Pitanje:

Selam alejkum, učinila sam određene grijehe za koje sam se iskreno pokajala, obavila tevbu. Plakala sam svaki dan, tražeći oprost za svoje pogreške. Nakon nekog vremena, činilo mi se da mi je oprošteno i da je najgore prošlo, ali sada opet osjećam grižnju savjesti i prazninu. Osjećam se slomljeno. Kako mogu znati je li moja tevba prihvaćena i što bih trebala dalje činiti? Neka vas Allah nagradi!

Odgovor:

Alejkum selam. Pokajanje, ili tevba, je čin koji Allah, dž.š., izuzetno cijeni i voli. U hadisu se kaže: „Allah se više obraduje pokajanju Svoga roba nego što bi se neko od vas obradovao pronalasku izgubljene deve u pustinji.“

Vrijednost tevbe i pokajanja:

Postoje mnogi hadisi koji naglašavaju vrijednost tevbe. Enes bin Malik, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: “Allah, dž.š., je rekao (u hadis-i kudsijji): ‘Čovječe, sve dok Me moliš i Mojoj milosti se nadaš, opraštat ću ti grijehe koje si počinio i neću im pridavati važnost. Čovječe, kada bi imao grijeha koliko ima oblaka na nebu, a nakon toga Me zamolio da ti oprostim, Ja bih ti oprostio i ne bih im pridavao važnost. Čovječe, kada bi došao pred Mene sa grijesima velikim poput Zemlje, a nisi Mi pripisivao druga, Ja bih te obasuo sa isto toliko oprosta.” (Ahmed, 20961).

Allahova spremnost da primi tevbu:

Allah, dž.š., je uvijek spreman primiti tevbu Svoga roba. Allahov Poslanik, s.a.w.s., je rekao: “Zaista Allah, dž.š., drži svoju ruku ispruženu tokom cijele noći, primajući pokajanje onih koji su griješili danju, a danju pruža ruku, primajući pokajanje onih koji su griješili noću, sve dok sunce ne izađe sa zapada (kao jedan od predznaka Sudnjeg dana).” Također je rekao: “Ko se pokaje prije nego što sunce izađe sa zapada, Allah će primiti njegovo pokajanje.” (Muslim).

Allahova milost:

Postoje brojni hadisi koji potvrđuju Allahovu milost i spremnost da oprosti grijehe. Jedan od njih kaže: “Doista neki rob počini grijeh pa kaže: ‘Bože, oprosti mi grijehe jer samo Ti grijehe opraštaš.’ Nakon toga opet počini grijeh pa kaže: ‘Bože, oprosti mi grijehe jer samo Ti grijehe opraštaš.’ – Nakon toga on opet počini grijeh pa kaže: ‘Bože, oprosti mi grijehe jer samo Ti grijehe opraštaš!’ Onda Allah Svemilosni rekne: ‘Moj rob zna da ima Gospodara Koji kažnjava zbog grijeha i Koji grijehe prašta, pa neka čini što želi.’” (Buharija i Muslim).

Savjet:

Ne smijemo gubiti nadu u Allahovu milost i oprost. Allah, dž.š., kaže: “Reci: ‘O robovi Moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On doista, mnogo prašta i milostiv je.” (Ez-Zumer, 53).

Kako znati da li je tevba prihvaćena?

Prihvaćenost tevbe možemo prepoznati kroz istikamet, odnosno ustrajnost na Pravom putu. Allah, dž.š., kaže: “Ja ću sigurno oprostiti onome koji se pokaje i uzvjeruje i dobra djela čini, i koji zatim na Pravom putu istraje.” (Ta-Ha, 82).

Zaključak:

Tevba je jedan od najvažnijih i najmilijih činova kod Allaha, dž.š. Ukoliko si se iskreno pokajala i nastojiš da istraješ na Pravom putu, to je znak da je tvoje pokajanje primljeno. Nastavi s dobrim djelima, molitvama i iskrenim pokajanjem. Allah, dž.š., je Milostiv i Svemilosan, i On voli one koji se k Njemu vraćaju s iskrenim srcem. Neka te Allah nagradi i podari ti smirenje i oprost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here