:
- Optužbe da muslimani ne poštuju žene i demokratske vrijednosti,
- Tvrdnje da islamske zajednice žele šerijat kao dominantan pravni sistem,
- Izjave da muslimani ne žele da rade, već traže socijalnu pomoć.
Njegove riječi izazvale su bijes i reakcije kako u Danskoj, tako i u međunarodnoj zajednici, dok su mnoge organizacije osudile ovaj čin kao direktnu provokaciju.
Ubijeni Salvan Momika
Salvan Momika (38), irački emigrant koji je postao poznat po spaljivanju Kur’ana u Švedskoj, ubijen je u srijedu navečer u svom domu u blizini Štokholma. U trenutku napada, Momika je uživo snimao na TikToku, što je dodatno šokiralo javnost. Njegova smrt došla je pred izricanje presude u procesu koji je protiv njega vođen zbog „podsticanja mržnje prema etničkim ili nacionalnim grupama“.
Momikini protesti izazvali su talas kritika i napetosti, zbog čega su švedske vlasti podigle nivo sigurnosti u zemlji i upozorile građane na potencijalne opasnosti, kako unutar države, tako i u inostranstvu.
Reakcije i sigurnosne mjere
Paludanova provokacija, kao i Momikino djelovanje, izazvale su snažne osude. Muslimanske zajednice širom svijeta osudile su ove akte kao napade na njihovu vjeru i zatražile veće zakonske sankcije protiv ovakvih provokacija.
Švedska i Danska su već ranije pojačale sigurnosne mjere zbog sličnih incidenata. U Švedskoj su protesti poput Momikinih izazvali napetosti i povećali strah od terorističkih napada, dok su danski zvaničnici izrazili zabrinutost zbog mogućih posljedica Paludanovih postupaka prenosi pressmediabih