Pitanje: Esselamu alejkum, šejh. Imam jedno pitanje u vezi sa slikama koje držimo u kući: da li prisustvo slika u albumu sprječava meleke da uđu u kuću? Naime, moja supruga je nedavno završila jedan stepen fakulteta, i imali su službena fotografisanja sa diplomatskim odorama. Kao uspomenu, svaki student je dobio mali album sa svojim slikama i slikama svojih kolega. Zanima me, kakav je šerijatski stav o zadržavanju takvog albuma u kući? Allah vam dao svako dobro!

Odgovor: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.

Hvala Allahu i neka su salavat i selam na posljednjeg Vjerovjesnika, a zatim:

Pitanje korištenja i zadržavanja slika koje prikazuju živa bića, poput ljudi ili životinja, je često postavljano i razmatrano unutar islamske jurisprudencije (fikha). Postoji razlika između samog čina slikanja i korištenja tih slika, te pravni status tih slika može varirati ovisno o njihovoj upotrebi.

Što se tiče slika koje prikazuju živa bića, učenjaci su podijeljeni u nekoliko mišljenja. Jedno od tih mišljenja, koje prenosi Ibn Hadžer u svom djelu “Fethul-bari”, rezimira mišljenja učenjaka o upotrebi crteža, slika i kipova. Ovaj rezime, prema učenjaku Ibnul-Arebiju, ukazuje na četiri glavna stava:

  1. Trodimenzionalne slike: Ako je riječ o trodimenzionalnim slikama, poput kipova, korištenje takvih slika je zabranjeno po konsenzusu učenjaka, osim kada su u pitanju dječije lutke.
  2. Dvoumna mišljenja o slikama na papiru ili platnu: Učenjaci se razilaze u mišljenju o upotrebi slika na platnu, papiru ili odjeći. Neki dozvoljavaju njihovu upotrebu, dok drugi to strogo zabranjuju. Međutim, neki učenjaci dozvoljavaju korištenje slika pod određenim uslovima, kao što je izostavljanje glave ili crteža koji nisu potpuni.
  3. Vješanje slika: Ako se slike vješaju na zid ili ormar radi veličanja, uspomena ili ukrasa, tada je upotreba tih slika zabranjena. Međutim, slike koje se drže na mjestima poput albuma, ladica ili unutar knjiga, gdje nisu vidljive i nisu namijenjene za ukrašavanje ili veličanje, većina učenjaka smatra dozvoljenim.

Šejh Usejmin je podijelio slike na pet različitih kategorija, s obzirom na njihovu upotrebu i šerijatski status. On je zaključio da su slike koje se ne vješaju na zidove, već se drže u albumima, knjigama ili ladicama, dozvoljene, jer nisu namijenjene za javno prikazivanje ili veličanje.

Zaključak: Shodno mišljenjima većine učenjaka, zadržavanje slika u albumima koji se drže u ladicama ili na drugim skrivenim mjestima je dozvoljeno. Ove slike ne sprečavaju ulazak meleka u kuću, jer nisu izložene na mjestima gdje bi služile kao ukras ili veličanje. Prema tome, zadržavanje takvog albuma u kući ne predstavlja šerijatski problem. Allah najbolje zna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here